• Nie Znaleziono Wyników

Bóg się rodzi... – literackie jasełka w naszej klasie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Bóg się rodzi... – literackie jasełka w naszej klasie"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Bóg się rodzi... – literackie jasełka w naszej klasie

1. Cele lekcji

a) Wiadomości Uczeń:

• zna zasady redagowania scenariusza,

• zna pojęcia: pastorałka, kolęda, jasełka,

• wie, co to jest sytuacja liryczna, przeciwstawienie, obraz poetycki,

• wie, jakie są zasady pracy w grupie.

b) Umiejętności Uczeń:

• czyta ze zrozumieniem tekst literacki,

• analizuje i interpretuje tekst poetycki,

• redaguje scenariusz,

• dokonuje przekładu intersemiotycznego,

• opisuje tradycje i obyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,

• współpracuje w grupie.

2. Metoda i forma pracy

Praca z tekstem, heureza, praca w grupie, ćwiczenia redakcyjne, drama.

3. Środki dydaktyczne

Teksty kolęd i pastorałek, karta pracy.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel prosi o przypomnienie pojęć: pastorałka, kolęda, jasełka. Jeśli uczniowie niezbyt dobrze je pamiętają, prowadzący proponuje zapisać ich definicje w zeszytach:

Pastorałka – odmiana kolędy o bardziej świeckim charakterze, skupiona na folklorze i obyczajowości danego regionu.

Kolęda - pieśń bożonarodzeniowa o ścisłej tematyce religijnej.

Jasełka - to widowiska o Bożym Narodzeniu.

(2)

b) Faza realizacyjna

1. Uczniowie zapoznają się z tekstem F. Karpińskiego „Pieśń o narodzeniu Pańskim”.

2. Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe zespoły. Uczniowie w grupach dokonują analizy i interpretacji wiersza Karpińskiego, kierując się pytaniami i poleceniami. (załącznik 1).

Następnie redagują notatkę.

3. Poszczególne grupy prezentują swoje prace. Nauczyciel dokonuje korekty językowej i merytorycznej.

4. Pracując dalej w tym samym składzie, uczniowie mają za zadanie przygotować scenariusz 10 - minutowych jasełek w oparciu o przyniesione teksty kolęd i jasełek. (załącznik 2) 5. Gdy scenariusze zostają ukończone, następuje inscenizacja jasełek.

c) Faza podsumowująca

Na zakończenie nauczyciel proponuje krótką dyskusję o obyczajach, obrzędach, dekoracjach związanych ze świętami. Uczniowie wypowiadają się na temat tradycji Bożego Narodzenia w ich domach.

5. Bibliografia

1. Bernacka D., Od słowa do działania, Wydawnictwo Akademickie Żak, Warszawa 2001.

2. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie: przewodnik po metodach aktywizujących, Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2000.

3. Matus A., Wisniewska O., Drama na lekcjach języka polskiego w gimnazjum, Korepetytor, Płock 2002.

4. Słownik terminów literackich, pod red. Głowiński M, Sławiński J., Zakład Narodowy im.

Ossolińskich, Wrocław 1976.

6. Załączniki

Karta pracy ucznia załącznik 1.

Odpowiedzcie na poniższe pytania i wykonajcie polecenia. Następnie na podstawie własnych wniosków i przemyśleń zredagujcie spójną notatkę.

- Co jest treścią tekstu Karpińskiego?

- Jaka sytuacja liryczna została przedstawiona?

- Wskażcie w tekście przeciwstawienia i określcie, jaką pełnią rolę.

- Wskażcie i nazwijcie kolejne obrazy poetyckie.

- Jak został przedstawiony w wierszu Bóg?

- Określcie nastrój tekstu.

załącznik 2.

Zredagujcie scenariusz 10-minutowych jasełek. Wykorzystajcie teksty przyniesionych przez was kolęd i pastorałek. Następnie przygotujcie krótkie przedstawienie na podstawie opracowanego scenariusza.

(3)

7. Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

8. Uwagi do scenariusza

Na wcześniejszych zajęciach nauczyciel powinien polecić uczniom, by odnaleźli w domu teksty pastorałek i kolęd oraz przynieśli je na lekcję.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Więc ci też nie pożałuje Dać Mu ofiarę. Wśród tego odsłania się głębia sceny, dotąd za ­ słonięta stojącym u przodu Ludem : widać tam trzech MĘDRCÓ W ze Wschodu

„Pamiętam, jak przed naszym wyjazdem [do Irvine] dziekan wydziału aktorskiego mówił, że z rozmów z Grotowskim podczas selekcji zrozumiał, iż kiedy Grotowski pracuje z aktorem,

d. Nauczyciel podaje temat lekcji i uświadamia cele lekcji. Przypomnienie wzorów na obliczanie objętości brył obrotowych.?. 3. Nauczyciel dzieli klasę na

- część organizacyjna (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności) - nauczyciel zadaje pytanie utrwalające wiadomości z poprzedniej lekcji - nauczyciel dzieli klasę na 3

3. Uczniowie wykonują doświadczenie: Badanie czystości wód. Nauczyciel dzieli klasę na grupy i prosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:.. Grupa I – Jakie skutki

7. Nauczyciel prosi wyznaczonego ucznia o odszukanie w słowniku hasła “perswazja”. Klasa wyraża swoje opinie, czy to pojęcie odnosi się do reklamy. Nauczyciel dzieli klasę na

Dla większego efektu może wśród pasterzy znajdow ać się pies, jeśli zachowa się spokojnie.. Jest pew ny siebie, mówi

cienki, szerokości gonta w ysoki kaw ał drzew a, używ any do robienia płotów... Anioł czuwa podczas przedstaw ienia przy