• Nie Znaleziono Wyników

ANNAROGACKA NAUKA UKŁADU TAŃCA Z KAPELUSZAMI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ANNAROGACKA NAUKA UKŁADU TAŃCA Z KAPELUSZAMI"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej

ANNA ROGACKA

NAUKA UKŁADU

TAŃCA Z KAPELUSZAMI

(2)

dr Olga Smoleńska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Nauka układu tańca z kapeluszami.

Cele:

„

„ Główny: Uczeń potrafi wykorzystać rekwizyt w aktywności tanecznej.

„

„ Poznawczy: Uczeń zna ćwiczenia z przyborem (kapeluszem) w celu rozwijania własnej kondycji.

„

„ Kształcący: Uczeń potrafi wykonać podstawowe kroki taneczne: marsz w różnych kierunkach (przód, tył, bok), potrafi wykonać kroki taneczne i pozy gimnastyczne, rozwija koordynację ruchową przy muzyce, rozwija płynność i precyzję ruchów, przyjmuje prawidłową postawę ciała podczas ćwiczeń.

„

„ Wychowawczy: Uczeń jest świadomy, że nauka i doskonalenie kroków wymaga samodyscypliny.

Metody:

naśladowcza ścisła, ruchowej ekspresji twórczej, zadaniowa, metoda treningu i uczenia się motorycznego, programowego uczenia się i usprawniania, metoda Dennisona z kinezjologii edukacyjnej.

Techniki:

choreoterapia, metoda kształcenia multimedialnego, relaksacyjna.

Formy pracy:

frontalna, grupowa, indywidualna, metoda kształcenia multimedialnego.

Środki dydaktyczne:

kapelusze, piosenki: Frank Sinatra – New York, New York, Cedric Gervais – Through, The Night ft. Coco, R. Kelly – I Believe I Can Fly, sprzęt nagłaśniający: odtwarzacz muzyki, głośnik, prezentacja multimedialna o tańcu z kapeluszami.

Opis przebiegu lekcji:

Część wstępna:

1. Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji.

Wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

2. Przedstawienie krótkiej prezentacji na temat tańca z kapeluszami i zachęcenie uczniów do ćwiczeń, rozmowa o tańcu z kapeluszami.

„

„ Ćwiczenia rozgrzewki do piosenki. Nauczyciel ustawia uczniów w szachownicy, wykonują ćwiczenia do piosenki, naśladując nauczyciela: rolowanie tułowia w dół, swobodny wyprost, wspięcie na palce, ręce wznoszą się w górę, jakby chciały dotknąć jak najwyżej, prawa noga w bok, przenosimy ciężar ciała do półprzysiadu, ręce wykonują krążenie przed sobą na zewnątrz, to samo od

(4)

rolowania w lewą stronę, krążenie głową w prawą stronę, wznos lewej ręki bokiem w górę, skłon tułowia w bok, lekkie ugięcie nóg w kolanach, krążenie tułowia w prawą stronę, wyprost, wspięcie na palce i wyciągnięcie się jak najwyżej w górę, to samo w drugą stronę.

Część główna:

1. Ćwiczenia nóg (po 3 razy):

„

„ lekki wypad w przód na prawą lub lewą stronę z krążeniem ramion na zewnątrz, potem na lewą, lekki wypad w bok na prawą lub lewą stronę z krążeniem ramion na zewnątrz, lekki wypad w tył na prawą lub lewą stronę z krążeniem ramion na zewnątrz, wznos prawej lub lewej nogi w przód, lekki wypad w przód z krążeniem ramion na zewnątrz, powrót, wznos prawej lub lewej nogi w bok, lekki wypad w bok z krążeniem ramion na zewnątrz, powrót, wznos prawej lub lewej nogi w tył, lekki wypad w przód z krążeniem ramion na zewnątrz, powrót.

