• Nie Znaleziono Wyników

DANUTA JEZIOROWSKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "DANUTA JEZIOROWSKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania muzyki dla II etapu edukacyjnego

DANUTA

JEZIOROWSKA

MODA

W MUZYCE

(2)

Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00–478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji:

Moda w muzyce

Klasa/czas trwania lekcji:

VII – 45 minut

Cele ogólne, gdzie uczeń:

„

„ aktywnie słucha muzyki,

„

„ zapoznaje się z kanonem utworów z różnych epok.

Cele szczegółowe, gdzie uczeń:

„

„ przedstawia trendy modowe w muzyce,

„

„ świadomie słucha wybranych dzieł literatury muzycznej,

„

„ rozpoznaje tańce.

Metody, techniki i formy pracy:

Pokaz sceniczny, drama, praca w grupach, indywidualna, taniec, słuchanie, improwizacja, percepcja muzyki.

Środki dydaktyczne:

Kostiumy adekwatne do epoki, instrumentarium C. Orffa, film lub prezentacja, rzutnik, PC lub laptop z dostępem do Internetu, propozycje nagrań adekwatne do epoki, film edukacyjny na temat mody, książka Historia mody Marnie Fogg i Valerie Steele.

Opis przebiegu lekcji:

1. Faza przygotowawcza

„

„ Przygotowanie modnych kostiumów do poszczególnych epok w muzyce: od starożytności do współczesności. Uczniowie mogą dokonać wyboru i solowo lub w grupie przygotować krótki pokaz. Część lekcji można zrealizować w kooperacji z nauczycielem plastyki lub też ze szkolnym bibliotekarzem.

„

„ Pokaz krótkiego filmu edukacyjnego lub prezentacji multimedialnej (do wyboru) związanej z tematem lekcji.

2. Faza realizacyjna

„

„ Pokaz mody – podczas święta szkoły, Dni Otwartych lub innego ważnego wydarzenia w szkolnym kalendarium.

„

„ Prezentacje w rytmie wybranych utworów muzycznych (m.in. tańców np.

dworskich). Ocena koleżeńska przez wybrane jury klasowe. Część klasy można zaangażować do zespołu medialnego, którego zadaniem będzie stworzenie filmu, reportażu, nagrania wywiadu z modelami oraz krótkiej fabuły dotyczącej

(4)

4

samych przygotowań i prób. Plastycznie i informatycznie uzdolnionych uczniów należy zaangażować do wykonania zdjęć czy narysowania, stworzenia szkiców poszczególnych strojów za pomocą aplikacji w tablecie lub smartfonie.

3. Faza podsumowująca

„

„ Ocenie podlegać będzie dobór muzyki do epoki i strojów, w grupie medialnej – film, reportaż, wywiad, natomiast w grupie plastycznej – grafika (wykorzystana np. na stronie internetowej szkoły).

Komentarz metodyczny

Scenariusz lekcji należy poddać dokładnej analizie i dopasować go do warunków i przestrzeni możliwej do wykorzystania w szkole/domu kultury czy świetlicy środowiskowej. Pokaz strojów wraz z dobrze dobraną muzyką może być

ogromnym przeżyciem dla uczniów ze SPE, niosącym duży ładunek emocjonalny.

Należy stworzyć bezpieczne warunki odbioru i uważnie przyglądać się reakcji zarówno widzów, jak i prezentujących się na scenie. Treść lekcji powinna być skonsultowana z nauczycielem prowadzącym i opiekunami uczniów ze SPE.

Należy wykorzystać muzykę (jej dynamikę, tempo, charakter) by uczniowie byli bohaterami takiego spektaklu. W trakcie pokazu słabszym uczniom w ramach pomocy koleżeńskiej powinien towarzyszyć uczeń zdolny (wybitny). Lekcja ma charakter interdyscyplinarny łączący elementy edukacji czytelniczej, medialnej, wykorzystania zdolności plastycznych oraz wiedzy historycznej. Podczas zajęć realizowane są kompetencje kluczowe, mające również ogromne znaczenie na rynku pracy, szczególnie w zakresie rozumienia i tworzenia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w

Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład

Podczas ESMO 2017 opublikowano wyniki badania klinicznego III fazy CheckMate-214 poświęconego ocenie skuteczności immunoterapii niwolumabem w skojarzeniu z ipilimumabem (IMM)

Wydaje się, że obecnie tego rodzaju agre- gowanie elementów literackich i reporterskich – biorąc pod uwagę dużą skalę omawianego przeze mnie zjawiska – jest już jednak nie

Wydaje się, że obecnie tego rodzaju agre- gowanie elementów literackich i reporterskich – biorąc pod uwagę dużą skalę omawianego przeze mnie zjawiska – jest już jednak

Zbigniew Adamczyk, Łukasz Baran, Monika Bolek, Aleksandra Fedynicz-Komosa, Jan Jarosz, Teresa Jędral, Wojciech Kochański, Szymon Krupa, Czesława Iwona Książek, Beata Mika,

Już w sklepach nic nie było, jeszcze jak myśmy byli to po znajomości, prawda, tak jak mówiłem poszła tam służąca, tego, można było kupić, ale to się urywało, dlatego,

Etap projektowania: należy zmodyfikować diagramy sekwencji, wstawiając linie życia kolekcji wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wykonanie metody dla wielu obiektów, a