• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Mój aktywny dzieńTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Mój aktywny dzieńTreści kształcenia:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna

Temat: Mój aktywny dzień

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski – edukacja polonistyczna (1.1b),

2) Wyszukuje w tekście potrzebne informacje – edukacja polonistyczna (1.1c), 3) Współpracuje z innymi w zabawie, nauce szkolnej – edukacja społeczna (5.4),

4) Odczytuje wskazania zegarów w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry i ze wskazówkami – edukacja matematyczna (7.15),

5) Radzi sobie ze stresem i kieruje nim, zarządza sobą w czasie – treści rozszerzone.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Słucha uważnie i ze zrozumieniem utworów literackich,

● Wyszukuje w tekście utworu fragmenty odpowiadające na pytania,

● Wypowiada się pełnymi zdaniami na podany temat,

● Czyta uważnie i ze zrozumieniem zdania oraz krótkie teksty,

● Rozumie potrzebę planowania swoich działań,

● Wykonuje proste obliczenia zegarowe z wykorzystaniem zegara,

● Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Uważnie słucha utworów literackich,

● Czyta ze zrozumieniem krótkie teksty,

● Wypowiada się pełnymi zdaniami na określony temat,

● Oblicza godziny na zegarze,

● Zarządza sobą w czasie,

● Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Ranne ptaszki i nocne marki, karty pracy (Jestem aktywny, Dzień za dniem oraz Planowanie dnia),

● Tekst opowiadania Lucyny Krzemienieckiej pt. Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali1 (materiał pomocniczy),

● Przybory do pisania,

● Komputer z głośnikami/tablica interaktywna.

1 L. Krzemieniecka, Z przygód krasnala Hałabały, Nasza Księgarnia, Warszawa, 2008.

1

(2)

Metody nauczania:

● Podające: rozmowa, pogadanka,

● Problemowa: aktywizująca – dyskusja dydaktyczna,

● Programowana: z użyciem komputera,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna zróżnicowana,

● Grupowa jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita dzieci, a następnie wprowadza je w temat zajęć, prosząc o rozwiązanie diagramu z karty pracy Dzień za dniem, z hasłem: „Dzień z nocą nigdy się nie pogodzą”.

Dzieci pracują indywidualnie, w razie potrzeby konsultują się z innymi uczniami przy swoim stoliku.

PRAWDA PRAWDA CZY FAŁSZ? FAŁSZ

DZIEŃ Słońce wschodzi o świcie. RANO

Z Szkolna lekcja trwa 45 minut. ZMIERZCH

ŚWIT Wszystkie szkolne przerwy trwają po pięć minut. NOCĄ NIGDY Lipiec i sierpień to wakacyjne miesiące. POŁUDNIE WIECZÓR Rok szkolny rozpoczyna się w październiku. SIĘ

NIE Ferie to czas odpoczynku i zabawy. WSCHÓD

ZACHÓD W czasie wolnym nie wolno się bawić. POGODZĄ

Nauczyciel prosi o odczytanie i wyjaśnienie hasła:

● Jak rozumiecie zdanie: „Dzień z nocą nigdy się nie pogodzą”?

2. Prowadzący zajęcia prosi uczniów o uważne wysłuchanie opowiadania Lucyny Krzemienieckiej pt. Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali. Dzieci otrzymują wydrukowany tekst (materiał pomocniczy).

Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat treści wysłuchanego opowiadania:

● Dlaczego krasnal z borsukiem nie mogli się wybrać razem na spacer?

● Jak krasnal zachęcał borsuka do spaceru, a jak borsuk zachęcał krasnala?

● Co podobało się krasnalowi, a co borsukowi? (Dzieci odszukują i czytają odpowiednie fragmenty tekstu).

● Czy wiecie, jakie zwierzęta wybrałyby się na spacer z krasnalem, a jakie z borsukiem?

3. Ranne ptaszki i nocne marki – wspólne wykonanie zadania na komputerach lub tablicy interaktywnej.

Ćwiczenie polega na przesuwaniu elementów i umieszczaniu ich w wybranym polu.

Polecenie: Część zwierząt, podobnie do ludzi, najlepiej funkcjonuje w dzień. Z kolei inne przy świetle dnia nie wystawią nawet nosa ze swoich norek i dziupli. Zastanów się, które stworzenia należą do nocnych.

Grupy: zwierzęta aktywne nocą; zwierzęta aktywne w ciągu dnia.

Zwierzęta: np. kura, sowa, nietoperz, krowa, lis, borsuk, pies.

2

(3)

Dzieci wykonują ćwiczenie oraz podają inne przykłady zwierząt dla każdej grupy, nieuwzględnione w zadaniu.

Refleksja po wykonaniu ćwiczenia, nawiązująca do następnego zadania:

● Jak myślicie, o jakiej porze doby aktywny jest człowiek?

4. Praca indywidualna z kartą pracy Jestem aktywny.

Dzieci otrzymują karty pracy o zróżnicowanym poziomie zadań.

