• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć nr 6

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć nr 6"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Autor: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Czekamy na wiosnę

Scenariusz zajęć nr 6

Temat dnia: Marcowe niespodzianki I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne.

II. Czynności przed lekcyjne: przygotowanie materiałów do wykonania gniazd, rozsypanki literowe, ksero testu czytania ze zrozumieniem;

III. Cele podstawy programowej:

Edukacja polonistyczna:

◦ Uczestnictwo w rozmowie na tematy związane z przeżyciami i doświadczeniami dziecka 1.1c

◦ Czyta i rozumie tekst, wyszukuje w tekście potrzebne informacje 1.1b,c

◦ Dba o poprawność ortograficzną pisanych wyrazów 1.3f

◦ Rozpoznaje ptaki, sposób przystosowania się ich do pór roku przylot ptaków , budowa gniazd 6.1b

Edukacja techniczna:

◦ Budowa gniazd z różnych przedmiotów dostępnych w otoczeniu 9.1c

◦ Utrzymuje porządek w trakcie wykonywania pacy i po jej zakończeniu 9.2a

◦ Wykonuje proste prace w zakresie form użytkowych - dekoracja klasy 4.2b

◦ Przestrzega zasad obowiązujących podczas pracy zespołowej 11.1

IV. Cele lekcji: Powrót bocianów - zapoznanie z życiem bocianów . Cechy charakterystyczne ptaków . Utrwalenie czasowników jako nazw czynności. Test czytania ze zrozumieniem. Budowa gniazd. Wykonanie ptasich gniazd- dekoracja klasy.

(2)

V. Metody pracy:

• doświadczalna

• projektowanych okazji edukacyjnych

• działanie

VI. Środki dydaktyczne:

do doświadczenia: e-doświadczenie "Jajeczny rentgen" 365 eksperymentów na każdy dzień roku" REA-SJ

do lekcji: Elementarz str. 32,33; rozsypanki literowe; test czytania ze zrozumieniem; materiały do wykonania gniazd (słoma lub siano, cienkie witki wierzbowe, paski papieru szarego -pociętego na niszczarce, wat i piórka);

VII. Przebieg lekcji:

czynności organizacyjne: Śpiewanie piosenki "Kasza marcowa"

część wprowadzająca: Psotny marzec porozrzucał literki w wyrazach. Ułóż wyrazy.

Litera w kwadraciku jest pierwszą literą wyrazu. Literki czerwone czytane po kolei utworzą hasło. Wpisanie wyrazów do zeszytu zwrócenie uwagi na poprawność ortograficzną (ó).

◦ Hasło: gniazdo. Rozmowa wprowadzająca w tematykę lekcji nawiązująca do składania i wysiadywania jaj.

doświadczenie: e-doświadczenie "Jajeczny rentgen" 365 eksperymentów na każdy dzień roku" REA-SJ

(3)

Hipoteza doświadczenia: (pytanie) Jak można stwierdzić, że jajko jest zapłodnione czyli wykluje się z niego pisklę?

Spodziewane obserwacje wnioski ucznia:

ucznia zdolnego - Światło prześwietla jajko i widać w nim żółtko, jedne jajka mają na żółtku ciemną plamkę a inne nie. Ta ciemna plamka to zarodek.

ucznia wymagającego pomocy - Światło przechodzi przez skorupkę jajka i widać w nim żółtko.

ucznia sześcioletniego - Światło prześwietla jajko i widać w nim żółtko, z ciemną plamką albo bez niej.

ucznia siedmioletniego - Światło prześwietla jajko i widać w nim żółtko, jedne jajka mają na żółtku ciemną plamkę a inne nie.

Zakładane wnioski doświadczenia: Promienie światła latarki przenikają przez skorupkę jajka tak, że widoczne jest jego wnętrze . Gdy prześwietlimy zapłodnione jajo na żółtku zobaczymy ciemną plamkę, której nie ma w niezapłodnionych jajach.

