• Nie Znaleziono Wyników

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Opracowała: Barbara Wróblewska

PLAN METODYCZNY LEKCJI

Przedmiot: geografia, I klasa gimnazjum

Zagadnienia programowe: dział – PLANETA ZIEMIA Temat: Ziemia jako cudowna planeta we Wszechświecie Cele lekcji:

poznawcze:

-poznanie uproszczonej budowy Wszechświata i Układu Słonecznego

-poznanie terminów: galaktyka, gwiazda, planeta, satelita, planetoida, meteroid, kometa, orbita -poznanie nazw: Droga Mleczna, Układ Słoneczny, pas Kuipera, chmura Oorta

-poznanie podstawowych wiadomości o planetach

-uczeń wie, czym wyróżnia się Ziemia, we Wszechświecie kształcące:

-umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy do tworzenia własnych wizji ciał niebieskich -umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji

-rozwijanie zainteresowań i wyobraźni uczniów

-umiejętności analizowania i systematyzowania zdobytych informacji wychowawcze:

- dochodzenie do przeświadczenia, że należy chronić przyrodę ziemską, bo jest wyjątkowa i konieczna człowiekowi do przeżycia.

Metody: porównawcza, praca ze słownikiem geograficznym i encyklopedią, dyskusja Formy pracy: grupowa, indywidualna

Jednostki lekcyjne: 2 godziny Tok lekcji:

Części lekcji

Czynności uczniów końcowe

Czynności uczniów

pośredniczące Czynności nauczyciela

Środki dydaktyczne Wstępna Poznają cele lekcji Zapisują temat Przedstawia cele lekcji

Główna

Poznają pojęcia kosmiczne

*Dopasowują definicje i pojęcia kosmiczne

*liderzy grup umieszczają def. i pojęcia na dużej planszy pt. „Słownik pojęć kosmicznych”a następnie relacjonują

*Opowiadanie n-la:wyobraź- cie sobie,że odbyliście podróż do nowoczesnego obserwatorium astronomi- cznego, przywieźliście wiele zdjęć kosmosu i wiele wrażeń z własnych obserwacji ciał niebieskich.Za chwilę zdacie relację z podróży innym uczniom.Temat spotkania:

Ziemia jako cudowna planeta we Wszechświecie.

*dzieli uczniów na 3 grupy.

*Każdej grupie zleca

wyjaśnienie podanych pojęć kosmicznych i umieszczenie ich na planszy.

EncyklopediaPWN, słowniki geogr., kartony z pojęciami i definicjami przygotowanymi przez uczniów, plansza

pt.”Słownik pojęć kosmicznych”.

(2)

Opracowała: Barbara Wróblewska Omawiają budowę

Wszechświata

Poznają 3 teorie nt.

powstania Układu Słonecznego

Poznają położenie ciał niebieskich względem Słońca, ich wielkości

wyniki pracy grupy.

Grupa I; gwiazda, Wszechświat,

kometa, pas Kuipera, chmura Oorta

Grupa II:planeta, Układ Słoneczny, meteoroid,

planetoida

Grupa III: satelita, galaktyka, Droga Mleczna, orbita

*Porządkują hasła, liderzy umieszczają je na planszy pt.

„Budowa Wszechswiata”

*wyszukują wiedzę, a liderzy omawiają teorie:

Grupa I –twórca – Amerykanin A.G.W.

Cameron

Grupa II –twórca – Rosjanin O.

Schmidt.

Grupa III – Amerykanin G.P.Kuiper

*analizują dane o położeniu i wielkości ciał niebieskich, podpisują kształty planet i umieszczają na planszy:

grupa I – planety ziemskie

grupa II – planety olbrzymy i Pluton grupa III –

meteoroidy,

planetoidy, komety, Słońce

*liderzy ciekawie przedstawiają ciała niebieskie

wykorzystując utworzoną planszę

*Ocenia wypowiedzi uczniów.

*poleca przedstawić budowę Wszechświata- omawia ta grupa, która pierwsza dobrze ułoży schemat.

* ocenia wypowiedź ucznia

*Pytania n-la:

1.Jak powstał Układ Słoneczny?