Wersja 1: Dzieci uzdolnione lingwistycznie samodzielnie dopisują rzeczownik określający porę doby, kiedy wykonują podaną czynność.

Polecenie: Napisz, o jakich porach doby wykonujesz podane czynności.

● Jem zdrowe śniadanie…

● Bawię się na podwórku…

● Spaceruję po parku…

● Idę do szkoły…

● Kładę się spać…

● Śpię…

Ułóż dwa zdania według wzoru:

Rano jem zdrowe śniadanie.

Wersja 2: Uczniowie niewykazujący szczególnych zdolności pod względem językowym łączą każde zdanie z odpowiednim wyrazem określającym porę doby.

Jem zdrowe śniadanie. popołudnie Bawię się na podwórku.

Spaceruję po parku. rano Idę do szkoły.

Kładę się spać. wieczór Śpię.

noc

Uzupełnij zdania. Pamiętaj o wielkiej literze na początku zdania.

…jem zdrowe śniadanie.

Kładę się spać…

Sprawdzenie pracy.

5. Karta pracy Planowanie dnia.

Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Wszystkie zespoły otrzymują karty pracy do uzupełnienia przykładowego planu dnia. Następnie każdy uczeń samodzielnie układa i pisze plan własnego dnia.

Należy zwrócić uwagę, aby w każdej grupie znalazł się uczeń o zdolnościach organizacyjnych, umiejący planować. W razie potrzeby pomoże innym dzieciom w wykonaniu zadania.

6. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel prosi o refleksję na zakończenie:

● Czego nauczyliście się na tych zajęciach?

● Czy łatwo jest gospodarować czasem?

● Dlaczego planujemy wcześniej różne działania?

Prowadzący zajęcia zleca pracę domową. Prosi o wyszukanie w dostępnych źródłach i zapisanie w zeszycie trzech popularnych powiedzeń o czasie.

Uwagi:

Tekst opowiadania L. Krzemienieckiej Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali, do wydrukowania.

3

(4)

Lucyna Krzemieniecka Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali Przyszedł raz krasnoludek do borsuka i puka:

– Chodź ze mną, borsuczku, na spacer. Akurat jest południe, słońce świeci cudnie.

Poszlibyśmy nad rzekę, jarzębinę zobaczyć, bo ma podobno nowe, czerwone korale. Chodź, borsuczku.

– Jeszcze czego – mruczy borsuk. – Kto by tam chciał w biały dzień na spacery chodzić!

Dopiero z polowania wróciłem o świcie, muszę się wyspać należycie. Norę sobie wyczyściłem, wysprzątałem szczerze i leżę.

– Ano, to siedź jak borsuk w norze – mówi krasnal. – Jak nie, to nie. – I poszedł sam na spacer.

A borsuk wysiedział się w norze, wyleżał, wyspał i kiedy ciemna nocka zajrzała do nory, poczuł się dopiero do spaceru skory. Puka więc w drzewo do wiewiórczej dziupli do krasnoludka i prosi:

– Chodź na spacer, malutki! Gwiazdy już mrugają i nocka ciemna tuła się po lesie. Chodź!

– Jeszcze czego – mruczy krasnal zaspany. – Kto by tam w ciemną noc po lesie się włóczył!

W dzień spacerowałem, jarzębinę oglądałem, wrzosy wąchałem i brzozowe liście złote!

Teraz spać mam ochotę.

– Ano, jak nie, to nie – rozgniewał się borsuk.

I poszedł w głąb lasu za nocką ciemną.

Bo to zależy od upodobania: kto dzień, a kto nockę wybiera do spania.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zaznacz w diagramie, czy zdanie w środkowej kolumnie jest prawdziwe, czy fałszywe?. Zaznaczone słowa

Powoli idziesz dalej, zachwycasz się rybami o przepięknych kształtach i kolorach. Patrz, jak pluskają się w wodzie i jak prezentują swoją urodę. Dochodzisz do wiejskiej zagrody. I

Powoli idziesz dalej, zachwycasz się rybami o przepięknych kształtach i kolorach. Patrz, jak pluskają się w wodzie i jak prezentują swoją urodę. Dochodzisz do wiejskiej zagrody. I

Uczniowie mogą wybrać tę wersję karty, która im bardziej odpowiada: wersja 1 pozostawia absolutną wolność ekspresji i jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci

Uczniowie mogą wybrać tę wersję karty, która im bardziej odpowiada: wersja 1 pozostawia absolutną wolność ekspresji i jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci

Wszystkie dzieci otrzymują wydruk łamigłówki, choć praca odbywa się w kilkuosobowych grupach.. Każdy zespół ma swojego

Następnie informuje, że wprowadzeniem do zajęć będzie projekcja filmu edukacyjnego z wykładem doktor Urszuli Glensk, literaturoznawczyni, na temat używania

Po sprawdzeniu obecności nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy oraz zapoznaje uczniów z celami lekcji..