• Nie Znaleziono Wyników

ZOFIA MUZYCZKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ZOFIA MUZYCZKA"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania matematyki dla szkoły podstawowej

ZOFIA

MUZYCZKA

DZIAŁAMY

NA LICZBACH

I LITERACH

(2)

dr Anna Rybak

Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł zajęć:

Działamy na liczbach i literach

Dział w podstawie programowej:

Przekształcanie wzorów. Sumy algebraiczne i działania na nich

Klasa:

VII szkoły podstawowej

Czas realizacji:

45 minut

Cele

Cel główny: Doskonalenie działań na wyrażeniach algebraicznych.

Cele szczegółowe (w przypadku uczniów ze SPE należy uwzględnić IPET/PDW):

Uczeń:

„

„ rozpoznaje jednomiany i wielomiany,

„

„ oblicza wartość wyrażenia literowego dla konkretnych wartości liczbowych,

„

„ rozpoznaje i redukuje wyrazy podobne,

„

„ mnoży sumę algebraiczną przez jednomian, wykorzystując prawa działań,

„

„ wyłącza przed nawias wspólny czynnik, wykorzystując prawa działań,

„

„ doskonali sprawność rachunkową,

„

„ zauważa sytuacje, w których przydatna jest umiejętność sprawnego rachowania,

„

„ wyciąga wnioski dotyczące szybkiego rachowania i przekształcania wzorów,

„

„ wykorzystuje TIK do ćwiczenia umiejętności matematycznych,

„

„ formułuje uogólnienia.

Cele wychowawcze (w przypadku uczniów ze SPE należy uwzględnić IPET/PDW):

„

„ wdrażanie do samodzielnej pracy,

„

„ doskonalenie umiejętności przyjmowania koniecznych ról podczas współpracy,

„

„ wdrażanie do wnikliwego i krytycznego czytania tekstu,

„

„ kształtowanie poczucia odpowiedzialności za pracę partnera,

„

„ wdrażanie do staranności podczas wykonywania zadań,

„

„ rozwijanie umiejętności współpracy w zespole,

„

„ rozwijanie aktywności poznawczej uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb,

„

„ rozwijanie odpowiedzialności za własne uczenie się,

„

„ angażowanie uczniów w praktyczne wykorzystanie wiedzy teoretycznej.

Metody prowadzenia lekcji:

dyskusja, metoda ćwiczeń praktycznych

(4)

Formy pracy:

jednolita, indywidualna, binarna

Środki dydaktyczne:

nauczyciel – plansza z zapisanymi: prawem rozdzielności mnożenia względem dodawania oraz określeniami jednomianu i wielomianu, zadania dla każdej pary uczniów

Podstawę teoretyczną scenariusza stanowi konstruktywistyczna teoria uczenia się.

OPIS PRZEBIEGU LEKCJI:

CZĘŚĆ WSTĘPNA LEKCJI (4–5 minut):

„

„ powitanie, zapowiedź tematyki lekcji,

„

„ przypomnienie określenia jednomianu i wielomianu – podanie przykładów przez chętnych uczniów,

„

„ przypomnienie określenia wyrazów podobnych – podanie przykładów,

„

„ przypomnienie sensu i zapisu prawa rozdzielności mnożenia względem dodawania,

„

„ wyświetlenie planszy.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA LEKCJI (25–30 minut):

Przez całą ćwiczeniową część lekcji uczniowie pracują w parach: rozwiązują każde dwa przykłady zadania, po czym dają rozwiązanie do sprawdzenia/wyjaśnienia koledze.

Przykładowe zadania podsumowujące blok „Sumy algebraiczne i działania na nich”:

1. Przekształć wyrażenia do najprostszej postaci:

a) 2(2x – 3y + 1) – 3(x – 2y + 1) b) 3a(a – b + 1) + a(4b – 2)

2. Oblicz wartości liczbowe wyrażeń. Najpierw doprowadź do jak najprostszej postaci:

a) 3[4a – (5b + 3a)] – 4[3a – (2a + 3b)] dla a = –3,5, b =

3

2. b) 3x(-5 + y) – 10(5xy – 2x) dla x = ,

4

1 b = 1,15.

