Scenariusz lekcji
Temat:
Czy łatwo jest zaplanować kształt działki?
Treści z Podstawy Programowej: Obwód i pole wielokąta
1. Cele lekcji
- Przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej w rozwiązywaniu problemów z zakresu życia codziennego;
- Rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie sprawnych obliczeń z zastosowaniem kalkulatora;
- Kształcenie umiejętności efektywnego współdziałania w zespole;
- Kształcenie umiejętności wzajemnego komunikowania się.
2. Przygotowanie uczniów - wiedza i umiejętności:
- Uczeń zna wzory na obliczanie pola figur płaskich, zna jednostki powierzchni;
- Uczeń potrafi zamieniać jednostki powierzchni.
3.
Osiągnięcia uczniów - wiedza i umiejętności
. - Uczeń dostrzega problem i planuje jego rozwiązanie;- Uczeń pracuje w grupie, dzięki czemu rozwija swoje zdolności interpersonalne;
- Uczeń potrafi posługiwać się kalkulatorem w rozwiązywaniu typowych zadań.
- Uczeń zna własności figur.
4.
Metoda i forma pracy
: rozwiązywanie problemów, praca w grupach.5. Środki dydaktyczne
Sześć zwykłych kalkulatorów, sześć arkuszy papieru A – 4 w kratkę, załącznik 1.
6. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza (10 – 15 minut)
Dzielimy uczniów na sześć grup (w przypadku 30-osobowej klasy, dzielimy uczniów na sześć grup, po pięć osób w każdej). Podział na grupy następuje wg załącznika 1. Każda grupa otrzymuje arkusz papieru A – 4 oraz kalkulator.
Uczniowie wchodząc do klasy, otrzymują losowo karteczki, wg których muszą odszyfrować swoją przynależność do grupy. Każdej z grup zostało przydzielone zadanie zaplanowania kształtu działki.
Rozwiązując zadanie, uczniowie muszą pamiętać o zamianie jednostek. W przypadku problemów, nauczyciel zapisuje na tablicy zależności:
1 ha = 100 a; 1 a = 100 m2 ; 1 km 2= 100 ha; 1 m 2= 10 000 cm 2 itd.
Uczniowie będą pracowali w grupach, zatem należy przypomnieć im zasady obowiązujące w czasie pracy w grupie oraz poinformować ich o tym, że praca ta będzie oceniana przez nauczyciela. Każdy uczeń zapisuje w zeszycie polecenia:
- Zaplanuj kształt działki, która ma być wielokątem o minimum pięciu bokach i powierzchni 1000 m 2 , ale w taki sposób, aby można było ją podzielić na co najmniej trzy znane wielokąty (trójkąty, kwadraty, trapezy, itp.).
- Oblicz powierzchnię tej działki, aby uzasadnić swoje rozwiązanie.
- Narysuj plan tej działki w skali oraz podaj tę skalę.
- Oblicz, ile metrów bieżących siatki potrzeba na ogrodzenie twojej działki.
b. Faza realizacyjna (25 minut)
Uczniowie pracują w grupach. Nauczyciel ingeruje tylko w sytuacjach koniecznych, np. gdy zauważa, że kształt działki nie jest żądanym wielokątem albo wtedy, gdy plan działki nie jest przedstawiony za pomocą skali.
c. Faza podsumowująca (5 - 10 minut)
Liderzy poszczególnych grup przyczepiają na tablicy plany działek. Następnie uczniowie podchodzą do tablicy i porównują swoje projekty. Szczegółowe omówienie tych prac nastąpi podczas kolejnej lekcji, gdy nauczyciel oceni prace uczniów.
d. Zadanie domowe
Proszę uczniów, aby napisali w zeszytach, co sprawiło im największy problem w czasie rozwiązywania tego zadania.
Uwagi:
Ważnym etapem lekcji jest jej początek, czyli podział na grupy. Każda z grup musi pamiętać o zamianie poszczególnych jednostek. Uczniowie mogą mieć trudności z zamianą jednostek.
Załącznik 1 Podział na grupy
Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Grupa 5 Grupa 6
10000 m
22 m
210000 mm
2
2 km
22 ha 10 a
1 ha 2 × 10
2a 0,01 m
22 × 10
6m
2200 a 1 000 m
2100 a 20 000 cm
2100 cm
2200 ha 20 000 m
20,1 ha
10
2km
2
0,02 a 10
4mm
220 000 a 0,02 km
210
1ha
0,01 km
22 × 10
4ha 10
2m
22 × 10
4a 2 × 10
4m
2
0,001km
2
6. Bibliografia
Materiały Edukacyjne Kreatora, zeszyt 5, wyd. Smart, Warszawa 1997