• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z JĘZYKA POLSKIEGO- KLASA IV

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z JĘZYKA POLSKIEGO- KLASA IV"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z JĘZYKA POLSKIEGO- KLASA IV

Temat: Kto czyta, nigdy nie jest samotny. W.Zechenter „Moje książeczki”

Cele:

- uczeń czyta wiersz z odpowiednią intonacją - wypisuje z tekstu zdrobnienia

- odczytuje z wiersza potrzebne informacje - zna pojęcia Książka rękopiśmienna, inicjał - tworzy mapę mentalną

- wymienia tytuły i tematykę ulubionych książek Metody:

- mapa mentalna - rozmowa nauczająca

- praca z tekstem, praca z materiałem ilustracyjnym Środki dydaktyczne:

- obraz Jessie Willcox Smith „Matka ucząca swoją córkę czytać”

- ulubione książki przyniesione przez uczniów

- strona rękopisu „Psałterza floriańskiego”( fotografia) - wiersz W. Zechentera „Moje książeczki”

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I. WSTĘP

1. Prezentacja pracy domowej ( uczniowie prezentują przyniesione przez siebie książki) 2. Zapisanie na tablicy wyrazu KSIĄŻKA, uczniowie podają swoje skojarzenia z nim i tworzy się mapa mentalna np.

KSIĄŻKA

szkoła lektura obowiązek podręcznik encyklopedia

album słownik

p o d

r ó

pisarz autor ilustracje zdjęcia mapy

(2)

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

3. Obejrzenie i omówienie reprodukcji obrazu Jessie Willcox Smith „Matka ucząca swoją córkę czytać”, konkluzja nawiązujaca do hasła w temacie

4. Zapisanie w zeszytach tematu lekcji i przepisanie mapy mentalnej

5. Czytanie wiersza Witolda Zechenetera „Moje książeczki” (najpierw nauczyciel, potem uczniowie)

6. Analiza wiersza ( Kto i o czym mówi?, Co sprawi, według podmiotu lirycznego, że nie będziemy samotni?)

7. Prezentacja ulubionych książek lub tematyki z uzasadnieniem (zapisanie wniosków) 8. Rozmowa nauczająca dotycząca ksiąg rękopiśmiennych (prezentacja materiału ilustracyjnego, zapisanie definicji - książka rękopiśmienna, inicjał)

9. Wypisywanie z tekstu zdrobnień (podręcznik „Słowa na start”, wyd. M. Rożak, ćwiczenie 4 s. 42)

III. POODSUMOWANIE:

10. Omówienie

11. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej

Do wyrazów: książka, książeczka dopisać przymiotniki (Podręcznik „Słowa na start” wyd.

M. Rożak, ćw. 3 s. 42)

Opracowała: Urszula Parfieniuk nauczyciel języka polskiego Publicznej Szkoły Podstawowej w Niewinie Borowym

Cytaty

Powiązane dokumenty

7.Praca w parach – składanie życzeń bohaterom tekstu (na forum klasy) z wykorzystaniem informacji z tekstu (ocena koleżeńska dotycząca pracy na forum klasy)..

Dobrowolskiej „Jutro pójdę w świat”, reprodukcje obrazów Jana Matejki, mapa Polski, mapa Europy, albumy z zabytkami epoki renesansu.... Etapy zajęć Zadania Umiejętności

– poprawnie wypowiada się na temat sytuacji przedstawionej na rysunku – czyta głośno, wyraźnie i wyraziście – poprawnie podaje informacje na temat narratora , określa

 świadomie, sprawnie stosuje wiedzę językową w zakresie słownictwa, składni, fonetyki, fleksji, dba o poprawność wypowiedzi, wykazuje się wysoką kulturą języka, poszerza

Uczniowie losują numerek i na tablicy multimedialnej wyświetlają się reprodukcje obrazów związanych z mitologią.. Za dobrze odgadniętą postać 5 punktów, za uzasadnienie

Język polski | Myśli i słowa | Klasa 7 Szkoła podstawowaI. AUTOR:

W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia, tego samego dnia, co Święto.. Niepodległości, ponieważ władca Turcji zadedykował ten dzień dzieciom, gdyż uważał, że są

Funkcjonalne wykorzystanie znajomości lektury obowiązkowej wskazanej w poleceniu (oraz częściowo funkcjonalne wykorzystanie innego tekstu literackiego lub tekstu kultury,