• Nie Znaleziono Wyników

ANNAROGACKA KSZTAŁTUJEMY SKOCZNOŚĆ NA TORZE PRZESZKÓD

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ANNAROGACKA KSZTAŁTUJEMY SKOCZNOŚĆ NA TORZE PRZESZKÓD"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej

ANNA ROGACKA

KSZTAŁTUJEMY

SKOCZNOŚĆ NA TORZE

PRZESZKÓD

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Miterka Recenzja merytoryczna – Paweł Łucyk

dr Olga Smoleńska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Kształtujemy skoczność na torze przeszkód.

Cele:

„

„ Główny: Kształtowanie skoczności na torze przeszkód.

„

„ Poznawczy: Uczeń zna ćwiczenia kształtujące skoczność, zna zabawy skocznościowe.

„

„ Kształcący: Uczeń rozwija skoczność, zwinność i szybkość.

„

„ Wychowawczy: Uczeń respektuje zasady bezpiecznego zachowania się podczas lekcji, wykazuje dyscyplinę podczas ćwiczeń.

Metody:

Zadaniowa ścisła, zabawowa, bezpośredniej celowości ruchu, słowna, poglądowa, ćwiczeniowa, kinezjologii edukacyjnej.

Techniki:

kształcenia multimedialnego, losowego doboru do ćwiczeń, relaksacyjna.

Formy:

frontalna, zespołowa, strumieniowa, pracy w grupach.

Środki dydaktyczne:

pachołki, koła hula-hop, ławeczki, piłki fitball, skrzynia, stoper, skakanki, materace, prezentacja multimedialna na temat „Skoczność”.

Opis przebiegu lekcji:

Część wstępna:

1. Nauczyciel sprawdza obecność.

2. Nauczyciel przedstawia prezentację o skoczności i omawia w jaki sposób kształtuje się skoczność.

3. Zabawa „berek skaczący”. Nauczyciel wyznacza losowo ucznia, który goni.

Uczniowie biegają na polu przeznaczonym do ćwiczeń. Dotknięty przez berka uczeń staje w miejscu i wykonuje 5 skoków w miejscu z rękoma w górze

(„ołówek”), a potem biega dalej.

4. Ćwiczenia kształtujące w truchcie: krążenia ramion w przód i w tył, krążenia ramion oburącz w przód i w tył, krok odstawno-dostawny, skip A, skip C, w truchcie

co 3 krok skip B, skoki na jednej i na drugiej nodze.

5. Ćwiczenia kształtujące w parach w miejscu: jeden uczeń biegnie w miejscu, drugi oporuje, przeciąganie w parach na drugą stronę, w leżeniu tyłem wspięcia mięśni brzucha z klaśnięciem w dłonie partnera, krążenia nóg wokół nóg partnera

(4)

4

w leżeniu tyłem w każdą stronę, w leżeniu przodem wznosy nóg na mięśnie grzbietu z klaśnięciem w dłonie.

Część główna:

1. Uczniowie siadają siadem skrzyżnym, nauczyciel omawia i demonstruje wykonywane ćwiczenia.

2. Uczniowie pokonują tor przeszkód dwukrotnie: Pokonanie skrzyni dowolnym sposobem ustawionej wszerz.

1. Przeskoki przez hula-hop ułożone w kształcie pajacyka.

2. Przeskoki zawrotne przez ławeczkę.

3. Skoki w biegu na skakance dowolnym sposobem.

4. Skoki na piłce gimnastycznej poruszając się do przodu.

5. Wieloskoki z unoszeniem kolan od pachołka do pachołka.

6. Skoki obunóż nad ustawionymi piłkami lekarskimi.

Część końcowa:

1. W kole z nauczycielem ćwiczenia rozciągające:

a. ćwiczenia w staniu:

„

„ oddechowe: ramiona w bok, nogi naprzemiennie dotykają rąk, w staniu zgięcie na zmianę prawej i lewej nogi w przód i w tył,

„

„ skłon krążenia ramion w przód do stóp, rozluźnianie pleców,

b. ćwiczenia w podporze przodem na przedramionach i lekki skłon do tyłu, przejście do klęku podpartego, skłon w prawą i w lewą stronę,

c. ćwiczenia w leżeniu przodem, zgięcie na zmianę prawej i lewej nogi w tył, nogi naprzemiennie dotykają rąk. Podsumowanie lekcji przez nauczyciela.

Komentarz metodyczny

Uczniowie niedowidzący i niedosłyszący ćwiczą blisko nauczyciela, nauczyciel w czasie ćwiczeń daje wskazówki o ich poprawności, wystawia oceny

za wykonywanie z zaangażowaniem większej ilości powtórzeń. Uczniowie z cukrzycą i otyli mogą uczestniczyć pod warunkiem dobrego samopoczucia.

Uczniowie mogą wykorzystać aplikację na telefon (np. Endomondo, Garmin, SportTracker) jako formę monitorowania aktywności fizycznej, mogą znaleźć informacje w Internecie na temat skoczności.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pięciokąt, który ma dokładnie dwa kąty ostre i jeden wklęsły Pięciokąt, który ma parę boków równoległych i trzy kąty ostre Pięciokąt, który ma parę boków prostopadłych

NaCoBeZu  Kształtuję umiejętności rozpoznawania i oceny własnego rozwoju fizycznego oraz sprawności fizycznej.  Diagnozuję własną, dzienną aktywność

a) przekazanie wszystkich dokumentów oraz wyjaśnienie wszelkich nieścisłości dotyczących okresu od 1 stycznia do 30 listopada roku podlegającego zamknięciu

przełożonymi i pracownikami powinny być oparte na dawaniu i otrzymywaniu pomocy oraz wsparcia przy realizacji wspólnych zadań i działań. Błędne jest chyba też przekonanie, że

Jednak rozróżnienie, które aspekty relacji w parach homoseksualnych zwią- zane są z przywiązaniem, a które z odrzuceniem przeżytym w innych relacjach, czy ze stygmatyzacją, nie

dzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego w kodeksie pracy, przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego

Wyniki badań ankietowych nad oceną potrzeb w pięciu zakładach pracy Badania ankietowe przeprowadzono w pięciu różnych miejscach pracy: w policji,. przemyśle (rafineria

Jest to sfera definiowana z punktu widzenia relacji rodzin- nych i małŜeńskich, często idealizowana, ale bez pogłębionej analizy relacji mię- dzy dwojgiem partnerów tworzących