2. Nauczyciel omawia choreografię.

3. Uczniowie poruszają się grupą do przodu:

„

„ w staniu kapelusz trzymany oburącz na głowie, lekki skręt tułowia w prawo i w lewo i 3 rytmiczne kroki do przodu (3 razy marsz do przodu, 4 razy marsz po kole),

4. Uczniowie poruszają się grupą po kole:

„

„ przeskok w bok z ramionami pochylonymi na skos; kapelusz chwytamy w rękę i wykonujemy ruch dużego koła przodem w dół, w bok, w górę, przed sobą przeskakując w bok z nogi na nogę tak, by wrócić na swoje miejsce obrotami z kapeluszem trzymanym w dłoniach u góry, przejście w ustawienie szachownicy.

5. Uczniowie tańczą grupą w ustawieniu po szachownicy:

„

„ skulenie z kapeluszem trzymanym oburącz na wysokości twarzy i schodzenie wężykiem w dół do przysiadu, poza w klęku jednonóż, druga noga w bok, ramiona w skos w górę z kapeluszem w ręce, przetoczenie i wstanie, obrót z kapeluszem trzymanym oburącz na wysokości brzucha, poza w staniu, ramiona w skos, w górę z kapeluszem w ręce, krokiem wolnego marszu, marsz po małym kole, kapelusz trzymany oburącz na głowie, wykonujemy wyprosty rąk w górę i kładziemy kapelusz na głowie (8 kroków), idziemy kołem w jedną stronę i zataczamy tor 8, idąc w drugą stronę, skulenie z kapeluszem trzymanym oburącz na wysokości twarzy i schodzenie wężykiem w dół do przysiadu, poza w klęku jednonóż, druga noga w bok, ramiona w skos w górę z kapeluszem w ręce, przetoczenie i wstanie, własna improwizacja taneczna uczniów zakończona ćwiczeniem gimnastycznym lub piramidą.

Część końcowa:

1. W kole ćwiczenia oddechowe połączone z rozciąganiem.

2. Podsumowanie lekcji przez nauczyciela i wystawienie wszystkim uczniom za wykonanie zadania ocen.

(5)

5

Komentarz metodyczny

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:

„

„ uczniowie z ADHD zmieniają ustawienie w rzędach, muzykę mają puszczoną w odpowiedniej głośności,

„

„ uczniowie zdolni w czasie ćwiczeń dobierani są blisko uczniów, którzy mają problem i trudności w zapamiętaniu kolejności i wykonaniu ruchów, i wspomagają ich w ćwiczeniach,

„

„ uczniowie niedowidzący i niedosłyszący ćwiczą na wprost nauczyciela, by mieć z nim kontakt wzrokowy. Nauczyciel wystawia najlepszym i najbardziej

zaangażowanym uczniom ocenę dodatkową.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jeśli podczas implantowania układu ICD nie uda się przeprowadzić zabiegu z lewej strony poprzez PLSVC, należy uwzględnić wyższe progi defibrylacji przy ICD umiejscowionym po

Fragment poni- żej ujścia prawej żyły podobojczykowej to żyła ra- mienno-głowowa prawa, a poniżej ujścia żyły ra- mienno-głowowej lewej — żyła górna główna [2].. W

Należy sprawdzić, czy elektrody znajdują się w pozycji jak pokazano na rys. 4 zmienia wydatek powietrza w zależności od wybranej mocy palnika oraz od nastawy głowicy spalania.

- na prawą burtę: wszyscy biegną na prawą stronę - na lewą burtę: wszyscy biegną na lewą stronę - cała naprzód : wszyscy biegną przed siebie - na rufę wszyscy: biegną

Na podstawie prezentacji wykonaj do zeszytu ćwiczenia. Na podstawie tekstu w

Dziœ tak¿e nie bardzo wiadomo, jak odbêdzie siê proces kontraktowania na rok 2005; nowa ustawa przewiduje procedurê, która powinna obowi¹zywaæ od wiosny (tej, która

Chora lat 76 została przyjęta na Oddział Kardiologii Szpitala Specjalistycznego w Koście- rzynie w trybie planowym w celu wykonania badania koronarograficznego z powodu poja- wienia

Było to było, tak obłucyły, jak dzieci wynosiły, jakiś tom sweterek czy coś, żeby nikt nie urzykł, bo kiedyś to bardzo w te urzeki wierzyły, urzeki, że to jak płakało, to