Scenariusz zajęć dydaktycznych Przygotowanie Jolanta Lelonkiewicz 07.04.2020
Grupa dzieci starszych-5-6 latki Temat: Jajka, jajeczka
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy i myślenia;
- ćwiczenie umiejętności wypowiadania się
- ćwiczenie spostrzegawczości i koncentracji uwagi
- rozwijanie sprawności manualnej i umiejętności odwzorowywania.
Cele operacyjne:
Dziecko:
− wymienia części jajka; wymienia nazwy zwierząt, które wykluwają się z jajek;
- rozróżnia różne rodzaje jajek,
- umie ułożyć elementy od najmniejszego do największego,
Środki dydaktyczne:
wiersz K. Datkun--Czerniak „Jajko”, różne rodzaje jajek (lustracje- jajo przepiórcze, kurze, strusie), ilustracje ptaków –struś, kura, , obrazki zwierząt jajorodnych, sylweta dużego jaja, karta pracy – kurczaki w różnych rozmiarach, , ilustracje jajka – gotowane i surowe, materiały do wykonania pracy plastycznej Kurczątko wielkanocne- mała butelka typu pet, nożyczki, żółty papier- bibuła, klej, flamastry, papier kolorowy.
Przebieg zajęć:
1. Oglądanie jaj: kurzego, strusiego i przepiórczego; porównywanie ich wielkości, koloru, dopasowywanie do nich obrazków ptaków, do których one należą.
2. Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki: krokodyla, węża, żółwia, wrony i pyta, które z nich wykluwają się z jaj. Wyjaśnia, że wszystkie zwierzęta przedstawione na obrazkach są jajorodne.
3. Słuchanie wiersza K. Datkun-Czerniak „Jajko”.
Kura zniosła jajo i przetarła oczy:
– Jakie ono białe –zawołała głośno: – Kok-kodak, kok-kodak… (dzieci naśladują głos kury) co w kurzym języku może znaczyć tak: – Ratunku! Pomocy!
Zbiegły się gęsi, kaczki, indyczki – cały podwórkowy drób.
A kura płacze i woła: – Jajko jest chore!
Patrzcie, jakie jest blade. Och, moje jajeczko!
Wezmą cię do szpitala. Już cię pewnie nie zobaczę!
Rzekła gąska: – Gę, gę, gę… (dzieci powtarzają) Moja kurko, przyjaciółko, jajko jest takie, jak należy.
Przyjdzie gospodyni, jajko do domu zabierze, zrobi z niego pyszności,
i twoje jajko w domu na stole zagości.
A jeżeli – tak się zdarzyć może – będą święta,
twoje jajko, razem z innymi jajkami… zalśni kolorami!
Rozmowa na temat wiersza.
– Jak wyglądało jajko, które zniosła kura? Dlaczego kura myślała, że jest chore?
– Co na pocieszenie powiedziała kurce gąska? Dlaczego na święta jajko zalśni kolorami?
4. Rozmowa na temat Do czego wykorzystujemy jajka.
Dzieci podają propozycje potraw, których składnikiem są jajka.
5. Zabawy badawcze – Z czego składa się jajko? – na podstawie surowego i ugotowanego jajka (ewentualnie wykorzystanie ilustracji)
Nauczyciel rozbija jajka, oddziela białka od żółtek. Zwraca uwagę na ich konsystencję ( pokazuje ilustracje jajek) .Dzieci porównują wygląd białka i żółtka w jajkach – surowym i gotowanym.
6. Rozmowa na temat wyglądu kurczaka . Dzieci podają jak najwięcej określeń kurczątka oglądanego na ilustracji. Np. małe, miękkie, żółte, puchate, malutkie, mięciutkie.
7. Karta pracy- połącz od najmniejszego do największego .
8. Wykonanie pracy plastycznej- wielkanocny kurczak