• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Interpunkcja na co dzieńTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Interpunkcja na co dzieńTreści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, język polski

Temat: Interpunkcja na co dzień

Treści kształcenia:

III. Tworzenie wypowiedzi.

2. Świadomość językowa. Uczeń:

6) poprawnie używa znaków interpunkcyjnych: kropki, przecinka, znaku zapytania, cudzysłowu, dwukropka, nawiasu, znaku wykrzyknika.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Potrafi wypowiedzieć się na określony temat,

● Rozróżnia znaki interpunkcyjne i zna ich zastosowanie,

● Posługuje się słownikiem ortograficznym,

● Słucha aktywnie i ze zrozumieniem,

● Umie zaprezentować efekty swojej pracy innym,

● Potrafi współpracować w grupie.

Nabywane umiejętności:

● Pozyskiwania istotnych informacje z prezentowanego materiału filmowego,

● Wymieniania się uwagami i spostrzeżeniami z innymi uczniami,

● Podejmowania dyskusji,

● Weryfikowania dylematów ortograficznych i interpunkcyjnych z pomocą odpowiednich źródeł (słowniki),

● Stosowania znaków interpunkcyjnych w praktyce,

● Opracowywania zasad działania, gier,

● Komunikatywności, skutecznego porozumiewanie się z innymi ludźmi.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: film „Dlaczego interpunkcja jest ważna?”,

● Sprzęt multimedialny: komputer, rzutnik multimedialny,

● Egzemplarze słowników ortograficznych,

● Arkusze papieru, flamastry, kredki, artykuły piśmiennicze.

1

(2)

Metody nauczania:

● Eksponująca: film,

● Podająca: pogadanka,

● Aktywizujące: dyskusja dydaktyczna, gra dydaktyczna.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Zajęcia powinny odbyć się po cyklu zajęć związanym ze składnią zdania złożonego.

Uczniowie zostali poproszeni o przeczytanie – z części opisowej szkolnego słownika ortograficznego – zasad interpunkcji i o przyniesienie na lekcję dowolnego polskiego słownika ortograficznego.

Etap wstępny

Nauczyciel wita się z uczniami. Następnie informuje, że wprowadzeniem do zajęć będzie projekcja filmu edukacyjnego z wykładem doktor Urszuli Glensk, literaturoznawczyni, na temat używania znaków interpunkcyjnych. Wyjaśnia, że zadaniem uczniów podczas projekcji jest uważne przysłuchanie się:

● Jakie zagadnienia porusza literaturoznawca w prezentowanym materiale?

● Na co zwraca uwagę?

● Czy temat poruszany przez dr Glensk stanowi źródło ich szkolnych – i nie tylko – problemów?

● W jaki sposób interpunkcja wzmacnia komunikatywność wypowiedzi?

Po projekcji uczniowie wymieniają się spostrzeżeniami, odpowiadając na pytania, dyskutują o swoich najczęstszych dylematach interpunkcyjnych.

Etap realizacji

Uczniowie zostają podzieleni na dwuosobowe grupy. Każda z nich ma do dyspozycji słownik ortograficzny z zapisem reguł użycia znaków przestankowych, arkusz papieru, flamastry, kredki, ołówki, artykuły piśmiennicze.

Poszczególne zespoły otrzymują odrębne zagadnienia do opracowania: przecinek w zdaniu złożonym, przecinek w zdaniu pojedynczym, średnik, dwukropek, myślnik, nawias, cudzysłów, kropka, wielokropek, wykrzyknik, pytajnik. Ich zadaniem jest przygotowanie krótkiej prezentacji dla pozostałych uczniów oraz samodzielne stworzenie gry dydaktycznej z myślą o tych, którzy mogą mieć problemy z właściwym stosowaniem interpunkcji.

Uczniowie mają zatem za zadanie:

● Ustalić jasne zasady gry,

● Zaprojektować planszę, pionki,

● Wykorzystać w grze opracowywane w pracy zespołowej zasady interpunkcji.

2

(3)

Po zakończeniu prac w zespołach poszczególne pary uczniów prezentują opracowane zagadnienia. Następnie grupy losują przygotowane przez innych gry i testują je. Do dyspozycji dzieci są słowniki i wspierający nauczyciel, który wyjaśnia kwestie sporne.

Etap końcowy

Na zakończenie zajęć nauczyciel podkreśla uczniom, że ćwiczyli zasady poprawnego przestankowania. Podsumowując zajęcia, zleca im zadanie domowe, które polega na wymyśleniu i napisaniu tekstu dyktanda dla kolegów z klasy. Autorzy tekstów mają podkreślić zielonym flamastrem wszystkie znaki interpunkcyjne i wykazać się znajomością zasad ich poprawnego użycia.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Następnie prowadzący kieruje uwagę uczniów na pogrupowane na tablicy kartki z określeniami uczuć i pyta, czy któreś z nich mogłyby odnosić się do sytuacji

Należy również powrócić do przywołanej wcześniej myśli, że chociaż zastanowienie się nad skutkami własnego działania może nas uchronić przed różnymi złymi

Nauczyciel wita dzieci, a następnie wprowadza je w temat zajęć, prosząc o rozwiązanie diagramu z karty pracy Dzień za dniem, z hasłem: „Dzień z nocą nigdy się nie

Następnie dzieci zamieniają się rolami.. Dzieci przyglądają

Nauczyciel pyta dzieci: dlaczego w lesie było cicho i dziwnie?. Nauczyciel prosi dzieci, by oceniły postępowanie bohaterów

Nagle robi się ciemno…ponuro….ooo…dotarliśmy do Krainy Złości, tu mieszkają ludzi, którzy czują się obrażeni, są źli, zdenerwowani, każdy jest sam i nie

(Kim jesteśmy? Jak nazywa się nasza ojczyzna? Co to jest Polska? Z czym kojarzy wam się Polska? Gdzie znajduje się Polska na mapie?.. Czy wiecie jak nazywa

Praca plastyczna „Motylek” – dzieci młodsze otrzymują kontur połowy motyla, dorysowują drugą połowę, wycinają całego motyla, a następnie ozdabiają