• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Be a pain in the neck (Idioms 1)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Be a pain in the neck (Idioms 1)"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja)

Tytuł Be a pain in the neck (Idioms 1)

Przedmiot nauczania Język angielski

Autor (imię i nazwisko) Aleksandra Kazimierczyk Adres (ulica, nr domu) ul. Omulewska 14/4 Kod pocztowy, miejscowość 04-128 Warszawa Login autora w Scholaris olakazimierczyk

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze zwrotami urozmaicającymi wypowiedzi pisemne i ustne, czyli z idiomami. Pierwsza lekcja z tego cyklu ma za zadanie przedstawić uczniom zestawy idiomów, zawierających w sobie słowo „neck” oraz „eye”. Uczniowie zapoznają się ze znaczeniami idiomów, uczą się stosować te wyrażenia.

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło Cambridge International Dictionary of Idioms

Odnośniki karta pracy ucznia, szablon do pracy z uczniem

Etap edukacyjny Liceum

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe idiomy, idioms, słownictwo, neck, eye, UDC (wypełnia redakcja)

Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

45 minut

Uwagi Jest to pierwszy z serii siedmiu scenariuszy lekcji opartych na praktycznej nauce angielskich idiomów.

Scenariusz lekcji – Be a pain in the neck (Idioms 1)

(2)

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze zwrotami urozmaicającymi wypowiedzi pisemne i ustne, czyli z idiomami. Pierwsza lekcja z tego cyklu ma za zadanie przedstawić uczniom zestawy idiomów, zawierających słowa „neck” oraz „eye”. Uczniowie zapoznają się ze znaczeniami idiomów, uczą się stosować te wyrażenia.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (czytanie ze zrozumieniem szczegółów).

Zadaniem uczniów jest dopasowanie idiomów do ich objaśnień. Aby nauka była bardziej efektywna, uczniowie pracują w grupach, w których przygotowują krótkie scenki sytuacyjne, odzwierciedlające zastosowanie wcześniej poznanych zwrotów. W ten sposób rozwija się umiejętność mówienia w języku obcym, a przy tym – umiejętność pracy w grupie

i prezentacji opracowanego materiału.

2. Metoda i forma pracy

W trakcie lekcji uczniowie podzieleni są na dwie grupy. Każda z grup otrzymuje komplet różnych idiomów: grupa 1 otrzymuje idiomy zawierające słowo „neck”, grupa druga – te ze słowem „eye”.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w parach – dopasowują powycinane zestawy idiomów do ich objaśnień. Następnie pracują w dwóch grupach (tak, jak zostali podzieleni na początku lekcji) i przygotowują krótkie scenki, pozwalające drugiej części klasy zrozumieć zastosowanie opracowanych idiomów.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: dwa zestawy idiomów wraz z ich objaśnieniami.

UWAGA! Zestawy należy wcześniej porozcinać i poskładać w komplety, aby powstała gotowa do ułożenia układanka.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta, jakie angielskie idiomy są im znane. Dla przykładu pyta o znajomość angielskiego odpowiednika wyrażenia „mieć sokoli wzrok”.

Pyta, kiedy i w jakich sytuacjach zdarza nam się słyszeć takie sformułowania i do czego mogą się one przydać. Następnie nauczyciel informuje uczniów, że przez całą lekcję będą pracować podzieleni na dwie grupy, zaś każda grupa dostanie inne zadania do wykonania.

b. Faza realizacyjna

READING FOR SPECIFIC INFORMATION – Uczniowie, podzieleni wcześniej na dwie grupy, a wewnątrz grup dobrani w pary, otrzymują zestawy idiomów oraz ich objaśnienia.

Grupa 1 pracuje z zestawami zawierającymi idiomy ze słowem „neck”. Grupa 2 otrzymuje zestawy ze słowem „eye”. Uczniowie w parach łączą idiomy z ich objaśnieniami.

SPEAKING – Uczniowie pracują już tylko w dwóch grupach (tych, do których zostali przydzieleni na początku lekcji). Każda grupa ma za zadanie przedstawić zastosowanie idiomów otrzymanych do opracowania. W tym celu przygotowuje się krótkie scenki,

(3)

z których wynika, w jakiej sytuacji możemy użyć danego zwrotu i jakie jest jego znaczenie.

c. Faza podsumowująca

LISTENING, WRITING – Grupa oglądająca scenki otrzymuje listę idiomów grupy przeciwnej, a podczas oglądania prezentacji notuje ich znaczenia. Tym sposobem obie grupy zapoznają się ze zwrotami grupy przeciwnej.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu – dwa zestawy idiomów wraz z ich objaśnieniami (gotowe do wycięcia i rozdania uczniom) oraz dwa zestawy idiomów potrzebne do rozdania w drugiej części lekcji (podczas prezentacji grup).

b. Szablon do pracy z uczniem Zawiera klucz odpowiedzi.

c. Zadanie domowe

Uczniowie przygotowują osobne, małe zeszyty, w których umieszczać będą wszystkie nowe idiomy. Dokonują podziału tematycznego. Po pierwszej lekcji będą więc mieli do

przygotowania dwa rozdziały: idiomy zawierające słowo „neck” i te ze słowem „eye”. Do tych zeszytów mogą wklejać zestawy zwrotów otrzymane podczas lekcji.

Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School Warszawa

Cytaty

Powiązane dokumenty

przypomnienie pojęcia modelu komputerowego i symulacji komputerowej podanie przez uczniów przykładów zastosowania symulacji komputerowej w różnych dziedzinach. podanie

have the brass (neck) to do something (British, American & Australian, very informal!) – to have the confidence to do something that is rude or shows a lack of respect,

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na pojęcie zmiennej i stałej, typy danych nazewnictwo zmiennej;. - praca uczniów z

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na dostępne narzędzia graficzne i sposób ich wykorzystania, podkreślenie potrzeby zachowania estetyki i czytelności dokumentów z

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

- pogadanka na temat zadań stawianych giełdzie papierów wartościowych - dyskusja na temat stereotypu giełdy („Jak zbić majątek, grając na giełdzie”).. 4 –

– przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół. – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania

- omówienie sposobu zapisu algorytmów w postaci schematu blokowego; Prezentacja: slajd 13 - zaprezentowanie elementów wykorzystywanych do budowy schematów. blokowych oraz