Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, język polski
Temat: Jak zachęcić do obejrzenia filmu? – recenzja, plakat, reklama
Treści kształcenia:
Uczeń:
1) Odbiera komunikaty pisane, mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych – rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie – język polski (I.1.1),
2) Ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawy z nimi związane, np. patriotyzm-nacjonalizm, tolerancja-nietolerancja, piękno-brzydota, a także rozpoznaje ich obecność w życiu oraz w literaturze i innych sztukach – język polski (II.4.1),
3) Dostrzega zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, religijnych, etycznych, kulturowych i w ich kontekście kształtuje swoją tożsamość – język polski (II.4.3).
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Zna formę recenzji filmowej, plakatu – skrótu plastycznego, reklamy,
● Dyskutuje na temat ponadczasowych zagadnień egzystencjalnych, takich jak śmierć, cierpienie, przyjaźń, miłość, nadzieja, samotność, inność, poczucie wspólnoty,
● Interpretuje dzieło filmowe z uwzględnieniem jego różnych komponentów,
● Aktywnie słucha,
● Przyjmuje postawę szacunku dla patriotycznej postawy przeszłych pokoleń,
● Docenia wartość pokoju w kraju i na świecie,
● Pozyskuje informacje z internetu i zna zasady takiego działania.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Współpracuje w grupie,
● Dostrzega i poddaje refleksji uniwersalne wartości,
● Świadomie, odpowiedzialnie i selektywnie korzysta z internetu.
Środki dydaktyczne:
● Zasoby multimedialne: film Krytyk czy krytykant, materiały dodatkowe (Podręczny słownik krytyka oraz Schemat zawartości recenzji filmowej),
● Komputer z głośnikami/tablica interaktywna.
Metody nauczania:
● Podająca: rozmowa,
● Problemowa: aktywizująca – dyskusja,
● Eksponująca: film.
1
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita,
● Grupowa zróżnicowana.
Przed zajęciami:
Kilka dni przed zajęciami nauczyciel prosi troje uczniów (zdolnych, mających umiejętności informatyczne, zainteresowania historyczne, swobodnie wypowiadających się przed publicznością) o przygotowanie prezentacji multimedialnych i informacji na temat twórców oraz fabuły (bohaterów, ich losów, przedstawionych wydarzeń) obejrzanych przez młodzież filmów: Baczyński, Miasto 44 i Powstanie warszawskie. Jeden uczeń przygotowuje prezentację na temat Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kordiana Piwowarskiego i Mateusza Kościukiewicza, drugi – na temat Jana Komasy i innych twórców filmu Miasto 44, trzeci przedstawi genezę i twórców filmu Powstanie warszawskie.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita się z klasą, zapoznaje ją z tematem i celami zajęć, a następnie prosi uczniów, którzy przygotowali prezentacje multimedialne oraz informacje o twórcach filmów, o ich przedstawienie. Każde wystąpienie trwa około pięciu minut.
Prowadzący inicjuje krótką dyskusję dotyczącą przedstawionych filmów:
● Co łączy te obrazy filmowe?
● Jakie podejście do tematu mieli ich twórcy?
● Czy przed obejrzeniem filmu lub po czytaliście jego recenzje?
● Jakie to były recenzje? (pochlebne, krytyczne)
2. Klasę należy podzielić na trzy grupy, w taki sposób, aby w każdej z nich znaleźli się uczniowie uzdolnieni plastycznie, literacko oraz organizacyjnie, jak i z deficytami, np. mający problem z nawiązywaniem kontaktu z rówieśnikami.
3. Prowadzący prosi o uważne wysłuchanie i obejrzenie materiału filmowego Krytyk czy krytykant?, w którym Paweł Mossakowski, krytyk i producent filmowy, opowiada o zawodzie recenzenta. Będzie to wskazówką do zredagowania przez każdą z grup recenzji filmowej do szkolnej gazetki.
Osobom z problemami ze słuchem można włączyć napisy.
Prowadzący wraz z uczniami podsumowuje informacje zawarte w filmie.
4. Po emisji przedstawiciele grup otrzymują materiały dodatkowe: Podręczny słownik krytyka i Schemat zawartości recenzji filmowej, w których znajduje się słownictwo potrzebne w redagowaniu recenzji oraz instrukcja jej napisania. Każda grupa pisze pierwszą (wstępną) recenzję jednego z filmów, a uczeń przygotowujący prezentację na jego temat występuje w roli eksperta i dzieli się z grupą informacjami dotyczącymi filmu i jego twórców. Młodzież może też korzystać z internetu, wyszukując dodatkowe informacje o filmach, wywiady z ich twórcami, np.
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138262,16742730,Jan_Komasa_rezyser_Miasta_44_eu foria_mlodosci.html (dostęp z 7.12.2014) itp.
5. Wśród uczniów każdej grupy są uzdolnieni plastycznie – ich zadaniem jest narysowanie plakatu recenzowanego filmu – oraz kreatywni, którzy wymyślają slogan reklamowy lub ulotkę zachęcającą do obejrzenia tego filmu. Na wykonanie pracy grupy mają około 20 minut.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, doradza i konsultuje.
2
6. Po skończeniu pracy nad pierwszą (wstępną) recenzją, plakatami, reklamami i ulotkami uczniowie prezentują je i wzajemnie oceniają. Najlepsze prace (po ich dopracowaniu) zostaną zamieszczone w szkolnej gazetce.
7. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel przekazuje uwagi dotyczące napisanych recenzji i prosi uczniów mających uzdolnienia literackie o naniesienie poprawek (jako zadanie domowe).
Uwagi:
Temat można zrealizować na dwóch jednostkach lekcyjnych i wydłużyć czas prezentacji, pracy grup i omówienia.
3