• Nie Znaleziono Wyników

Konspekt lekcji języka angielskiego kl.vi

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Konspekt lekcji języka angielskiego kl.vi"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt lekcji języka angielskiego kl.VI

Temat: Canada – the second largest country in the world - Kanada – drugi pod względem wielkości kraj na świecie.

Cele ogólne: kształtowanie i doskonalenie umiejętności w zakresie kompetencji komunikacyjnej i lingwistycznej, poszerzenie komponentu kulturowego.

Cele lekcji:

a) kształcące: czytanie tekstu ze zrozumieniem, użycie nowego słownictwa w zdaniach, pytania i odpowiedzi dotyczące przeczytanego tekstu, czytanie szczegółowe w celu znalezienia odpowiedzi na pytania, zastosowanie czasu Present Simple w zdaniach twierdzących, pytających i przeczących, słowne odczytywanie liczebników

b) poznawcze: uczeń potrafi: korzystać ze źródła informacji, uzupełnić zdania podanymi wyrazami, zrozumieć pytania i udzielić na nie odpowiedzi, tworzyć zdania w czasie Present Simple, uzyskać potrzebne informacje, porządkować nowe wiadomości c) wychowawcze: pogłębienie wiedzy na temat Kanady – kraju anglojęzycznego,

koncentracja na lekcji, sprawne wykonywanie poleceń, samodzielność w działaniu Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Metody pracy: praca z tekstem źródłowym, ćwiczenia, analiza sytuacji-łańcuch skojarzeń, działalność praktyczna.

Środki dydaktyczne: podręcznik, magnetofon + kaseta, zestaw ćwiczeń, krzyżówka, mapa, flaga i fotografie przedstawiające Kanadę.

Przebieg lekcji:

I. Część wstępna – pogadanka na temat Kanady (położenie geograficzne, klimat, flora i fauna, historia, ludność, największe miasta).

II. Część główna:

a) wprowadzenie (warm up)

- czytanie tekstu źródłowego, wybór i prezentacja nowego słownictwa, ćwiczenia poprawnej wymowy i pisowni poznanych wyrazów

- pytania i odpowiedzi do tekstu sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem

- uzupełnianie ćwiczeń dotyczących treści

b) prezentacja – zastosowanie wiadomości dotyczących czasu teraźniejszego Present Simple i prezentacja nabytej wiedzy.

c) ćwiczenia praktyczne:

-porządkowanie poznanej wiedzy (uzupełniane tabelki, rozwiązywanie krzyżówki, uzupełnianie tekstu)

III. Część końcowa utrwalająca:

- podsumowanie zajęć (odczytanie notatki o Kanadzie) ocena pracy na lekcji - zadanie pracy domowej

(2)

I. Words – give the definition of these words and then Polish equivalent.

population ( ) - ………..

area ( ) - ………..

descendant ( ) - ………..

immigrant ( ) - ………..

coast ( ) - ………..

original inhabitants ( ) - ……….

fight (fought) over ( ) - ……….

take (took) control ( ) - ……….

language ( ) - ………

an independent country ( ) - ……….

1. a person, your great-grandfather, who lived a long time ago 2. to hit, to push, the war

3. the land close, next to the sea 4. to have power over something

5. a space, part of the land or the country 6. not control by another country, free country

7. people who lived a long time ago in your country (np. Indians in America) 8. to speak English, Polish, French words

9. a person who moved to another country 10. number of people who live in your country II. Working with numbers

846.000 - ……….

10.857.141 - ……….

1747 - ……….

23 km - ……….

45 m - ……….

(3)

15 % - ………..

III. Use the words from exe. I. in the sentences.

1. In 1918 Poland started to be an ………. country.

2. Before Christopher Columbus the Indians were ……….. in America.

3. In my country people speak Polish ……… .

4. Lots of cities in the world have got a larger ……….. than New Zealand.

5. Vancouver is a big city on the west ………. of Canada.

6. The ………. of our classroom is 35 square meters.

7. “Londyńczycy” – it is a film on TV about Polish ……… in London.

IV. Answer the questions:

1. What is the population of Canada?

………

2. Where do Asian immigrants live in Canada?

………..

3. Where do Eskimos live in Canada?

………..

4. What the popular sports in Canada?

………..

5. Who is still the head of state in Canada?

………

6. Where do French speaks live in Canada?

………

7. What is the most famous building in Toronto?

………

8. What city is the capital of Canada?

……….

V. Complete the chart.

(4)

Area Population

Origins of the people Languages

Capital city Largest cities Head of state Famous province Popular sports

VI. Complete the short note about Canada.

Canada is a very big country with an area of ……… square kilometers and it has got a population of only ……….. million people. Eskimos and the …………..

were the original ………. of Canada. Canadians speak two languages: ………

and ……… . ………. is the capital city of Canada. It is not the largest city in this country . ……….……… and ……..……… on the east coast of Canada and

……….on the west coast of Canada are bigger cities than the capital city.

Now Canada is an independent country but still ……….. is the head of state. Most of French speakers live in the province of ……….. . ………….,

……… and ………. are very popular sports in Canada.

CROSSWORDS

1. The largest city in Canada 2. You can see your face in it.

3. Land near the sea (usually sandy beach) 4. In Poland people speak Polish…………

5. The second largest country in the world.

6. It is in your room on the floor.

7. Popular kind of sport in Canada.

8. Britain and France ……… over Canada for two hundred years.

9. The capital city of France.

10. Number of people in the country.

11. Warsaw is the ………….. of Poland.

(5)

12. A very big country next to Canada.

………..are the biggest waterfalls in the world.

1

2 3 4

5 6 7

x

8 9 10

11

12

Cytaty

Powiązane dokumenty

- opisz walkę i śmierć rycerza we fragmencie eposu, - opisz Rolanda jako ideał średniowiecznego rycerza, - podaj cechy gatunkowe eposu rycerskiego.. Korzystajcie również z

zgłosili się bez zastanawiania. Jak pomyśleli, tak uczynili. Wybiegli, porzucając linijki, cyrkle i ołówki. Nie zauważyli, ze strącili dziennik i kredę. Jak jeden mąż już

ii. Uczniowie, korzystając ze wskazówek wypisanych na tablicy, przygotowują się do czytania. Nauczyciel przed rozdaniem tekstów informuje uczniów, że pracują samodzielnie nad

Nauczyciel omawia z uczniami test, pytanie po pytaniu. Zwraca uwagę na błędy najczęściej popełniane przez uczniów, analizuje przyczynę ich powstania. Wnioski zapisuje na

 Przeczytaj uważnie tekst, a następnie wykonaj polecenia do tekstu.. Pewnego ciepłego, słonecznego sobotniego dnia Krzyś z tatą wybrali się

Pakuje więc do zielonego plecaka strój gimnastyczny: granatowe spodenki, żółtą koszulkę i żółte skarpetki, tylko dwa zeszyty i piórnik. Dzieci nie zapomniały o

Rozwiń foldery nowego projektu i zmień nazwę klasy głównej na Obliczenia, klikając na nazwie klasy WeWy prawym przyciskiem myszy i wybierając kolejno polecenia Refactor |

A kiedy nadchodzi mroźna i śnieżna zima bociany znów wędrują tam, gdzie będzie im dobrze, czyli do ciepłych krajów?. O jakiej porze roku bociany wracają