• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. IV

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. IV"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. IV

Temat : Życzymy sobie….

Cele :

Uczeń sprawnie czyta tekst I.1.1.

Identyfikuje nadawcę i odbiorcę I.1.5.

Wyszukuje w tekście informację I.1.7.

Tworzy krótką wypowiedź pisemną III.1.5.

Czyta głośno, wyraziście, stosuje odpowiednią intonację III.1.9.

Stosuje w wypowiedzi pisemnej odpowiedni układ i kompozycję życzeń III. 1.6 Pisze poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym III.2.5, III.2.6 Cele: ( w języku ucznia)

nauczysz się pisać życzenia i adresować kartkę z życzeniami, przypomnisz sobie zasady pisowni ortograficznej.

Nacobezu:

Potrafisz ułożyć i zapisać życzenia.

Umiesz zaadresować kartkę z życzeniami.

Wymieniasz zasady obowiązujące przy pisaniu życzeń.

Pytanie kluczowe(do wyboru)

W jaki sposób składać życzenia? Dlaczego?

Czy warto pisać życzenia w formie kartki pocztowej, może wystarczy sms ? Dlaczego?

Forma pracy: indywidualna, w parach.

Metody i techniki: praca z tekstem, burza mózgów, zdania podsumowujące, światła uliczne.

Środki dydaktyczne : zasoby internetowe, karty pracy, kartki z celami lekcji dla ucznia , nacobezu, kolorowe kartki ze światłami ulicznymi.

Przebieg lekcji.

1. Powitanie.

2.Nawiązanie do poprzedniej lekcji i sprawdzenie pracy domowej.

3.Przedstawienie celów lekcji i nacobezu.

4.Skojarzenia ze słowem życzenia.

5.Czytanie tekstu J. Twardowskiego ,,Życzenia”.

6.Analiza i interpretacja tekstu.

(2)

2

7.Praca w parach – składanie życzeń bohaterom tekstu (na forum klasy) z wykorzystaniem informacji z tekstu (ocena koleżeńska dotycząca pracy na forum klasy).

8.Prezentacja wzorcowych życzeń z wykorzystaniem Internetu.

9. Rozdanie uczniom kart pracy (zad.1.- gromadzenie słownictwa) omówienie wykonanego zadania.

10.Wykonanie zad. 2.karta pracy - ćwiczenia ortograficzne.

11.Zad. 3.- karta pracy

12. Pytanie kluczowe: W jaki sposób składać życzenia? Dlaczego tak? (światła uliczne) 13. Ocena pracy przez nauczyciela- ucznia:

Nauczyłem/-am się….

Dowiedziałem/-am się……

Poznałem/ -am………..

Nie zrozumiałem/ -am…..

14. Praca domowa: Zredaguj życzenia w dowolnej formie.

KARTY PRACY .

Zadanie 1.

(Gromadzenie słownictwa dotyczącego składania życzeń. Ćwiczenia słownikowe.) Uzupełnij luki w zdania.

a) życzę (czego?)……….……….

b) świąt ( jakich)………..

c) składam ………- życzenia( z jakiej okazji?)………

d) pozdrawiam (jak?)………

Zadanie 2.

Wpisz właściwą literę.

W w/W…..wigilię ś/Ś…..wiąt b/B …ożego n/N…..arodzenia wszyscy wszystkim ś/si…lą ż/rz…yczenia. t/T….ata m/M….amie, ś/si…ostra b/B….ratu, wn…..ó/u czek babci.

(3)

3 Zadanie 3.

Złóż życzenia samemu sobie, ale niech nie dotyczą one prezentów. Czego sobie szczerze życzysz? Zaadresuj kartkę.

Opracowały: Bożena Berlińska, Dorota Cybulska, Marta Maciorowska, Krystyna Przesław, Marzena Śliwowska, Anna Trzaska

Cytaty

Powiązane dokumenty

W czasie omawiania lektury – jej egzemplarz (zamiast podręcznika). Ocenianie osiągnięć edukacyjnych z języka polskiego jest zgodne z postanowieniami Statutu

Uczniowie losują numerek i na tablicy multimedialnej wyświetlają się reprodukcje obrazów związanych z mitologią.. Za dobrze odgadniętą postać 5 punktów, za uzasadnienie

Funkcjonalne wykorzystanie znajomości lektury obowiązkowej wskazanej w poleceniu (oraz częściowo funkcjonalne wykorzystanie innego tekstu literackiego lub tekstu kultury,

Uczniowie dochodzą do wniosku, że mimo, iż Herbert tworzył w drugiej połowie XX wieku, to idee zawarte w jego tekstach są wciąż aktualne, Przesłanie Pana Cogito jest zaś

Uczniowie czytają ze zrozumieniem oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, nie korzystając ze słownika; wybierają z nich informacje, które zamieszczają w notatkach

Uczniowie uzupełniają tabelę, a następnie uzasadniają, dlaczego jedne słowa kojarzą im się dobrze, a drugie źle, odnosząc się do treści baśni.

Z czego się składa, co może być źródłem związków frazeologicznych4. Przypomnienie związków frazeologicznych związanych

o Przypomnisz sobie zasady pisowni nazw świąt, obrzędów, zabaw i zwyczajów...  Środki dydaktyczne: materiały do podziału na grupy – części mowy (zał. nr 6), słowniki