• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Czynniki lokalizacji przemysłu 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Czynniki lokalizacji przemysłu 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Czynniki lokalizacji przemysłu

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

- uczeń zna następujące terminy: czynniki lokalizacji przemysłu, rynek zbytu, specjalne strefy ekonomiczne

- uczeń zna czynniki przyrodnicze i pozaprzyrodnicze lokalizacji przemysłu - uczeń zna nazwy i położenie głównych okręgów przemysłowych

- uczeń wyjaśnia wpływ czynników lokalizacji na rozmieszczenie przemysłu b. Umiejętności

- uczeń potrafi omówić na wybranych przykładach lokalizację przemysłu

- uczeń potrafi podać przykłady lokalizacji przemysłu związane z wybranymi czynnikami (przyrodniczymi, pozaprzyrodniczymi)

- uczeń potrafi ocenić, jaki był główny czynnik lokalizacji znanego sobie zakładu przemysłowego

- uczeń ocenia wpływ lokalizacji wybranego zakładu przemysłowego na stan środowiska.

2. Metoda i forma pracy

Formy pracy: praca w grupach

Metody : Karty pracy, praca z podręcznikiem i mapą

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik do geografii „Planeta 3” str. 94 – 95, mapy tematyczne „Polska-przemysł” w Atlasie geograficznym „Polska, kontynenty, świat” wyd. PPWK „Nowa Era” (tamże str. 41), mapa ogólnogeograficzna Polski, karty pracy.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

- część organizacyjna (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności) - nauczyciel zadaje pytanie utrwalające wiadomości z poprzedniej lekcji - nauczyciel dzieli klasę na 3 kilkuosobowe grupy wg własnego sposobu

- każda grupa wybiera swojego lidera, który jest odpowiedzialny za wywiązanie się zadania w określonym czasie.

b. Faza realizacyjna

- nauczyciel przedstawia klasie temat, który będzie przedmiotem ich rozważań –

Czynniki lokalizacji przemysłu”. Omawia krótko cele lekcji i wymagania, jakie będzie stawiał uczniom po zrealizowaniu tematu, a następnie rozdaje każdej grupie karty pracy - nauczyciel podaje czas na wykonanie zadania (ok. 10 – 15 min.)

- uczniowie pracują w grupach (odpowiadają na poszczególne pytania z karty pracy) - nauczyciel kontroluje prace grup, pomaga rozwiązywać problemy

- po upływie wyznaczonego czasu przedstawiciele grup prezentują swoją pracę.

c. Faza podsumowująca

- nauczyciel ocenia pracę grup wg własnego sprawdzonego sposobu - nauczyciel zadaje pytanie utrwalające zdobyte wiadomości, np:

wymień czynniki przyrodnicze rozwoju przemysłu

wymień czynniki pozaprzyrodnicze rozwoju przemysłu

jakie sekcje przemysłu są energochłonne?

jakie znasz największe polskie ośrodki przemysłu: (chemicznego, wydobywczego, przetwórstwa surowców , ośrodki hutnictwa metali nieżelaznych)? Co wpłynęło na ich

(2)

lokalizację?

3. Bibliografia

1. Atlas geograficzny– Polska, kontynenty, świat, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.

2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii „Planeta 3”

Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk -Straszyn.2004.

3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.

Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum, część I i II. SOP Toruń 1999.

4. Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Warszawa 1982.

5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak,. Gdańsk-Straszyn 2006.

6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” ,Wydawnictwo M.

Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.

7. Szubert Mariusz, Podręcznik do geografii „Planeta 3” . Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wyd. M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.

4. Załączniki

Karta pracy ucznia dla trzech grup.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

Który rysunek poprawnie przedstawia kierunek prądu w pierścieniu i linie pola magnetycznego magnesu?.. Zad.8 W pobliżu zwojnicy ustawiono igiełki magnetyczne. Który z

kartki papieru, blok, kredki, flamastry, nożyczki gazety i czasopisma IV. Ogłoszenie piszemy wtedy, gdy chcemy coś kupić, sprzedać, zamienić, oddać itp. Zawiadomienie - gdy mamy

Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na to, że nie wystarczy obliczyć kwoty obniżki, ale należy ją odjąć od ceny początkowej... W sklepie AD trwa wielka wyprzedaż wiosenna.

Cięciwa przechodząca przez środek okręgu to średnica. Średnica okręgu jest dwa razy dłuższa niż jego promień.. d) Rozwiązywanie

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez