• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Jak kruk czy jak lis? Moje mocne i słabe stronyTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Jak kruk czy jak lis? Moje mocne i słabe stronyTreści kształcenia:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna

Temat: Jak kruk czy jak lis? Moje mocne i słabe strony

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Potrafi określić swoje mocne i słabe strony – treści rozszerzające,

2) Korzysta z informacji: uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji – edukacja polonistyczna (1.1a),

3) Analizuje i interpretuje teksty kultury: przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt z dziełami literackimi – edukacja polonistyczna (1.2a); w tekście literackim zaznacza wybrane fragmenty, określa czas i miejsce akcji, wskazuje głównych bohaterów – edukacja polonistyczna (1.2b),

4) Tworzy wypowiedzi w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź – edukacja polonistyczna (1.3a),

5) Współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych;

przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych – edukacja społeczna (5.4),

6) Zastanawia się nad tym, na co ma wpływ, na czym mu zależy, do czego może dążyć, nie krzywdząc innych – etyka (11.2).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Potrafi określić swoje mocne i słabe strony, wypowiada się na ich temat, wykorzystując niedokończone zdania i zgromadzone słownictwo,

● Określa cechy bohaterów utworu literackiego,

● Przedstawia na osi czasu swoje umiejętności i plany,

● Umie wykonać sześcian, korzystając z szablonu,

● Zgodnie współpracuje w grupie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Diagnozuje swoje mocne i słabe strony,

● Określa cechy charakteru,

● Współpracuje w grupie,

● Słucha ze zrozumieniem,

● Potrafi komunikować się w pracy i zabawie.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: nagranie recytacji wiersza Ignacego Krasickiego pt. Kruk i lis, karty pracy (Cechy charakteru zwierząt, Kostka niedokończonych zdań oraz Jaki jestem?),

● Materiały źródłowe: wybrane słowniki, leksykony,

● Sylwetki lisa i kruka,

● Nożyczki i klej dla każdego dziecka,

● Oś czasu oraz magnesy,

1

(2)

● Blok rysunkowy, kredki,

● Zegarek z sekundnikiem,

● Komputer z głośnikami lub magnetofon,

● Tablica, kreda/pisak.

Metody nauczania:

● Podająca: pogadanka,

● Problemowe: aktywizujące – dyskusja, oś czasu,

● Praktyczne: przewodniego tekstu, realizacji zadań wytwórczych.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Zbiorowa zróżnicowana,

● Grupowa jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita się z dziećmi, a następnie prezentuje sylwetki lisa i kruka. Uczniowie określają, co może łączyć te zwierzęta.

Możliwe odpowiedzi:

● Miejsce zamieszkania,

● Przynależność do świata zwierząt itp.

Dzieci słuchają nagrania wiersza Ignacego Krasickiego pt. Kruk i lis. Prowadzący zajęcia i uczniowie wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo. Ci uzdolnieni lingwistycznie posługują się w tym celu materiałami źródłowymi – przygotowanymi przez nauczyciela słownikami i leksykonami.

Uczniom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z wierszem, tak aby w trakcie odtwarzania materiału mogli w razie potrzeby jednocześnie śledzić tekst.

Nauczyciel prowadzi rozważania związane z tekstem – pyta dzieci:

● Kto jest bohaterem wiersza?

● Gdzie mogła się wydarzyć ta sytuacja?

● Dlaczego lis był miły dla kruka? Co chciał osiągnąć, chwaląc ptaka?

● Czy to, co mówił o kruku, było prawdą?

● Dlaczego kruk dał się oszukać lisowi?

2. Karta pracy Cechy charakteru zwierząt (trzy wersje).

Każda z wersji karty pracy pozwala na dopasowanie trudności zadania do poziomu uzdolnień uczniów pod względem lingwistycznym.

Wersja 1: reprezentuje pierwszy stopień trudności. Uczniowie łączą strzałkami rysunki kruka i lisa z następującymi cechami charakteru: przebiegły, sprytny, cwany, interesowny, łatwowierny, naiwny, próżny, nierozsądny – czyli takimi, które łatwo się narzucają po lekturze wiersza.

Wersja 2 jest nieco trudniejsza: na karcie są wypisane dodatkowe cechy, które nie pasują do żadnego z bohaterów (przebiegły, wesoły, sprytny, dobroduszny, cwany, serdeczny, interesowny, miły, łatwowierny, uczciwy, naiwny, solidny, próżny, uroczy, nierozsądny, odpowiedzialny).

Wersja 3 – najtrudniejsza: pozwala uczniom szczególnie uzdolnionym językowo na samodzielne przypisanie zwierzętom odpowiednich cech.

Na podstawie karty pracy dzieci zastanawiają się, które z przedstawionych cech są pozytywne, a które negatywne.