2.Jak rozmieszczone są ciała w Układzie Słonecznym?Jakie są ich wielkości?

*ocenia prezentację lidera, wskazuje na najciekawszą

Plansze – najbliższe

galaktyki, gwiazdy, zdjęcia gwiazd i galaktyk z czasopism i Internetu, informacje wcześniej przygotowane tzw.

„Kosmiczne skarby”, hasła na kartonach, plansza –„Budowa Wszechświata”

3 teorie o powstaniu Układu Słonecznego

Plansza Ukł. Sł., Tabela danych o planetach,

Zdjęcia i inne inf. o ciałach niebieskich, Słońce i planety wycięte z kartonu, ich nazwy

(3)

Opracowała: Barbara Wróblewska Udowodnią, że

Ziemia jest wyjątkowa w kosmosie.

*wyszukują i przedstawiają wiedzę:

grupa I – o Księżycu grupa II – o Ziemi grupa III – o Marsie

*wyciągają wnioski:

-warunki zbliżone do ziemskich są na Marsie

-tylko Ziemia ma bogatyświat organiczny -ukazują plusy i minusy decyzji człowieka na „tak”

lub „nie”w sprawie

„kosmicznych miast”, podkreślając, że źródłem życia człowieka jest Ziemia i o nią należy dbać szczególnie.

*najwięcej wiadomości przywieźliście z

obserwatorium o Ziemi, Księżycu i Marsie;

przedstawcie je i odpowiedzcie na pytania:

1.Które cechy Księżyca lub Marsa są zbliżone do

ziemskich?2.Dlaczego Ziemia jest wyjątkowa?

3.Czy ludzie powinni budować w przyszłości miasta we Wszechświecie?

*Ocena wypowiedzi uczniów

Tabela danych o Układzie Słonecznym, zdjęcia z Internetu Księżyca, Marsa i Ziemi

Końcowa Wnioski:

*-trzeba chronić ziemską przyrodę, bo jest niepowta- rzalna

*-Ziemia to jedyne miejsce, gdzie życie rozwija się swobodnie

*Człowiek wie bardzo dużo o Wszechświecie, jednak jest mocno zależny od tej cudownej planety –Ziemi.

*wyciągają wnioski Podsumowanie.

O czym ciągle powinien pamiętać człowiek, poznając Wszechświat?

Duże kartony do napisania haseł

Praca domowa

Podstawowa:

wklejają do

zeszytu wykonany na lekcji słownik pojęć kosmicznych i Układ Słoneczny Ponadpodstawowa:

(4)

Opracowała: Barbara Wróblewska układają

krzyżówkę z hasłem – Układ Słoneczny Ocena

lekcji

Dobre aspekty Złe aspekty

Cytaty

Powiązane dokumenty

W krajobrazie tamtejszym wida ć charakterystyczne sylwetki pieców wapiennych, słu żą cych do wypra ż ania wapienia.. Podczas pra ż enia wapienia otrzymano 112kg

Uczniowie mają „grobowe” miny, milczą; każdy wychowanek trzyma w rękach planszę lub transparent z jakimś napisem.. Młodzież ustawia się, pojedynczo, zajmując przestrzeń

• brak grubej tkanki okrywaj ącej 2. Przyporz ądkuj pojęcia do określeń:. Zespół populacji ró żnych gatunków organizmów, powiązanych ze SIEDLISKO sob ą

Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje si ę jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczb ę opłacanych podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalno

Gospodarka funkcjonuj ąca w oparciu o mechanizm rynkowy (gospodarka rynkowa) charakteryzuje si ę dominacją prywatnej własności, swobodną możliwością podejmowania działalno

a) ka żda zmiana ceny związana jest ze zmianą popytu b) popyt jest odwrotnie proporcjonalny do ceny c) popyt jest wprost proporcjonalny do ceny d) popyt nie zale ży od zmiany cen.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11

Zderzaj ące się masy powietrza unoszą się w układach niskiego ciśnienia.. Po drugiej stronie Oceanu Spokojnego znajduje si ę w