SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Energia mechaniczna jako suma energii potencjalnej i kinetycznej.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka:2,4: [Uczeń] posługuje się pojęciem energii mechanicznej jako sumy energii kinetycznej i potencjalnej;
Informatyka: 6, 1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, jakie są rodzaje energii.
zna jednostki energii.
potrafi wymienić przykłady ciał mających energię potencjalną ciężkości, energię potencjalną sprężystości i energię kinetyczną.
UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wyjaśnić, w jaki sposób ciało uzyskuje lub traci energię mechaniczną.
potrafi obliczyć energię potencjalną ciężkości.
potrafi zastosować do obliczeń wyrażenie Ep = mgh.
1
potrafi obliczyć energię kinetyczną z równania Ek = ½ mv2.
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompetencj e
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne Metody
nauczania Formy pracy
Etap wstępn y
Fizyka Na poprzedniej lekcji nauczyciel poleca uczniom
zastanowić się, jakie są rodzaje energii. Internet, podręcznik, dyskusja z rodzicami.
aktywizując
a indywidua
lna
Etap realizac ji
myślenie matematycz ne
i
podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Odpytanie uczniów z poprzedniej lekcji.
Dyskusja nad rodzajami energii spotykanymi w przyrodzie.
Przygotowane notatki przez uczniów
Dyskusja, Burza mózgów
Zbiorowa jednolita
Uczniowie oglądają film.
Po obejrzeniu filmu, uczniowie wymieniają spotykane w przyrodzie źródła energii odnawialnej i nieodnawialnej, oraz rodzaje energii (mechaniczna, chemiczna, jądrowa i cieplna).
Załącznik 1
2
Analizując film uczniowie spostrzegają, że całkowita energia mechaniczna składa się z energii potencjalnej, którą dzielimy na energię potencjalną ciężkości i sprężystości, oraz kinetycznej. Uczniowie utrwalają wiedzę, że zmianę energii dokonuje się poprzez pracę lub ciepło. Nauczyciel opisuje energię potencjalną ciężkości równaniem Ep = mgh, a kinetyczną Ek = ½ mv2
Załącznik 1
Tablica szkolna Podająca aktywizując a
burza mózgów
Uczniowie indywidualnie wypełniają arkusz kalkulacyjny.
Załącznik 2 aktywizując a
indywidua lna
Podsumowanie i wypisanie do zeszytów wniosków sformułowanych przez uczniów przy pomocy nauczyciela:
1. Ciało wykonujące pracę posiada energię.
2. Energię mierzymy w J (dżulach).
3.Zmiana energii potencjalnej ciężkości zależy od zmiany wysokości. (przykład - symulacja z poprzedniej lekcji załącznik 1).
5. Energia kinetyczna ciała zależy od kwadratu prędkości.
6. Energię potencjalną sprężystości posiadają odkształcone sprężyste ciała.
7. Energia mechaniczna jest sumą energii potencjalnej i kinetycznej
Załącznik 1 Załącznik 1- symulacja (scenariusz z lekcji 2,3)
Podająca aktywizując a
burza mózgów
Zbiorowa jednolita
3