Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęcia dla grupy 3,4,5 -latków Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 3,4,5 - latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Tajemnice kropli wody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Posługuje się podstawowymi terminami z zakresu przyrody nieożywionej.
Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych.
Dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie oraz towarzyszące im charakterystyczne zjawiska atmosferyczne.
Liczy słowa w zdaniach.
Wykaz nabywanych umiejętności ( ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym i gramatycznym; poprawnie wypowiada się w czasie przeszłym oraz przyszłym.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym.
Wie, co może zagrażać zdrowiu oraz życiu człowieka.
Rozpoznaje podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej.
Nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej.
Układana proste kompozycje. Interesuje się czytaniem.
Treści kształcenia:
przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie;
dostrzeganie potrzeb innych, szanowanie ich;
słuchanie zdań, wyodrębnianie w nich słów; liczenie słów w zdaniach; układanie zdań z określonej liczby słów;
gospodarowanie przestrzenią kartki (wykonywanie prac plastycznych na papierze o różnych formatach);
uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce;
obserwowanie różnych zjawisk fizycznych np. rozpuszczania ciał stałych w cieczy;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
prezentowanie własnych wyrobów, dokonanie samooceny jakości ich wykonania;
szanowanie wytworów pracy innych oraz ich własności;
uczestniczenie we wspólnych zabawach;
odpowiadanie na zadane pytania, formułowanie własnych pytań;
układanie prostych kompozycji z figur geometrycznych według podanego wzoru;
rysowanie literopodobnych szlaczków w liniaturze;
rozwijanie myślenia logicznego poprzez: rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
wyjaśnianie roli wody w życiu ludzi i zwierząt;
wspólne przeprowadzanie eksperymentów, wyciąganie wniosków;
uczestniczenie w zabawach organizowanych w terenie - w ogrodzie przedszkolnym.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji
1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) zachęca dzieci do dostrzeganie potrzeb innych oraz ich szanowania.
2. Śladami wody:
rysowanie flamastrem na folii. Dzieci odwzorowują wzory szlaczków.
Stopień trudności dostosowany do możliwości dziecka.
Materiały: załącznik nr 2, flamastry, folia.
3. Zagubiona kropla:
zabawa ruchowa. Dzieci „turlają” się po dywanie niczym krople po liściach.
I. Zajęcia poranne
Przygotowanie do śniadania 1. Przygoda kropelki wody. Część 4:
słuchanie opowiadanie z nagrania audio bądź czytanego przez (N). Po wysłuchania nagrania dzieci próbują zdefiniować, czym jest brudna woda.
Materiał: tekst opowiadania - załącznik nr 1, nagranie audio - załącznik nr 5.
2. Krople i kropelki:
zabawa ruchowa przy dźwiękach pianina. Młodsze dzieci przyjmują role małych kropelek (dźwięki wysokie), starsze – duże krople (dźwięki niskie).
Młodsze dzieci biegają rytmicznie, gdy słyszą dźwięki wysokie, zaś starsze, gdy nastąpią dźwięki niskie.
Materiały: załącznik nr 7.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Zabawy z wodą:
oglądanie filmu przedstawiającego rozpuszczanie ciał stałych w cieczy.
Następnie dzieci w grupach prowadzą badania – próbują rozpuścić różne składniki: cukier, sól, mąkę, kasza manna, farby.
Materiały: film – załącznik nr 6, szklane pojemniki na wodę (np. słoiki), materiał badawczy dla dzieci.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4. Kropelki:
zabawy przy stolikach. Dzieci układają kompozycje z szablonów w kształcie kropli, które kolorują.
Materiał: załącznik nr 3, kredki, flamastry.
4. Ile słów -tyle kropli:
przeliczanie słów w zdaniu.
Dzieci słuchają zdań wypowiadanych przez N, wyodrębniając w nich słowa. Następnie określają liczbę słów w zdaniach, próbują ułożyć zdania z określonej liczby słów.
Podczas liczenia dzieci pomagają sobie szablonami kropel.
Materiał: załącznik nr 3.
5. Taniec kropli wody:
dzieci pląsają w rytm muzyki.
Materiał: załącznik nr 8.
6. Ale plama!:
uczestniczenie w zabawach z barwną plamą.
N każdemu dziecku przygotowuje
„kolorowego kleksa” na środku kartki - dzieci rozdmuchują go w różnych kierunkach.
Materiał: kartki, farby lub atrament, pędzel.
6. Fantastyczna łąka:
praca plastyczna. Dzieci
robią kilka
różnokolorowych kleksów na kartce, po czym przechylając kartkę tworzą abstrakcyjną, kolorową łąkę.
Materiał: kartki, farby lub atrament, pędzle.
7. Wiosenna przechadzka:
wyjście na spacer. N zwraca uwagę na ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych.
Przygotowanie do obiadu 1. Chmury i chmurki:
manipulowanie, segregowanie drewnianymi puzzlami.
Materiał: drewniane puzzle (wzór – załącznik nr 4).
III Zajęcia popołudniowe
2. Co pływa, a co utonie?:
zabawy z woda w ogrodzie przedszkolnym - badanie właściwości różnych przedmiotów. N zachęca dzieci do samodzielnego wyszukiwania przedmiotów oraz przewidywania ich zachowania w wodzie.
Materiał: misa z wodą, klocek drewniany, klocek plastikowy, kawałek folii, ziemniak, kasztan, moneta i inne.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3- letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci mimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską ( 1985)
Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
Słowne: opowiadanie, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
flamastry, folia, słoiki bądź inne szklane pojemniki na wodę, cukier, sól, mąka, kasza manna, farby akwarelowe, pałeczki drewniane do mieszania, farby plakatowe, 2 miski z wodą, klocek drewniany, klocek plastikowy, kawałek folii, ziemniak, kasztan, moneta, i inne do sprawdzenia pływania i tonięcia ciał, pędzel, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Przygoda kropelki wody. Część 4 - tekst opowiadania, autor: Maria Greń;
2. Wzory szlaczków do odwzorowania -Śladami wody;
3. Kropelki - szablony i wzory kompozycji;
4. Chmury i chmurki - zdjęcie, wzór drewnianych puzzli wg projektu własnego wykonane przez ZPH Roman Pilch;
5. Przygoda kropelki wody. Część 4 - nagranie fragmentu opowiadania;
6. Zabawy z wodą - film;
7. Krople i kropelki - akompaniament muzyczny do zabawy ruchowej;
8. Taniec kropli wody- akompaniament muzyczny do zabawy ruchowej.