27.11.2020 Scenariusz zajęć dydaktycznych
Przygotowanie : Zespół nauczycieli przedszkola Grupa dzieci: 4-6 latki
Temat : Dbamy o zdrowie. Lekarz.
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej, a w szczególności pozytywnego stosunku emocjonalnego do lekarza
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wypowiada się na temat treści wiersza - wie, jak dbać o własne zdrowie - wie, jak zdrowo się odżywiać
-wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a które można spożywać tylko czasami
Cele terapeutyczne:
- odwrócenie uwagi od sytuacji trudnej związanej z chorobą
- wytworzenie miłej atmosfery, wzbudzenie zaciekawienia i pozytywnych emocji Metody: pogadanka, praktycznego działania
Formy : indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne : wiersz „Chory kotek”, www.pinterest.com, historyjka obrazkowa, przedmioty lekarskie, karta pracy 1,2,3,4.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci zabawą integracyjną. Na hasło „Witają się paluszki” , dzieci witają się paluszkami, „Witają się łokcie, witają się stopy” itd.
2. Czytanie wiersza „Chory kotek” – W. Grodzieńskiej Chory kotek
Wyszedł kotek na deszczyk, dostał kaszlu i dreszczy.
Boli głowa i oczy,
nogi w błocie przemoczył.
Kładzie mama koteczka, do dużego łóżeczka.
Bierze synka za rączkę:
„oj, masz, kotku, gorączkę”.
Przyszedł tatuś wieczorem, z siwym panem doktorem.
„ratuj, panie doktorze, bo synkowi wciąż gorzej!”
Doktor kotka opukał, okularów poszukał.
I powiada: „Dam ziółka, będzie zdrowy jak pszczółka.
Dam i proszki na dreszcze, niech poleży dzień jeszcze, ale lepsze niż proszki są na dreszcze kaloszki”.
3. Rozmowa o przygodzie kotka, na temat przyczyn choroby:
• Dlaczego kotek zachorował?
• Po czym poznajemy, że kotek był chory?
• Kto zaopiekował się chorym kotkiem?
• Co robić, żeby nie zachorować, gdy na dworze deszcz?
• Jak wy, się ubieracie, kiedy wychodzicie na dwór podczas deszczu?
• Co trzeba zrobić, żeby nie zmoknąć, gdy pada deszcz?
4. Do których lekarzy powinny udać się dzieci? Połącz obrazki dzieci z odpowiednimi zdjęciami.
5. „ Czarodziejska walizka”- zabawa dydaktyczna.
Dzieci siedzą w półkolu, a nauczyciel wyjmuje z teczki różne przedmioty. Jeżeli wyciągnie przedmiot, którym posługuje się lekarz w swojej pracy, dzieci podnoszą ręce do góry, jeśli nie przecząco kiwają głową.
6. Rozwiązywanie kart pracy:
• Karta pracy 1
• Karta pracy 2
• Karta pracy 3
• Karta pracy 4
7. Historyjka obrazkowa. Opowiedz, co się dzieje na obrazkach, gdzie poszedł chłopiec z mamą i co go boli?
Karta pracy 1
Dostęp: 27.11.2020, www.pinterest.com
Karta pracy 2
Których przedmiotów nie używa w swojej pracy Pani Doktor? Otocz je czerwoną pętlą.
Dostęp: 27.11.2020, www.pinterest.com
Karta pracy 3
Narysuj swój ulubiony, zdrowy posiłek.
Dostęp: 27.11.2020, www.pinterest.com
Karta pracy 4
Powiedz, jakie warzywa widzisz na obrazkach? Połącz z odpowiednim cieniem.
Dostęp: 27.11.2020, www.pinterest.com