Ta ciemna plamka to właśnie zarodek z którego będzie rozwijać się pisklę.

Projekt okazji edukacyjnych:

• praca z podręcznikiem- Elementarz str.32,33

◦ Czytanie informacji na temat powrotu bocianów i ich życia. Swobodne rozmowy na ten temat, oparte na przeżyciach i doświadczeniach dzieci.

◦ Określanie cech charakterystycznych dla wszystkich ptaków - jajorodność, pokryte piórami , dwie nogi, skrzydła , dziób,

◦ wyszukiwanie w tekście czasowników - czynności -przepisywanie ich do zeszytu- ustne dopasowanie pytań do każdej czynności

▪ wracają - co robią ?

▪ składa - co robi? itd.

Samodzielna praca ucznia: Test czytania ze zrozumieniem.

(4)

◦ Dzieci otrzymują krótki tekst o bocianie , Nauczyciel czyta polecenie zadaniem dzieci jest przeczytanie i uzupełnienie rysunku zgonie z tekstem - ( załącznik)

◦ Zabawa ruchowa bocian i żaby. Wyznaczenie 1-2 bocianów, które stoją na jednej nodze, reszta dzieci to żaby, skaczące po łące. Z kilku skakanek układamy staw, będący schronieniem dla żab. Żaby skaczą po łące obok bocianów na sygnał n-la bocian łapie żaby. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Projekt okazji edukacyjnych:

◦ praca z podręcznikiem- Elementarz str.32 -oglądanie gniazd różnych ptaków - opisywanie ich wyglądu, próba wyjaśnienia wyboru miejsca budowy gniazd i zastosowanego przez nich budulca.

◦ oglądanie zgromadzonych materiałów

◦ wykonanie gniazd na wzór gniazd ptasich- prezentacja sposobu wykonania przez n-la. Zwrócenie uwagi na słownictwo .

wicie gniazdek z słomy lub siana ;

budowanie gniazd z cienkich witek wierzbowych ;

kręcenie gniazd z pasków papieru szarego (pociętego na niszczarce);

skręcanie gniazdek z waty i piórek

Samodzielna praca ucznia:

◦ wybór materiału przez dzieci- praca w parach.

Podsumowanie pracy : ocena prac, wykorzystanie prac do dekoracji klasy;

Zadanie domowe: Wybierz 3 wyrazy z ó i ułóż z nimi zdania , naucz się czytać s 32,33.

(5)

Załącznik

Cytaty

Powiązane dokumenty

Cele lekcji: Omówienie opowiadania „ Jedno życzenie” Udzielanie odpowiedzi na pytanie- Dokąd zajrzeli Iza i Franek.. Formułowanie

• Rozmowa na temat domów budowanych przez inne zwierzęta, wyciąganie wniosków , które domki zwierząt są najbardziej narażone na zniszczenie przez wiatr.. Wykorzystanie kart z

• Edukacja przyrodnicza – ustrzega się przed przeziębieniem, zna naturalne metody leczenia kataru i wie, jak postępować, kiedy ma się katar – 6.5.. • Edukacja

Drewno przewodzi ciepło dość słabo i taka łyżeczka będzie nagrzewała się dłużej.... Zjawisko nagrzewania wykorzystuje się między innymi przy budowie maszyn,

Siła ta pojawia się wtedy, gdy ciało porusza się po okręgu i skierowana jest na zewnątrz!. To właśnie ona przytrzymuje wodę w kubełku

Spodziewane obserwacje/wnioski ucznia: W proszku do pieczenia zawarty jest gaz, który nazywa się dwutlenkiem

Dzięki leśniczym, w czasie zimy, ptaki i zwierzęta mogą przetrwać trudny okres co pozwala zachować przy życiu wiele gatunków ptaków i innych zwierząt..

Musicie wiedzieć, że konie były używane w czasie wojny do działań wojennych od najdawniejszych czasów. Człowiek na koniu lub w powozie przemieszczał się o wiele szybciej