3. Wyłącz przed nawias wspólny czynnik:

a) 12ab – 16ac + 20ad b) 18ab – 36a2 b2 – 27ab2. 4. Rozwiąż zadanie:

a) O ile zwiększy się obwód prostokąta o bokach m cm i n cm, jeśli bok a zwiększymy o 10 cm, a bok b zmniejszymy o 3 cm? Zapisz obydwa obwody z użyciem liter, a następnie wykonaj obliczenia dla m = 7,5 cm i n =

4 53cm.

b) O ile zwiększy się objętość sześcianu o krawędzi a cm, jeśli krawędź wydłużymy o 2,4 cm?

Zapisz obydwie objętości z użyciem liter, a następnie wykonaj obliczenia dla a =

5 63

cm.

(5)

5

CZĘŚĆ KOŃCOWA LEKCJI (10 minut):

„

„ przeczytanie wyników przez wskazanych uczniów,

„

„ zebranie rozwiązanych zadań do oceny,

„

„ dyskusja – do czego mogą się nam przydać tego typu obliczenia? Kiedy mogą mieć zastosowanie? Jak je wykorzystać?

„

„ w celu uzyskania informacji o stopniu zrealizowania zagadnień związanych

z wyrażeniami algebraicznymi należy bezwzględnie uzyskać odpowiedzi na pytania:

»„czy mieliście trudności z wykonaniem zadań?

„

» czy powinniśmy poświęcić jeszcze jedną lekcję na takie ćwiczenia?

„

„ pożegnanie.

Ocena ucznia ze SPE powinna uwzględniać jego możliwości oraz, jeżeli ma opracowany, jego indywidualny plan IPET/PDW. W przypadku pracy zespołowej i właściwie dobranych zadań ocena będzie się pokrywała z oceną zespołu.

Komentarz metodyczny

1. Ze względu na trudność tej tematyki dla części uczniów można zorganizować pracę w czteroosobowych, starannie dobranych zespołach uczniów

o zróżnicowanych możliwościach, gdzie jeden z uczniów mógłby pełnić rolę wyjaśniającego.

2. Ćwiczenia z zakresu działań na wyrażeniach algebraicznych wykonywane na lekcjach matematyki można uzupełnić rozgrywkami/testami dostępnymi w Internecie na zajęciach z informatyki, np. strona szaloneliczby.pl.

3. Pierwszy przykład w każdym zadaniu ma niższy stopień trudności,

wystarczający do opanowania przez uczniów wymagających obniżenia wymagań.

W trakcie zajęć nauczyciel zwraca uwagę na dobór dzieci w zespołach, tak aby uczniowie tworzyli zróżnicowane pod względem możliwości pary (dwoje uczniów o mniejszych możliwościach edukacyjnych nie powinno być razem w parze).

Należy uwzględnić (przygotować) dodatkowe zadania dla uczniów o większych możliwościach edukacyjnych.

Jeżeli w klasie znajduje się dziecko (dzieci) z niepełnosprawnością, należy przygotować dodatkowe środki dydaktyczne uwzględniające daną niepełnosprawność dziecka.

Cytaty

Powiązane dokumenty

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w

W trakcie zajęć nauczyciel zwraca uwagę na dobór dzieci w zespołach, tak aby uczniowie tworzyli zróżnicowane pod względem możliwości grupy (dwoje uczniów o

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w

po podpisaniu wszystkich boków, zapisywaniu wzoru na obwód musi towarzyszyć sformułowanie słowne: „obwód jest równy sumie długości boków: a dodać b dodać a dodać b, czyli

W trakcie zajęć nauczyciel zwraca uwagę na dobór dzieci w zespołach, tak aby uczniowie tworzyli zróżnicowane pod względem możliwości pary (dwoje uczniów o

Przygotowanie prezentacji w tabelach lub na diagramach słupkowych. Zgodnie z projektowaniem uniwersalnym, nauczyciel może ustalić z uczniami różne formy prezentacji pracy

nauczyciel – animacja przekształcania trójkąta przez rozcięcie i inne złożenie części na prostokąt o tym samym polu, animacja przekształcenia równoległoboku na