Past Simple Tense – revision Autor: Inga Rusin
Scenariusz lekcji języka angielskiego dla klas trzecich szkół gimnazjalnych
Cele. Po lekcji uczeń powinien:
potrafić wykorzystać czas Past Simple do opisywania wydarzeń z przeszłości;
znać słownictwo związane z wojskowością i działaniami Powstańców Warszawskich.
Środki dydaktyczne:
fragmenty książek Rising'44 Normana Daviesa oraz For Your Freedom and Ours Lynne Olson i Stanley’a Clouda,
słowniki polsko-angielskie i angielsko-polskie,
kopie ćwiczeń – układanki.
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel zapoznaje uczniów ze słownictwem, które będzie wykorzystane podczas zajęć. W materiale pomocniczym nr 1 znajduje się ćwiczenie polegające na dopasowaniu pojęć do definicji. Zadaniem uczniów jest też zastanowienie się, z jakim wydarzeniem historycznym związane są użyte w ćwiczeniu pojęcia.
2. Uczniowie otrzymują tekst z książki For Your Freedom and Ours (materiał pomocniczy nr 2). Drugie zadanie (wykonywane w parach) polega na odszukaniu w tekście form w czasie Past Simple, a następnie przekształcenie ich na czas teraźniejszy Present Simple.
3. Nauczyciel pyta uczniów o konstrukcję zdania w Past Simple oraz zasady stosowania tego czasu.
4. Uczniowie (w parach) otrzymują dwa takie same teksty z książki
Normana Daviesa Rising'44 (materiał pomocniczy nr 3). W każdym tekście wykropkowano brakujące czasowniki w czasie Past Simple.
Zadaniem uczniów jest przeczytanie tekstów oraz uzupełnienie brakujących wyrazów przez zadawanie sobie nawzajem pytań.
Uczniowie pracują ze słownikami (polsko-angielskim i angielsko- polskim).
5. Na zakończenie lekcji (jako pracę domową) uczniowie otrzymują kolejne materiały z książki Normana Daviesa (materiał pomocniczy nr 4). Ich zadaniem jest przekształcenie tekstu napisanego w czasie Present Simple na tekst w czasie Past Simple.