• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „S

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „S"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „SACHAROZA CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY Temat: Sacharoza.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (9.16) [uczeń] podaje wzór sumaryczny sacharozy; bada i opisuje właściwości fizyczne sacharozy; wskazuje na jej zastosowania; zapisuje równanie reakcji sacharozy z wodą (za pomocą wzorów sumarycznych).

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ:

Wie, co to są węglowodany

Podaje wzór

sumaryczny sacharozy Charakteryzuje własności fizyczne

sacharozy Podaje przykłady zastosowania sacharozy

w życiu codziennym Potrafi zapisać za

pomocą wzorów sumarycznych równanie

reakcji sacharozy z wodą

Definiuje pojęcia:

węglowodany, cukry proste, cukry złożone, disacharydy, wiązanie glikozydowe, hydroliza

(2)

Nabywane umiejętności

UCZEŃ:

Wie, że powszechnie stosowany w gospodarstwie domowym cukier to

sacharoza Rozumie podstawy

przebiegu procesu produkcji cukru w

cukrowni

Wie, z czego pozyskuje się sacharozę Potrafi zaplanować i

przeprowadzić

doświadczenie badające właściwości fizyczne

sacharozy Kompetencje kluczowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 Kompetencje informatyczne

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Przypomnienie klasyfikacji cukrów, przypomnienie informacji o cukrach prostych. Definicja cukrów złożonych, przedstawienie sacharozy jako dwucukru.

2) Przebieg zajęć:

(3)

D-fruktozy i D-glukozy połączone wiązaniem glikozydowym. Zapisanie wzoru sumarycznego C12H22O11. Zapoznanie z ilustracją interaktywną „Model cząsteczki sacharozy”.

Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupy badają doświadczalnie i opisują właściwości fizyczne sacharozy.

Instrukcja przeprowadzenia ćwiczenia praktycznego 1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

Sacharoza jest krystalicznym, bezbarwnym i bezwonnym ciałem stałym o słodkim smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Trudno rozpuszcza się w rozpuszczalnikach niepolarnych.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:

Celem ćwiczenia jest zbadanie właściwości fizycznych sacharozy.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Ćwiczenie jest prowadzone podczas zajęć w klasie.

Uczniowie pracują w zespołach kilkuosobowych, mają do dyspozycji: szalkę Petriego, na której znajduje się sacharoza, zlewki z wodą destylowaną ciepłą, wodą destylowaną zimną, roztworem węglowodoru, łyżeczki, bagietki szklane.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:

Uczniowie obserwują stan skupienia, smak, barwę i zapach sacharozy na szalce Petriego. Kolejno do każdej ze zlewek dodają po 2 łyżeczki sacharozy, mieszając mieszaninę bagietką. Obserwują zjawisko rozpuszczania.

W probówkach z wodą nastąpiło rozpuszczenie sacharozy, przy czym w ciepłej wodzie substancja ta rozpuszcza się o wiele szybciej. Dwucukier nie rozpuścił się w węglowodorze.

5. Inne informacje:

Uczniowie zapisują wynik przeprowadzonej obserwacji w tabeli, redagują poprawne wnioski.

Stan skupieni

Smak Zapach Barwa Rozpuszczal

ność w

Rozpuszczal

ność w

(4)

u Sacharoza dobrze rozpuszcza się w wodzie, jej

rozpuszczalność rośnie wraz z ogrzewaniem. Nie rozpuszcza się natomiast w rozpuszczalnikach niepolarnych.

Nauczyciel wprowadza pojęcie hydrolizy. Omawia przebieg reakcji sacharozy z wodą. Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne „ Zapisanie reakcji sacharozy z wodą”.

Nauczyciel w dyskusji kierowanej omawia źródła uzyskiwania (buraki cukrowe, trzcina cukrowa) oraz zastosowanie sacharozy w życiu codziennym (przemysł spożywczy, przemysł farmaceutyczny).

3) Podsumowanie :

Uczniowie formułują notatkę na podstawie uzyskanych wiadomości.

Powszechnie wykorzystywany w gospodarstwie domowym cukier spożywczy to sacharoza o wzorze sumarycznym C12H22O11. Na skalę przemysłową pozyskuje się ją z buraków cukrowych i trzciny cukrowej. Sacharoza w temperaturze pokojowej jest bezbarwnym, bezwonnym ciałem stałym o strukturze krystalicznej, dobrze rozpuszczalnym w wodzie. Pod wpływem enzymów podlega hydrolizie do cząsteczki glukozy i fruktozy.

Środki dydaktyczne

 Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki sacharozy”

 Ćwiczenie interaktywne „Zapisanie reakcji sacharozy z wodą”

 Stanowiska komputerowe połączone z Internetem

 Podręcznik, zeszyt przedmiotowy

 Sprzęt laboratoryjny: bagietki, zlewki, szalki Petriego, łyżeczki

(5)

zimna, roztwór węglowodorów, sacharoza.

Metody nauczania

 Ćwiczenia laboratoryjne

 Obserwacja

 Pogadanka

 Dyskusja kierowana

Formy pracy

 Praca grupowa

 Praca zbiorowa

 Praca indywidualna Praca domowa

1. Podaj przykłady innych dwucukrów.

2. Wymień kilka przykładów wykorzystania sacharozy w życiu codziennym.

Zadanie dla chętnych

Zapisz reakcję powstawiania cząsteczki sacharozy.

Lista załączników multimedialnych

Ilustracja interaktywna „Model cząsteczki sacharozy”

Ćwiczenie interaktywne „Zapisanie reakcji sacharozy z wodą”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Cel: znam właściwości fizyczne i zastosowania glicerolu. Uzupełnij schemat – wpisz wzory sumaryczne i strukturalne podanych związków chemicznych.. Zad. Wpisz kod C8F5MD

Wiem jaki jest związek między gamą a wygraną częstotliwością Wiem jak zmienić częstotliwość i amplitudę instrumencie Znam budowę instrumentu w zakresie opisu

Podstawa programowa: Punkt (4.1) [uczeń] wykonuje lub obserwuje doświadczenie potwierdzające, że powietrze jest mieszaniną; opisuje skład i

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Nauczyciel określa czas wykonania zadań i sposób prezentacji efektów pracy grupowej, zależnie od przyjętej formy wykonania zadania (– prezentacja, plakat,

Podstawa programowa: Punkt 4.1. [uczeń]: tłumaczy, na czym polegają sorpcyjne właściwości gleby; opisuje wpływ pH gleby na wzrost wybranych roślin;

Podstawa programowa: Punkt (11.5) [uczeń] bada zjawisko odbicia światła: od zwierciadeł, powierzchni rozpraszających, elementów odblaskowych; podaje

 Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialna „Skutki palenia papierosów”. Wyjaśnia uczniom termin nałóg, mówi o negatywnych skutkach palenia