• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI ANNAROGACKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ LEKCJI ANNAROGACKA"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej

ANNA ROGACKA

MOTYWUJEMY INNYCH DO UDZIAŁU

W AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ PRZEZ

ZABAWY Z PRZYBOREM NIETYPOWYM

(2)

dr Olga Smoleńska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Motywujemy innych do udziału w aktywności fizycznej przez zabawy z przyborem nietypowym.

Cele:

„

„ Główny: Uczeń motywuje innych do udziału w aktywności fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osób o niższej sprawności fizycznej.

„

„ Poznawczy: Uczeń poznaje zasady bezpiecznej aktywności ruchowej, ćwiczenia ułatwiające poznania poprawnego wykonywania czynności życia codziennego.

„

„ Kształcący: Uczeń potrafi bezpiecznie ćwiczyć i współpracować w zespole z uczniami o niższej sprawności fizycznej, potrafi umiejętnie i kreatywnie wykorzystać przybory nietypowe.

„

„ Wychowawczy: Uczeń zachowuje się kulturalnie i stosuje zasady „czystej gry”

i szacunku dla innych uczestników zajęć.

Metody:

słowna, ćwiczeniowa, zabawowa, zadaniowa, metoda relaksacyjna.

Techniki:

metoda NaCoBeZU, czucia własnego ciała.

Formy pracy:

frontalna, pracy w zespołach, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

kubeczki plastikowe, piłeczki, gazety, pachołki, sznurek, klamerki, kartony, kubeczki, szary papier, kółeczka z imionami, szarfy, koła hula-hop.

Opis przebiegu lekcji:

Część wstępna:

1. Zbiórka w szeregu, raport, powitanie nauczyciela, sprawdzenie obecności, podanie celu zajęć. Podanie uczniom, na co będzie zwracał uwagę nauczyciel:

na motywowanie innych do ćwiczeń.

2. Zabawa „bieg z gazetą na klatce piersiowej”. Nauczyciel rozdaje uczniom gazety, uczniowie na klaśnięcie przyjmują pozycje: 1 klaśnięcie – siad skrzyżny, 2 klaśnięcia – leżenie przodem, 3 klaśnięcia – leżenie tyłem. Czas zabawy to 3 minuty.

3. Berek na gazetach. Nauczyciel objaśnia zasady i wyznacza losowo berka, istnieje możliwość zaangażowania ucznia z ADHD. Uczniowie biegają po sali pomiędzy rozłożonymi gazetami. Uczeń-berek, czyli goniący, jak dotknie innego ucznia, staje się berkiem, a poprzedni berek staje się zwykłym uczestnikiem zabawy. Jak biegający

(4)

zatrzymają się na gazecie, mogą czekać 5 sekund i biec dalej. Czas zabawy to 3–5 minut.

4. Ćwiczenia z gazetą. Marsz po kole z gazetą na głowie (proste plecy, brzuch wciągnięty), uczniowie robią kulkę z gazety:

krążenia lewej i prawej ręki w przód z przekładaniem gazety z ręki do ręki z przodu, piłkę; skip A, ręce proste, gazeta trzymana oburącz; gazeta nad głową przerzucana z ręki do ręki; toczenie gazety do połowy prawą ręką, od połowy lewą; krok

odstawno-dostawny z gazetą; gazety w ramionach przed sobą – 2 razy na prawą, 2 razy na lewą nogę; przeplatanka do połowy na prawą stronę, od połowy na lewą stronę, skłon tułowia w przód, ósemka gazetą między nogami; wyrzut gazety w górę, przysiad, chwyt; chwyt gazety przed sobą, przekładanie gazety wokół tułowia od dołu do góry, w prawą i w lewą stronę; przekładanie gazety w siadzie równoważnym pod nogami; grzbiety z gazetą, przekładana z prawej ręki do lewej ręki i odwrotnie.

Część główna:

Podział klasy na 3–4 zespoły w zależności od liczby uczniów.

Uczniowie ustawieni w rzędach, po wykonanym zadaniu siadają wszyscy siadem skrzyżnym i wszyscy podnoszą ręce w górę, wygrani otrzymują 2 punkty, pozostali za ukończoną konkurencję 1 punkt.