2

(3)

Nauczyciel powraca do tekstu i zadaje pytania:

● W jakiej sytuacji może się zmienić nasza ocena zwierząt?

● Co powinien zmienić w sobie lis, a nad czym powinien pracować kruk, żeby mogli wzbudzać sympatię?

3. Karta pracy Kostka niedokończonych zdań.

Uczniowie otrzymują karty i wykonują kostkę do zabawy Dokończ zdanie, wycinając i sklejając sześcian. Następnie wykonują rzut kostką i samodzielnie kończą wylosowane zdanie według własnej propozycji. Ćwiczenie można przeprowadzić w parach lub małych grupach.

Dzieci wykazujące wyjątkowe zdolności językowe i literackie otrzymują drugą wersję karty pracy, na której jedna ze ścian szablonu jest czysta – jeśli uczeń trafi na to pole, rzucając kostką, sam proponuje zdanie, które chciałby tam umieścić.

4. Karta pracy Jaki jestem?.

Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi tabelę z wypisaną listą cech. Dzieci ustalają, w jaki sposób będą zaznaczać cechy, które je charakteryzują (np. uśmiechnięte buźki, plusy,

„ptaszki”).

Proponowana lista może zostać rozszerzona w trakcie dyskusji i omawiania jej z uczniami.

Jestem:

tolerancyjny sprawny ruchowo koleżeński

cierpliwy

uzdolniony artystycznie ambitny

uzdolniony językowo zorganizowany twórczy

5. Dzieci dobierają się w małe grupy, a następnie każdy uczeń na podstawie swojej listy prezentuje siebie – swoje mocne i słabe strony. Czas mierzy wybrany przez grupę „zegarek”

– osoba potrafiąca posługiwać się zegarkiem z sekundnikiem.

6. Prowadzący zajęcia prezentuje na tablicy oś czasu z zaznaczonymi punktami: „dawniej”,

„dziś”, „w przyszłości”.

Prosi uczniów, aby zastanowili się:

● Co robili dobrze kiedyś jako małe dzieci,

● Czym mogą pochwalić się dzisiaj,

● Opanowanie jakiej cechy może być dla nich ważne w przyszłości.

W odniesieniu do tych rozważań dzieci rysują własną oś czasu. Uczniowie uzdolnieni 3

(4)

plastycznie posługują się symbolami rysunkowymi, natomiast odznaczający się większymi uzdolnieniami językowymi stosują zapis słowny.

Chętni mogą opowiedzieć o swojej osi i wspólnie z kolegami oraz nauczycielem zastanowić się, jakie działania muszą podjąć, aby w przyszłości zrealizować swój plan.

7. Podsumowanie zajęć.

Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie negatywnych i pozytywnych cech charakteru, o których była mowa na zajęciach, a następnie o krótkie, jednozdaniowe scharakteryzowanie osób, które je przejawiają, np. osoba uzdolniona artystycznie to ktoś, kto pięknie rysuje i maluje.

Uwagi:

Tekst wiersza I. Krasickiego pt. Kruk i lis do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją:

Ignacy Krasicki Kruk i lis Bywa często zwiedzionym, Kto lubi być chwalonym.

Kruk miał w pysku ser ogromny;

Lis, niby skromny,

Przyszedł do niego i rzekł: „Miły bracie, Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!

Cóż to za oczy!

Ich blask aż mroczy!

Czyż można dostać Takową postać?

A pióra jakie!

Szklniące, jednakie.

A jeśli nie jestem w błędzie, Pewnie i głos śliczny będzie”.

Więc kruk w kantaty; skoro pysk rozdziawił, Ser wypadł, lis go porwał i kruka zostawił.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

● Grupa niebieskiego kapelusza – uczniowie czuwają nad przebiegiem dyskusji, wsłuchują się w przedstawiane argumenty, a po zaprezentowaniu wyników

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli".. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Cele wynikające z podstawy programowej: uczeń doskonali ciche czytanie ze zrozumieniem, wyszukuje w tekście informacje, dokonuje selekcji, Doskonali różne formy zapisywania

To, w czym czujemy się najlepiej, co lubimy robić i robimy to świetnie. To, czego bardzo nie lubimy robić ale inni twierdzą, że robimy

Czy istnieje taki k-elementowy zbiór S wierzchołków grafu G, że każdy z pozostałych wierzchołków jest osiągalny z jakiegoś wierzchołka należącego do S drogą składającą się

Węglowodany, które powstają w glioksysomach są wykorzystywane, jako źródło energii dla rozwijającego się zarodka podczas

Kiedy dokonuje się uwierzytelnienia dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań

- *na podstawie czytanych utworów charakteryzuje system filozoficzny Kochanowskiego i wskazuje jego fundamenty (połączenie filozofii starożytnych z chrześcijaństwem) -