• Nie Znaleziono Wyników

Kształtowanie zdolności motorycznych ułatwiających utrzymanie prawidłowej postawy ciała

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Kształtowanie zdolności motorycznych ułatwiających utrzymanie prawidłowej postawy ciała"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Kształtowanie zdolności motorycznych ułatwiających utrzymanie prawidłowej postawy ciała

Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

2. Trening zdrowotny. Uczeń:

2.3 demonstruje po jednym ćwiczeniu kształtującym wybrane zdolności motoryczne oraz ułatwiające utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Adresat

: Uczniowie klasy VI

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 zna pojęcia: siła, koordynacja ruchowa

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 demonstruje ćwiczenia kształtujące wybrane zdolności motoryczne ułatwiające utrzymywanie prawidłowej postawy ciała

 wykonuje ćwiczenia kształtujące i korygujące postawę ciała (wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych)

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 dostrzega potrzebę wykonywania ćwiczeń wpływających na prawidłową postawę ciała

Metody nauczania

zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, grupowa, indywidualna Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

(2)

Przybory i przyrządy

Znaczniki (szarfy) dla każdego, materace, ławeczki gimnastyczne, piłki lekarskie – 1 na parę, butelka 0,5l wypełniona piaskiem – 2 szt., stoper.

Zasoby multimedialne

:

1. prezentacja multimedialna: „Kształtowanie siły - zabawy z mocowaniem”

2. prezentacja multimedialna: „Kształtowanie siły mięśni grzbietu”

3. film: „Kształtowanie zdolności motorycznych w wybranych zabawach i grach”

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno

– metodyczne Część

wstępna 10 – 15 min.

1. Czynności organizacyjne

 Przygotowanie sprzętu.

 Zbiórka.

 Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

 Podanie tematu lekcji.

 Obejrzenie i omówienie zasobów multimedialnych – 1,2,3.

2. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Ogonki”

Odmiana I: Wszyscy uczniowie mają „ogonki” – szarfy umieszczone z tyłu za spodenkami. Nauczyciel odbiera szarfę jednemu uczniowi. Osoba ta staje się berkiem.

Przestaje nim być w momencie, kiedy odbierze „ogonek”

innej uczennicy, która staje się berkiem.

Odmiana II: Wszyscy uczniowie posiadają szarfy

„ogonki”. W czasie 1 minuty, każdy z uczestników zabawy, stara się zebrać jak najwięcej „ogonków”. Wygrywa uczeń, który po zakończeniu zabawy, zebrał najwięcej szarf.

Ustawienie w dwuszeregu Dzieci w dowolnym siadzie.

Nauczyciel w komentarzu do materiałów definiuje pojęcia: siły,

koordynacji.

Liczba szarf jest równa liczbie dzieci.

Szarfa nie może wystawać ze

spodenek więcej niż 2/3 jej długości.

Szarfy nie można przytrzymywać rękami.

Część główna 20 – 25

Ćwiczenie 1 – Wyścig numerków

Uczniowie siedzą do siebie plecami w szeregach. Po odliczeniu każdy uczeń zapamiętuje swój numerek.

Podział uczniów na dwa zespoły.

(3)

min. Nauczyciel wywołuje dowolny numerek, który wstaje, obiega cały zespół zgodnie z kierunkiem ruchu

wskazówek zegara, a następnie wraca na swoje miejsce.

Uczeń, który pierwszy wróci na swoje miejsce, zdobywa dla swojego zespołu jeden punkt. Wygrywa zespół, który zdobędzie większą liczbę punktów.

Ćwiczenie 2 – Czworakowanie po linii

Uczniowie maszerują na czworakach po liniach boiska do siatkówki. Na sygnał nauczyciela przyjmują dowolną pozycje korekcyjną (np. siad skrzyżny, siad klęczny, leżenie przodem, leżenie tyłem).

Ćwiczenie 3 – Siła mięśni brzucha („brzuszki”)

Skłony w przód z leżenia tyłem, ręce splecione na karku, nogi ugięte w kolanach. Współćwiczący trzyma stopy koleżanki/kolegi. Ćwiczenie trwa 30 sekund. Liczymy liczbę prawidłowo wykonanych skłonów tułowia.

W parze wygrywa uczeń, który wykonał większą liczbę skłonów.

Ćwiczenie 4 – Siła mięśni grzbietu i pośladków

Uczniowie w parach, w leżeniu przodem na przeciwko siebie, w odległości około 2 m. Toczenie piłki lekarskiej (2-3 kg) między sobą.

