• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Struktura narodowościowa. Grupy etniczne

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Struktura narodowościowa. Grupy etniczne"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Struktura narodowościowa. Grupy etniczne

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

- uczeń zna terminy: naród, państwo wielonarodowościowe, jednolite narodowościowo, mniejszość narodowa, grupa etniczna i folklor,

- zna najważniejsze grupy etniczne Polski,

- uczeń omawia i opisuje strukturę narodowościową Polski.

b. Umiejętności

- uczeń potrafi wskazać na mapie i nazwać obszary zamieszkałe przez mniejszości narodowe w Polsce,

- uczeń analizuje przyczyny zmniejszania się stanu liczebnego mniejszości narodowych w Polsce,

- potrafi porównać liczebność mniejszości narodowych w Polsce przed II wojną światową z obecnym stanem.

2. Metoda i forma pracy

Formy pracy:

praca w grupach.

Metody:

Pogadanka, prezentacja teczek z dokumentami tzw. portfolio.

3. Środki dydaktyczne

Mapa Polski, Atlas geograficzny „Polska, kontynenty, świat”, podręcznik „Planeta 3”, teczki pracy ucznia (portfolio)

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza (zadanie domowe)

Uwaga: Na 2–3 tygodnie przed planowana lekcją nauczyciel prosi uczniów o zgromadzenie dostępnej literatury na temat grup etnicznych w Polsce, ilustracji, zdjęć ze strojami ludowymi, wytworami kultury regionalnej. W tym celu:

- nauczyciel dzieli klasę na grupy tak, aby otrzymał 7 grup. Grupa wybiera lidera, który będzie odpowiedzialny z pracę grupy – zgromadzenie materiału.

- nauczyciel proponuje zgromadzenie wiadomości na temat 6 najbardziej znanych grup etnicznych oraz grupy etnicznej zamieszkującej region, w którym mieszka uczeń (tematy losują liderzy grup)

 Ślązacy

 Górale podhalańscy

 Kurpie

 Kaszubi

 Łowiczanie

 Krakowiacy

 Grupa etniczna regionu... (Ziemia Częstochowska)

- każda grupa ma zgromadzić foldery, wycinki z prasy, materiały z internetu w formie wydruków, zdjęcia, ilustracje, widokówki itp. dotyczące zagadnień związanych z folklorem wylosowanej grupy, które będą przydatne do prezentacji. Każda grupa przygotuje swoją teczkę z dokumentami tzw. portfolio.

(2)

- nauczyciel określa termin obowiązkowej konsultacji z materiałem zgromadzonym przez grupę (po 1 tygodniu) i podaje czas na przygotowanie portfolio – 3 tygodnie. W czasie konsultacji nauczyciel doradza, podpowiada jak można wykonać prezentację, pomaga dokonać selekcji materiału zgromadzonego przez grupy.

b. Faza wprowadzająca

- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności).

- nauczyciel zadaje pytania powtarzające wiadomości o migracji i nawiązujące do nowego tematu np. czy ruchy migracyjne wewnętrzne i zewnętrzne mogą wpłynąć na strukturę narodowościową państwa?

c. Faza realizacyjna

Faza realizacji tematu głównego:

- nauczyciel wprowadza klasę w temat lekcji: Struktura narodowościowa. Grupy etniczne. Podaje i wyjaśnia cele lekcji.

- nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie wiadomości z wiedzy o społeczeństwie zadając pytania: Co nazywamy narodem? Co to jest państwo wielonarodowościowe?

Co to jest państwo jednolite narodowościowo?

- nauczyciel omawia historię kształtowania się struktury narodowościowej Polski w poszczególnych okresach historycznych.

- nauczyciel wymienia mniejszości narodowe zamieszkujące współcześnie w Polsce.

- uczniowie analizują wykres w podręczniku „Mniejszości narodowe w Polsce” (rys. 82 str. 79), odczytują liczbę najliczniejszych i najmniejszych mniejszości.

- nauczyciel wyjaśnia pojecie grupa etniczna, folklor.

- uczniowie lokalizuje na mapie rozmieszczenie najbardziej znanych grup etnicznych str. 80-81.

- Nauczyciel prosi kolejno przedstawicieli poszczególnych grup o zaprezentowanie materiału zgromadzonego na temat swej grupy etnicznej (portfolio), o języku, zwyczajach, strojach, kulturze, stylu budownictwa.

- Prezentacje grup.

d. Faza podsumowująca

- nauczyciel ocenia prezentacje grup Przy ocenie zwraca uwagę, czy uczniowie wychwycili najistotniejsze cechy grup np.:

 Kaszubi – język kaszubski, kaszubskie abecadło do nauki języka.

 Ślązacy – gwara śląska, kuchnia śląska, koniakowskie koronki, duże zróżnicowanie regionalne wśród Ślązaków.

 Łowiczanie – łowickie wycinanki, stroje – pasiaki łowickie.

 Podhalanie – strój góralski, styl zakopiański w budownictwie.

 Kurpie – kurpiowskie wycinanki, palmy wielkanocne/

 Krakowiacy – strój, Lajkonik.

 Ziemia Częstochowska – używanie słowa „kaj”, wpływ innych kultur (tradycje zaczerpnięte i od Ślązaków, Krakowiaków i mieszkańców Ziemi Kieleckiej) - uczniowie wykonują zadnia nr 2 i 3 str. 46 z zeszytu ćwiczeń do geografii „Planeta 3”.

5. Bibliografia

a. Atlas geograficzny – „Polska, kontynenty, świat”. Wydawnictwo Nowa Era Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.

b. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna „Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski”. Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.

c. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia. „Aktywne metody w edukacji geograficznej. Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część

(3)

I i II. SOP” Toruń 1999.

d. Flis Jan. “Szkolny słownik geograficzny”. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa 1982.

e. „Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum”. Wydawnictwo Rożak. Straszyn k.

Gdańska 2006.

f. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M. Rożak. Gdańsk-Straszyn 2004.

g. Szubert Mariusz. „Podręcznik do geografii Planeta 3 .Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski”. Wyd. M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.

Opr. Urszula Różycka-Nocuń

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego3. Scenariusz zajęć dla

oglądanie filmu przedstawiającego rozpuszczanie ciał stałych w cieczy. Następnie dzieci w grupach prowadzą badania – próbują rozpuścić różne składniki:

Każdej z grup zostało przydzielone zadanie zaplanowania kształtu działki.. Rozwiązując zadanie, uczniowie muszą pamiętać o

Jakie jest stężenie solanki, czyli słonej wody, skoro do 20 gram wody wsypano 5 gram soli?. Nauczyciel wskazuje ucznia, który ma zbudować model pasujący do tego zadania (5 żółtych

Odwołując się do wcześniej zdobytych umiejętności, nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Jakie organizmy można hodować w domu, szkole i na czym taka hodowla

Wykonywanie ćwiczeń wykazujących rolę wybranych elementów gałki ocznej oraz procesu odbierania wrażeń wzrokowych.. Przeprowadzenie pogadanki na temat, czym

Zanim przystąpisz do wykonywania zadań, przypomnij sobie zasady pracy z mikroskopem.. Patrząc przez okular, za pomocą lusterka