1. Bieg do wyznaczonej linii i rzut gazetą do kartonu, powrót biegiem.

2. „Poczta”. Każdy uczeń otrzymuje kubeczek, uczniowie przekazują piłeczkę z kubeczka do kubeczka, ostatni z rzędu z kubeczkiem biegnie do przodu i podaje piłeczkę dalej.

Zespół, który pierwszy dostarczy piłeczkę do hula-hop, wygrywa.

3. Budowanie piramidy z kubeczków. Uczniowie siedzą w rzędzie siadem skrzyżnym, trzymają w ręce kubeczek, pierwszy uczeń biegnie do hula-hop i zostawia kubeczek.

Biegną w kolejności po powrocie poprzedniego i mają zadanie zbudować piramidę z kubeczków. Zespół, który pierwszy zbuduje piramidę z kubeczków, wygrywa.

4. „Wieszanie prania”. Uczniowie podpisują części odzieży/garderoby na kartkach, nauczyciel umieszcza w hula-hop kartki papieru i klamerki. W połowie dystansu między klamerkami uczniowie siedzą w rzędzie siadem skrzyżnym, pierwszy uczeń biegnie, zabiera kartkę papieru i klamerki i wiesza na sznurku przy drabinkach kartkę papieru. Zespół, który pierwszy powiesi pranie, wygrywa.

Część końcowa:

1. Ćwiczenia oddechowe z kartkami: wdech – wznos ramion w górę, wydech – opust ramion bokiem lub przodem w dół. Krótka refleksja nauczyciela uspokajająca/

wyciszająca – zamykamy oczy i wyobrażamy sobie las i oddychamy równo, rytmicznie, spokojnie.

(5)

5

2. Nauczyciel podsumowuje. Nauczyciel ocenia tych uczniów, którzy motywowali innych do ćwiczeń w czasie lekcji, i daje oceny też tym uczniom, którzy ćwiczyli bezpiecznie. Podsumowuje lekcję i mówi o bezpieczeństwie i pomocy w życiu przy codziennych czynnościach wykonywanych w domu. Refleksja z uczniami.

Komentarz metodyczny

Uczniowie wykazują zdolności osobiste do wykonywania codziennych czynności życiowych, niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Uczniowie wykazują dyscyplinę podczas zajęć. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: uczniowie z cukrzycą i alergią wykonują ćwiczenia w miarę możliwości, uczniowie niedowidzący i niedosłyszący ćwiczą blisko nauczyciela, uczniowie o niepełnosprawności ruchowej ćwiczą przy asekuracji nauczyciela.

Ocenę otrzymują uczniowie, którzy motywowali innych do ćwiczeń oraz zachowali zasady bezpieczeństwa i wykonali zadania na lekcji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

rzyliśmy, i że je tylko praktycznie zuźytko- wnienia Galicyi wyjątkowego stanowiska, a zakładając przy Wydziale krajowym biuro Tutejszy przemysł naftowy przechodzi ropne, objąć

Dziœ tak¿e nie bardzo wiadomo, jak odbêdzie siê proces kontraktowania na rok 2005; nowa ustawa przewiduje procedurê, która powinna obowi¹zywaæ od wiosny (tej, która

Chora lat 76 została przyjęta na Oddział Kardiologii Szpitala Specjalistycznego w Koście- rzynie w trybie planowym w celu wykonania badania koronarograficznego z powodu poja- wienia

Było to było, tak obłucyły, jak dzieci wynosiły, jakiś tom sweterek czy coś, żeby nikt nie urzykł, bo kiedyś to bardzo w te urzeki wierzyły, urzeki, że to jak płakało, to

Z siadu ugiętego wznosimy prawą nogę w górę, dołączamy do niej lewą (siad równoważny), opuszczamy prawą, a następnie lewą

- na prawą burtę: wszyscy biegną na prawą stronę - na lewą burtę: wszyscy biegną na lewą stronę - cała naprzód : wszyscy biegną przed siebie - na rufę wszyscy: biegną

Zapoznajemy się z artykułami spożywczymi

Połóżcie prawą nogę na podłodze, podnie ście lewą i potrząsajcie stopą.. Dotknijcie prawą ręką