• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja)

Tytuł Look like a drowned rat (Idioms 6)

Przedmiot nauczania Język angielski

Autor (imię i nazwisko) Aleksandra Kazimierczyk Adres (ulica, nr domu) ul. Omulewska 14/4 Kod pocztowy, miejscowość 04-128 Warszawa Login autora w Scholaris olakazimierczyk

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze zwrotami urozmaicającymi wypowiedzi pisemne i ustne, czyli z idiomami. Szósta lekcja z tego cyklu ma za zadanie

przedstawić uczniom zestawy idiomów, zawierających w sobie nazwy zwierząt. Uczniowie zapoznają się ze znaczeniami idiomów, uczą się stosować te wyrażenia.

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło Cambridge International Dictionary of Idioms

Odnośniki karta pracy ucznia, szablon do pracy z uczniem

Etap edukacyjny liceum

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe idiomy, idioms, słownictwo, animals, zwierzęta UDC (wypełnia redakcja)

Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

45 minut

Uwagi Jest to szósty z serii siedmiu scenariuszy lekcji opartych na praktycznej nauce angielskich idiomów.

(2)

Scenariusz lekcji – Look like a drowned rat (Idioms 6)

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze zwrotami urozmaicającymi wypowiedzi pisemne i ustne – idiomami. Szósta lekcja z tego cyklu ma za zadanie przedstawić uczniom zestawy idiomów, zawierających w sobie nazwy zwierząt. Uczniowie zapoznają się ze znaczeniami idiomów, uczą się stosować te wyrażenia.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (czytanie ze zrozumieniem szczegółów).

Zadaniem uczniów jest dopasowanie idiomów do ich wytłumaczeń

Aby nauka była bardziej efektywna, uczniowie pracują następnie samodzielnie. Uzupełniają podane zdania idiomami, z którymi zapoznali się we wcześniejszym ćwiczeniu.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w parach – dopasowują powycinane zestawy idiomów do ich wytłumaczeń. Następnie pracują samodzielnie – uzupełniają podane zdania idiomami z listy.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: dwa zestawy idiomów wraz z ich wytłumaczeniami.

UWAGA! Zestawy należy wcześniej porozcinać i poskładać w komplety, aby powstała gotowa do ułożenia układanka. Ćwiczenie zawierające zdania, które należy uzupełnić odpowiednimi idiomami z listy.

4. Przebieg lekcji

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pięciu wcześniejszych lekcji z serii

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red carpet treatment – colourful idioms (Idioms5)”, rozpoczynając szóstą lekcję z tej serii powinien przeprowadzić krótkie powtórzenie zwrotów, z którymi uczniowie zapoznali się podczas poprzednich zajęć. W tym celu zadaje pytania, jak np.

When would you save your friend’s neck?

Give me an example of a person who is easy on the eye.

How would you say that sth costs a lot of money?

What can you say to wish sb good luck?

Who would you describe as an old hand?

How can you say that you are controlled by someone?

What can you find in yellow pages?

Are you green? Why? What do you do?

How do you feel when you’re green with envy?

Who are white-collar workers?

(3)

READING FOR SPECIFIC INFORMATION – Uczniowie pracują w parach – otrzymują zestawy idiomów oraz ich wytłumaczenia. Łączą idiomy (zawierające nazwy zwierząt) z ich objaśnieniami.

WRITING – Następnie uczniowie pracują samodzielnie. Używając tych samych idiomów, z którymi zapoznali się w pierwszym ćwiczeniu, uzupełniają zdania, będące przykładem wykorzystania tych zwrotów w sytuacjach naturalnych.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu – zestaw idiomów wraz z ich wytłumaczeniami (gotowy do wycięcia i rozdania w klasie) oraz ćwiczenie, w którym uczniowie uzupełniają zdania idiomami poznanymi w pierwszym ćwiczeniu.

b. Zadanie domowe

Jeśli nauczyciel zamierza przeprowadzić serię lekcji uczących angielskich idiomów oraz przeprowadził już poprzednie lekcje z tej serii, poleca uczniom założenie zeszytów,

w których umieszczać będą wszystkie nowe idiomy. Wówczas do rozdziałów zawierających idiomy ze słowami „neck”, „eye”, „hand”, „leg” oraz te z nazwami kolorów, uczniowie dołączą rozdział zawierający idiomy z nazwami zwierząt.

Uczniowie mogą uzupełniać swoje zeszyty, wklejając otrzymane podczas lekcji zestawy zwrotów.

c. Szablon do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się podczas poprzednich lekcji z serii „Idioms”.

Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School

Warszawa

Cytaty

Powiązane dokumenty

В результате проведенного анализа удалось выявить общее и национально-специфическое во фразеологических единицах (ФЕ), так как, несмотря на общность

1. at first but now it runs at a profit. Our finances are in a very bad ... I’m going to put some money ... After long negotiations we closed the ... Our manager is known for his

Uczniowie, pracując w grupach, próbują odgadnąć znaczenie idiomów za pomocą słowników i wymyślić ich polskie odpowiedniki (załącznik 1). Ustaliwszy

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

Następnie pracują w dwóch grupach (tak, jak zostali podzieleni na początku lekcji) i przygotowują krótkie scenki, pozwalające drugiej części klasy zrozumieć zastosowanie

KARTA PRACY UCZNIA – Be in safe hands (Idioms

z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”,

pull a rabbit out of the hat look like a drowned rat It's raining cats and dogs. (produce so many babies