Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, język polski
Temat: Między fikcją a rzeczywistością
Treści kształcenia:
II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.
2. Analiza. Uczeń:
2) odróżnia fikcję artystyczną od rzeczywistości.
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Ćwiczy umiejętność odróżniania fikcji artystycznej od rzeczywistości,
● Wyciąga wnioski z własnych obserwacji,
● Przygotowuje scenki dramowe.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi zauważyć i wskazać różnice pomiędzy fikcją a rzeczywistością,
● Prezentuje efekty pracy na forum,
● Porównuje własne zdanie z opinią interlokutorów.
Kompetencje kluczowe:
● Porozumiewanie się w języku ojczystym,
● Umiejętność uczenia się,
● Kompetencje społeczne i obywatelskie.
Środki dydaktyczne:
● Szkolne słowniki terminów literackich,
● Sprzęt multimedialny (komputer, ewentualnie podłączony do telewizora projektor multimedialny/tablica interaktywna),
● Zasób multimedialny: film „Kot w butach”,
● Kartki z nazwami bohaterów powieści, filmów itp.
Metody nauczania:
● Problemowa: rozmowa kierowana,
● Praktyczna: ćwiczenia redakcyjne,
● Aktywizujące: praca grupowa, drama,
● Eksponujące: film, prezentacja.
1
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita,
● Grupowa zróżnicowana.
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita się z uczniami i przedstawia im cel zajęć. Wprowadzeniem do nich jest projekcja filmu edukacyjnego (zasób multimedialny). Przed emisją prowadzący prosi uczniów, aby zastanowili się, co w obrazie filmowym jest rzeczywiste, a które elementy należą zdecydowanie do świata fikcji; po obejrzeniu materiału inicjuje dyskusję zapoczątkowującą dalszą część lekcji.
Etap realizacji
Po projekcji uczniowie, korzystając ze wskazówek polonisty, rozrysowują na tablicy zestawienie treści oglądanej scenki w formie tabeli. Po lewej stronie zapisują elementy fikcyjne, po prawej – rzeczywiste.
ELEMENTY FIKCYJNE ELEMENTY RZECZYWISTE
archipelag Bergamuty starówka w pewnym mieście jako tło
postać Kota w Butach aktor czytający wiersz
postać Byka Fernanda wymienione w wierszu rasy kotów
postać Kubusia Puchatka kot mruczy murmurando
kot noszący kwiatek za uchem
Prowadzący prosi grupę o znalezienie (w słownikach terminów literackich) i odczytanie definicji pojęć: „fikcja” i „rzeczywistość”. Na podstawie przeczytanych informacji uczniowie, z pomocą nauczyciela, redagują i zapisują krótką notatkę, z informacją, czym różni się fikcja artystyczna od rzeczywistości.
Uczniowie zostają podzieleni na 3-osobowe grupy. Liderzy zespołów losują karteczki z zapisanymi na nich postaciami literackimi, filmowymi lub realnymi, np. Pan Kleks, Ania Shirley, Pinokio, Kapitan Jack Sparrow, Zeus, Madonna, Tomasz Kammel, Robert Lewandowski, Katarzyna Grochola.
Zadaniem zespołów jest przygotowanie krótkich scenek, w których wylosowana postać będzie uczestniczyć w jednym fikcyjnym zdarzeniu, np. Jack Sparrow na zakupach w supermarkecie, ale cechy jej osobowości, zachowanie i wygląd wyraźnie będą ją identyfikowały z konkretną postacią.
Po 15 minutach pracy uczniowie prezentują jej efekty. Członkowie zespołów oglądających prezentacje odgadują tożsamości postaci i dostrzegają elementy fikcji ukrytej w zdarzeniach, które przytrafiły się bohaterom wymyślonych historii.
2
Etap końcowy
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że ćwiczyli odróżnianie fikcji artystycznej od rzeczywistości.
Uruchamia projekcję, tę samą, która rozpoczynała zajęcia. Zleca zadanie domowe polegające na napisaniu krótkiego opisu bohatera, tzn. cech jego wyglądu i zachowania, w którego wcielił się aktor z filmu.
3