• Nie Znaleziono Wyników

Bitwa pod Grunwaldem

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Bitwa pod Grunwaldem"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego Materiały edukacyjne z zakresu

dziedzictwa kulturowego

(2)

Autor

Sebastian Mierzyński

Praca wyróżniona w organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa konkursie na opracowanie materiałów edukacyjnych dla szkół w zakresie dziedzictwa kulturowego.

Konkurs miał na celu zwiększenie efektywności systemu upowszechniania wiedzy o dziedzictwie i jego wartości, a także kreowanie w młodym pokoleniu przekonania o znaczeniu dziedzictwa kulturowego dla inte- gralnego rozwoju człowieka poprzez tworzenie użytecznych i zgodnych z dobrymi praktykami nowoczesnej edukacji materiałów dydaktycznych.

Przedmiotem konkursu było opracowanie materiałów edukacyjnych przeznaczonych do wykorzystania przez nauczycieli, edukatorów lub opiekunów w pracy z dziećmi i młodzieżą podczas zajęć dydaktycznych w przedszkolach, szkołach podstawowych, a także w liceach, technikach, szkołach branżowych i policealnych.

Fot. na stronie tytułowej: archiwum Narodowego Instytutu Dziedzictwa

(3)

Bitwa pod Grunwaldem Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: klasy IV–V szkoły podstawowej.

Przedmiot: Historia.

Czas: 1–2 godziny lekcyjne.

CELE OPERACYJNE LEKCJI:

Po lekcji uczeń:

· wie, kim byli Krzyżacy i jaka była ich rola w podboju plemion pruskich,

· opowiada, jak Krzyżacy założyli swoje państwo,

· opisuje uzbrojenie rycerzy,

· wie, jak wyglądał szyk bojowy w czasie bitwy,

· potrafi powiedzieć o roli postaci historycznych, takich jak np. Władysław Jagiełło i Zawisza Czarny, w czasie bitwy,

· wymienia przyczyny i skutki wojny polsko-krzyżackiej 1409–1411,

· zna datę, przebieg i znaczenie bitwy pod Grunwaldem,

· wie, kim był Jan Długosz i zna fragmenty jego opisów bitwy pod Grunwaldem,

· opowiada o bitwie pod Grunwaldem,

· odczuwa dumę ze zwycięstwa polskich rycerzy,

· aktywnie i zgodnie uczestniczy w grze dydaktycznej,

· rozbudza zainteresowania przeszłością swojego narodu.

METODY NAUCZANIA:

· pogadanka,

· prezentacja,

· gra symulacyjna,

· działalność praktyczna uczniów,

· praca pod kierunkiem,

· praca z tekstem źródłowym,

· praca indywidualna i grupowa.

(4)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Prezentacja multimedialna Bitwa pod Grunwaldem, mapa pola bitwy, schemat ustawienia pionów na mapie pola bitwy, karty postaci do gry (karty są dostoso- wane do różnego poziomu umiejętności czytania uczniów, np. dla dyslektyków), piony postaci do gry, tekst pomocniczy dla prowadzącego zajęcia.

POWIĄZANIE Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ:

CELE KSZTAŁCENIA OGÓLNE:

I.4. Umieszczanie procesów, zjawisk i faktów historycznych w czasie oraz porząd- kowanie ich i ustalanie związków przyczynowo-skutkowych.

II.2. Lokalizacja w przestrzeni procesów, zjawisk i faktów historycznych.

II.3. Rozróżnianie w narracji historycznej warstwy informacyjnej, wyjaśniającej i oceniającej.

II.4. Objaśnianie związków przyczynowo-skutkowych, analizowanie zjawisk i pro- cesów historycznych.

III.1. Konstruowanie ciągów narracyjnych przy wykorzystaniu zdobytych informa- cji źródłowych.

III.2. Posługiwanie się pojęciami historycznymi i wyjaśnianie ich znaczenia.

III.4. Tworzenie krótkich i długich wypowiedzi: notatki.

Uczniowie klasy IV:

II.3. Uczeń wiąże najważniejsze zabytki i symbole kultury polskiej z właściwymi regionami.

IV.4. Uczeń sytuuje w czasie i opowiada o Władysławie Jagielle, Zawiszy Czarnym, zwycięstwie grunwaldzkim.

V.5. Uczeń zna znaczenie zamków i rycerzy.

Uczniowie klasy V:

VII.6. Uczeń porządkuje i umieszcza w czasie najważniejsze wydarzenia związane z relacjami polsko-krzyżackimi w XV wieku.

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ:

Prowadzący przygotowuje materiały załączone do scenariusza zajęć:

· sprzęt komputerowy, aby wyświetlić prezentację multimedialną Bitwa pod Grunwaldem (załącznik 1),

· wydruk mapy pola bitwy w powiększeniu do rozmiarów 100 × 80 cm (załącznik 2),

· wydruk schematu ustawienia pionów na mapie pola bitwy (załącznik 3),

· wydruk kart postaci dla uczestników zabawy. Jest ich 29 (załącznik 4),

· piony symbolizujące postaci i chorągwie rycerskie na polu bitwy. Wycięte postaci będą miały po sklejeniu pionowy kształt (kształt T – karta postaci sklejona plecami do siebie, zielone podstawki na boki – załącznik 5),

· tekst pomocniczy dla prowadzącego zajęcia (załącznik 6),

· przed zajęciami, po przygotowaniu wszystkich wyżej wymienionych ma- teriałów, prowadzący rozkłada mapę, ustawia na niej piony według sche- matu (załącznik 3).