Ćwiczenie 5 – „Trójniak”

Uczniowie ustawiają się parami, jeden za drugim, na obwodzie koła. Nauczyciel wybiera dwie osoby, z której

Kształtowanie zdolności

koordynacyjnych.

Powtórzenie ze zmianą kierunku biegu.

Kształtowanie siły mięśni obręczy barkowej.

Dla utrudnienia wprowadzamy przejście na czworakach po ławeczce gimnastycznej.

Kształtowanie siły mięśni brzucha.

Kształtowanie siły mięśni grzbietu i pośladków.

Uczniowie w parach.

(4)

jedna jest berkiem, a druga uciekającym. Uciekającemu wolno przebiec tylko jedno pełne okrążenie. Do tego momentu musi ustawić się przed którąś z par. Osoba która stoi w tej parze jako druga, od tej chwili staje się osobą uciekającą. Jeżeli przez jedno okrążenie osoba uciekająca nie zajmie miejsca, automatycznie staje się berkiem.

Ćwiczenie 6 – Zabawa z mocowaniem

 Uczniowie dobierają się w pary. Każda para stoi na materacu. W czasie 10 sekund uczniowie starają się wypchnąć partnera z materaca,

 jw. w pozycji klęku podpartego,

 „1” leżenie przodem na materacu, RR i NN w skos.

„2” w ciągu 10 sekund próbuje oderwać „1” od materaca. Zmiana ról.

Kształtowanie zdolności

koordynacyjnych.

Nikomu nie wolno przebiegać przez środek koła.

Uczniowie dobierają się w pary

podobnymi warunkami fizycznymi.

Kształtowanie siły dużych grup mięśniowych.

Część końcowa 5 –10 minut

1. Ćwiczenia korekcyjno – kompensacyjne

Zabawa – „Butelka goni butelkę”

Uczniowie w siadzie ugiętym podpartym na obwodzie koła. Dwie osoby siedzące naprzeciwko siebie trzymają stopami butelki 0,5 l wypełnione piaskiem. Uczniowie podają butelki stopami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Butelka goni butelkę.

Zabawa – „Zmień miejsce”.

Uczniowie stoją na obwodzie koła, stopy zgięte

podeszwowo, ramiona w „skrzydełka”. Jedna osoba staje poza kołem i zamyka oczy. Nauczyciel zmienia miejsca dwóm osobom. „Szukająca” próbuje znaleźć, które osoby

Powtórzenie ze zmianą kierunku.

Zwiększamy liczbę osób zmieniających miejsca.

W podsumowaniu nauczyciel zwraca uwagę na

(5)

zmieniły miejsce.

2. Czynności organizacyjne, 4 minuty Uporządkowanie miejsca ćwiczeń, zbiórka i podsumowanie zajęć, pożegnanie.

konieczność wzmacniania siły mięśni i rozwijania zdolności

koordynacyjnych, które wpływają na kształtowanie prawidłowej postawy ciała.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Już od paru wielu tygodni Waszym głównym zajęciem jest siedzenie przed ekranem komputera, laptopa, tabletu czy telefonu.. Długotrwałe przebywanie w takiej pozycji może

Bardzo ważne dla naszego ciała, a szczególnie dla kręgosłupa jest przyjmowanie prawidłowej postawy ciała przy długotrwałym pozostawaniu w pozycji siedzącej (np. przy lekcjach

„ Kształcący: Uczeń potrafi przyjąć prawidłową postawę ciała w różnych sytuacjach, wykonać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie posturalne, wykonać

Uczeń wykonuje ćwiczenia kształtujące nawyk prawidłowej postawy ciała1. Materiały do pracy

Na podłodze przed krzesłem leży skarpeta (która powinna być większa od waszej stopy)..

 Ćwiczenie - nogi oparte o ścianę przez 5 sekund próbuj złączyć nogi pokonując opór dłoni między kolanami, w tej samej pozycji oddalaj nogi od siebie

 dbać o prawidłową wagę, gdyż każdy nadprogramowy kilogram kilkukrotnie zwiększa obciążenie kręgosłupa. Podaję link do ćwiczeń, które możesz wykonać w

Wykonuje ćwiczenia kształtujące nawyk prawidłowej postawy ciała w postawie stojącej siedzącej i leżeniu oraz w czasie wykonywania różnych codziennych czynności.. Przed