• Nie Znaleziono Wyników

wie, że zwierciadło wklęsłe skupia równoległą wiązkę światła

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "wie, że zwierciadło wklęsłe skupia równoległą wiązkę światła"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Mój obraz w zwierciadle wklęsłym.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka, 7.4: opisuje skupianie promieni w zwierciadle wklęsłym, posługując się pojęciami ogniska i ogniskowej, rysuje konstrukcyjnie obrazy wytworzone przez zwierciadła wklęsłe;

Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: Poznanie i zrozumienie powstawania obrazów zwierciadle wklęsłym

 wie na czym polega zjawisko prostoliniowego rozchodzenia się światła,

 wie, że światło rozchodzi się prostoliniowo,

 wie, na czym polega zjawisko odbicia,

 wie, że podczas odbicia światła ulega zmianie jego kierunek rozchodzenia się,

 wie, że zwierciadła, których powierzchnię odbijająca światło stanowi część powierzchni kuli, nazywamy zwierciadłami kulistymi,

 wie, że zwierciadło wklęsłe skupia równoległą wiązkę światła,

 wie, że za pomocą zwierciadeł wklęsłych możemy otrzymać obrazy rzeczywiste i pozorne;

 wie, że zwierciadło kuliste wklęsłe to zwierciadło, którego powierzchnię odbijającą stanowi część wewnętrznej powierzchni kuli,

(2)

 wie, że ognisko F zwierciadła wklęsłego jest to punkt, w którym skupiają się po odbiciu promienie światła padające równolegle do osi optycznej zwierciadła

 wie, że ogniskowa f zwierciadła wklęsłego jest to odległość ogniska od zwierciadła, ogniskową f zwierciadeł kulistych obliczamy ze wzoru f = r/2,

 wie, co to jest główna oś optyczna, ognisko, ogniskowa i promień krzywizny, co to jest ognisko pozorne.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 potrafi - wskazać na rysunku kąt padania oraz kąt odbicia,

 opisać skupianie promieni światła w zwierciadle wklęsłym, posługując się pojęciami ogniska i ogniskowej,

 potrafi rysować konstrukcje obrazów wynikowych w zwierciadle wklęsłym korzystając z prawa odbicia, prostoliniowego rozchodzenia się światła,

 potrafi starannie wykonywać rysunki,

 potrafi współpracować i komunikować się w grupie, nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etap y lekcji

Przedm iot naucza

nia

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć Środki

dydaktyc zne

Metody nauczani

a

Formy pracy

(3)

Etap wstęp ny

Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:

- Gdzie spotkaliście się ze zjawiskiem odbicia przedmiotów w zwierciadle wklęsłym?

- Czy wiecie, dlaczego latarka świeci wiązką strumieni równoległych?

- Gdzie ludzie wykorzystują zwierciadła wklęsłe?

problemo wa:

aktywizuj ąca dyskusja

zbiorow a, jednolit a

Etap realiz acji

Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości

- Co wiecie o kształcie drogi rozchodzenia się światła?

- Co to jest promień świetlny?

- Jak brzmi prawo odbicia?

Zwierciadła, których powierzchnię odbijająca światło stanowi część powierzchni kuli, nazywamy zwierciadłami kulistymi,

Zwierciadło kuliste wklęsłe to zwierciadło, którego powierzchnię odbijającą stanowi część wewnętrznej powierzchni kuli,

Ognisko F zwierciadła wklęsłego jest to punkt, w którym skupiają się po odbiciu promienie światła padające równolegle do osi optycznej zwierciadła

Ogniskowa f zwierciadła wklęsłego jest to odległość

notatki z poprzedni ch zajęć, nowa wiedza

podająca:

wykład informacyj ny

zbiorow a, jednolit a

(4)

ogniska od zwierciadła, ogniskową f zwierciadeł kulistych obliczamy ze wzoru f = r/2.

Omówienie pojęć: obraz rzeczywisty i pozorny, prosty i odwrócony.

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia, odtwarza Galerię zdjęć. Uczeń steruje ich wyświetlaniem.

W trakcie pokazu Zdjęć nauczyciel objaśnia zdjęcia oraz ich treść, a także zadaje uczniom pytania ujęte w opisie niektórych zdjęć Galerii.

Po zakończonym pokazie zdjęć nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do nazwania oraz jakościowego wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.

galeria zdjęć (zasób nr 1)

eksponują ca: pokaz połączony z

przeżycie m

zbiorow a, jednolit a

Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;

umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna

Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie Kart Pracy.

Uczniowie dzielą się na 3 grupy.

ćwiczenie praktyczn e (zasób nr 2)

praktyczn a:

ćwiczenia

grupow a, zróżnico wana

(5)

Etap podsu mowu jący

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji. Omówienie wyników uzyskanych w doświadczeniach, podsumowanie wiadomości o odbijaniu się światła od zwierciadła wklęsłego oraz jego zastosowaniu.

podająca:

pogadank a

zbiorow a, jednolit a

Cytaty

Powiązane dokumenty

M.D: Trzeba oczy [mieć takie, żeby] urzekli, że spojrzę na nią i ją urzeknę czy przeważnie brzuch, potem będzie brzuch dzieci bolał nie. […] I ten człowiek nie

„Nie umiał!” a dyrektor tego szpitala abramowickiego, wiadomo że to jest psychiatryczny szpital, Brennenstuhl, był absolwentem liceum Staszica, zadzwonił do pani

Nauczyciel zaznacza, że proces parowania zachodzi na powierzchni cieczy i odbywa się w każdej temperaturze za wyjątkiem temperatury wrzenia, która

Ciśnienie jest wielkością fizyczną skalarną, którego miarą jest iloraz wartości siły działającej na powierzchnię przez wielkość tej powierzchni. p

Fizyka Na poprzedniej lekcji nauczyciel zadaje uczniom utrwalenie wiadomości z budowy wewnętrznej ciał stałych, cieczy i gazów. Uczniowie mają zadane

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE04003) z pamięci typy Flash, uruchamia

obejmujące tmnn Starówki, JuJ ni« istniało, łwted'' wtaHnJe. w tyra horrendalnym eaazla, do u JcloU* Dominikanów trafił ton album. Prosił polskich zakonników o oca- lanie

Inni, którzy twierdząc oficjalnie, że produkują szmirę tylko dla pieniędzy, nie przyznają się, że właściwie ten rodzaj sztuki im się podoba.. Wreszcie ci, którzy są na