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Po części organizacyjnej i sprawdzeniu wiedzy uczniów/uczestników, czy wiedzą, kim byli: Krzyżacy, Władysław Jagiełło, czy słyszeli o takim wydarzeniu jak bitwa pod Grunwaldem, nauczyciel uruchamia i omawia prezentację multimedialną Bitwa pod Grunwaldem (załącznik 1).

(5)

Kolejne slajdy poświęcone są:

1. Plansza tytułowa.

2. Zakonom rycerskim w okresie wypraw krzyżowych.

3. Narodzinom zakonu krzyżackiego.

4. Podbojowi Prus.

5. Powstaniom pruskim krwawo stłumionym przez Zakon.

6. Zamkom krzyżackim.

7. Położeniu geograficznemu państwa zakonnego – w tym momencie warto wskazać determinanty wojny polsko-krzyżackiej.

8. Koncentracji obu armii.

9. Przeprawie wojsk polskich pod Kurzętnikiem.

10. Prezentacji wyglądu wojsk polskich.

11. Szykowi obu armii przed bitwą.

12. Roli rycerstwa – pasowanie – nawiązanie do pasowania przez Jagiełłę ryce- rzy przed bitwą grunwaldzką.

13. Wzorom wyposażenia obronnego rycerzy: przyłbica z zasłoną typu „psi pysk” i kapalin.

14. Przykładom broni zaczepnej: miecze, sulica i oszczep.

15. Przykładom broni strzeleckiej: hakownice, łuki i kusze.

16. Szykom chorągwi rycerskich ze szpicem na przedzie, w których dominują kopijnicy.

17. Obrazowi Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

18. Pomnikom grunwaldzkim.

19. Kamieniowi ułożonemu w miejscu, gdzie miał zginąć Wielki Mistrz i kaplicy pobitewnej na polu bitwy pod Grunwaldem.

Po przedstawieniu prezentacji nauczyciel rozdaje uczestnikom karty postaci (warto je dostosować do poziomu umiejętności czytania uczniów. Karty mają teksty różnej długości. Część z kart ma literę „F” w kółku – tak oznaczone są postaci fikcyjne).

Nauczyciel zaczyna grę, odczytując narrację historyczną z tekstu pomocniczego przy- gotowanego dla prowadzącego zajęcia. Następnie zaprasza do odczytania swoich roli kolejnych graczy. Jednocześnie gracze przemieszczają swoje piony po polu bi- twy. Na przykład: Herold przychodzi z mieczami do miejsca, gdzie znajduje się król Władysław Jagiełło, Chorągwie rycerskie przemieszczają się po polu bitwy szarżując na pozycje przeciwnika. Ważne ruchy wojsk opisane są w tekście pomocniczym dla nauczyciela.

Po odtworzeniu przebiegu bitwy i zakończeniu gry prowadzący zajęcia dokonuje krót- kiego podsumowania, a uczestnicy dzielą się wrażeniami z pola bitwy.

PRACA DOMOWA:

Uczniowie mają opisać cechy swojej postaci z gry dydaktycznej, którymi chcieliby kie- rować się w życiu codziennym.

Elementy graficzne wykorzystane przy kartach postaci to ilustracje znalezione w In- ternecie oraz: A. Klein, P. Nowakowski, N. Sekunda, K.A. Czernielewski „Banderia apud Grunwald”, wyd. Alexander; zdjęcia własnych figurek w skali 1/72; mapa to własna grafika komputerowa.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Źródła na ten temat w odniesieniu do skarbu litewskiego znajdują się, między innymi, w Wilnie; są to trudne do usystematyzowania, różnorodne informacje,

Od końca XV wieku (rok 1493) wykształcił się w Polsce sejm walny, czyli zjazd posłów - przedstawicieli szlachty wyłonionych na sejmikach ziemskich

Można przy tej okazji wspomnieć, mówiąc o metodach maskowania miejsca ukrycia zwłok, iż może się ona wiązać również z charakterem samego miejsca, gdzie zwłoki zo-

Z tego też względu postanow iłem zamieszczone tu rozpraw y podzielić na dwie grupy.. W wyniku przeprow adzonych

Niezwykle ważną cechą kompetencji, wykorzystywanych w ramach realiza- cji funkcji personalnej jest to, że umożliwiają one nie tylko precyzyjne opisanie stanowiska pracy (dokładnie i

Jedną z przy- czyn tego stanu rzeczy „[było] ideologiczne embargo [...] nałożone w czasach PRL na problematykę ubóstwa, bezrobocia i nierówności społecznych” 12 (Kraczla 1992

Prawo do obrony nie oznacza, jak stwierdza Ojciec Święty Jan Paweł II w przemówieniu do Roty Rzymskiej wygłoszonym w stycz­ niu 1996 roku, prawa do nieważności

In the latest publication in the series “Byz- antina Lodziensia” (published since 1997 and fundamental for the development of Byzan- tine studies in Poland) the authors undertook