opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019
SCENARIUSZ LEKCJI
Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej
ANNA ROGACKA
TWORZYMY
PRZYKŁADOWE
ROZKŁADY DNIA
Redakcja merytoryczna – Elżbieta Miterka Recenzja merytoryczna – Paweł Łucyk
dr Olga Smoleńska
Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola
Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
3
Tytuł lekcji:
Tworzymy przykładowe rozkłady dnia.
Cele:
Główny: Uczeń wie, jak opracować rozkład dnia.
Kształcący: Uczeń potrafi zaplanować rozkład dnia.
Poznawczy: Uczeń opracowuje rozkład dnia, uwzględniając proporcje między pracą a wypoczynkiem, wysiłkiem umysłowym a fizycznym, rozumiejąc rolę wypoczynku w efektywnym wykonywaniu pracy zawodowej.
Wychowawczy: Uczeń:
potrafi przedstawić znaczenie pracy i wypoczynku,
potrafi wybrać korzystny dla zdrowia sposób spędzania czasu wolnego,
kształtuje umiejętności komunikowania się, wypowiadania się i słuchania wypowiedzi innych,
rozwija umiejętności pracy zespołowej,
kształtuje umiejętności życiowe.
Metody:
metoda zadaniowa, problemowa, ćwiczeniowa, metoda podziału losowego uczniów.
Techniki:
„mapa skojarzeń”, „piramida priorytetów”, metoda „kosza i walizki”, metoda NaCoBeZU.
Formy pracy:
frontalna, pracy w zespołach, indywidualne wypowiedzi uczniów w formie: słownej, pisemnej, plastycznej.
Środki dydaktyczne:
kartki papieru, pisaki, prezentacja multimedialna, programy do tworzenia rysunków i grafiki komputerowej, kosz i walizka.
Opis przebiegu lekcji:
Część wstępna:
1. Zbiórka, powitanie, podanie uczniom tematu i wzbudzenie motywacji do aktywnego udziału w zajęciach, zwrócenie uwagi na praktyczne zastosowanie tematu.
2. Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialną na temat: „Aktywny rozkład dnia”. Nauczyciel mówi, za co będzie oceniał uczniów: za zaangażowanie w lekcję, za prezentowanie pomysłów, za kreatywność.
4
Część główna:
1. Metoda „mapa skojarzeń”. Nauczyciel dzieli losowo uczniów na grupy i podaje hasło: „Rozkład dnia”. Uczniowie wypisują skojarzenia z podanym pojęciem, prezentują swoje pomysły i przedstawiają, z czym kojarzy im się rozkład dnia.
2. Metoda „kula śniegowa”. Nauczyciel zadaje pytanie: Jak powinien wyglądać rozkład dnia? Uczniowie najpierw spisują pomysły indywidualnie, a następnie łączą się i pracują parami, łączą się i pracują czwórkami, łączą się i pracują ósemkami, a na końcu pracują całą klasą, wymieniając i ustalając jedno stanowisko.
3. Nauczyciel podaje propozycję „piramida priorytetów”. Uczniowie odpowiadają na pytanie: Co powinniśmy robić w ciągu dnia? Uczniowie układają listę priorytetów rozkładu dnia i rysują na piramidzie ułożonej z części przykładowe czynności
wykonywane podczas dnia. Podstawę piramidy stanowią czynności wykonywane najczęściej, a na szczycie piramidy są czynności wykonywane najrzadziej. Uczniowie prezentują własne pomysły.
4. Uczniowie tworzą własny rozkład dnia, wykonują zadanie dodatkowe i tworzą wersję graficzną w formie plakatu na gazetkę lub na stronę internetową.
Część końcowa:
1. Metoda „kosza i walizki”. Nauczyciel układa przed sobą kosz i walizkę. Uczniowie wkładają kartki w dwóch kolorach. Na jednej z nich zapisują np. pozytywne czynniki, które zabiorą ze sobą do domu, a na drugiej negatywne czynniki warunkujące rozkład dnia, na które nie zwrócą uwagi. Nauczyciel prosi o odczytanie wszystkich kartek.
2. Nauczyciel podsumowuje lekcję i wystawia wszystkim ocenę za zadania wykonane na lekcji.
Komentarz metodyczny
Lekcja jest oparta na wprowadzeniu metod aktywizujących, uczniowie zostają ocenieni przez nauczyciela za prace teoretyczne oraz za zaangażowanie w lekcję, za prezentowanie pomysłów, za kreatywność. Uczniowie ze specjalnymi
potrzebami edukacyjnymi: uczniowie z chorobami przewlekłymi, uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością, niesłyszący, słabosłyszący, niewidomi, słabowidzący, z niepełnosprawnością ruchową otrzymują oceny za opracowanie rozkładu dnia.
Nauczyciel ocenia aktywność i wysiłek w wykonanie zadania.