Klasowy test sprawności ogólnej
Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny
2.1 Uczeń ocenia reakcje własnego organizmu na wysiłek fizyczny o różnej intensywności
Adresat
: Uczniowie klasy I, chłopcyCzas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
wie, jak wysiłek fizyczny wpływa na wartości tętna
zna mocne i słabe strony swojej sprawności fizycznej
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
mierzy tętno
wykonuje ćwiczenia o różnej intensywności
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
dostrzega korzyści wynikające z umiejętności obserwowania reakcji organizmu na wysiłek fizyczny
Metody nauczania
: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisłaFormy i miejsce zajęć
Formy nauczania: indywidualna, grupowa, stacyjna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy
: 26 szarf gimnastycznych, 6 skakanek, 13 piłek lekarskich (3 kg), 6 piłek lekarskich (5 kg), 6 piłek koszykowych, 6 piłek do siatkówki, rzutnik, laptop.Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Sprawność Fizyczna”
2. prezentacja multimedialna: „Konkurencje Sprawnościowe”.
M
ateriał pomocniczy
Karta osiągnięć ucznia
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjno-porządkowe Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie z tematem lekcji. Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Sprytny łowca”
Każdy uczeń otrzymuje szarfę, którą wkłada sobie do wewnętrznej części buta. Zadaniem uczniów jest bieganie po boisku do koszykówki.
Na sygnał nauczyciela uczniowie rozpoczynają
„łowy”, czyli przemieszczając się biegiem po sali w dowolnych kierunkach, starają się wyciągnąć jak najwięcej szarf swoim rówieśnikom.
Wygrywa ta osoba, która przetrwa najdłużej i zgromadzi jak najwięcej szarf.
Ćwiczenia indywidualne
Krążenia ramion: oburącz w przód i w tył (po 10x),
krążenia przedramion w stawie łokciowym, do wewnątrz i na zewnątrz (po 10x),
przemieszczanie się wzdłuż po drabinkach (pokonanie 10 drabinek),
stojąc twarzą do drabinek, chwyt szczebelka na wysokości klatki piersiowej i skoki obunóż na szczebelki od 1 do 6 (całość powtarzamy 3x),
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna.
Nauczyciel ustawia uczniów w szeregu i wyjaśnia reguły zabawy.
Uczniowie w rozsypce.
Ustawienie przy drabinkach.
w leżeniu przodem, głowa przy drabinkach.
Wspinanie się po kolejnych szczeblach drabinek aż do przyjęcia pozycji pionowej (1x).
Ćwiczenia w parach
W ustawieniu przodem do siebie w odległości ok. 9 metrów rzuty piłką lekarską, podaniem sprzed klatki piersiowej (6x każdy),
w takim samym ustawieniu, uczniowie rzucają do siebie piłkę zza głowy (6x każdy),
w takim samym ustawieniu, uczniowie rzucają do siebie piłkę na zmianę jedną ręką z podtrzymaniem druga ręką w pierwszej fazie ruchu (3x każda ręka).
Uczniowie dobrani w pary, w rozsypce. Jedna piłka lekarska (3kg) na parę.
Część główna 25 – 30 minut
Konkurencja I – Wyścig wahadłowy na czworakach
Uczniowie ustawiają się razem w szeregu na linii startu w pozycji na czworakach. Po sygnale startu przemieszczają się przodem do drugiej linii oddalonej o 10 m. W drodze powrotnej przemieszczają się w tyłem. (Całość powtarzamy 4x). Liczy się miejsce w grupie.
Konkurencja II – Wyścig strongmanów
Uczniowie mają do swojej dyspozycji 3 piłki (do siatkówki, do koszykówki, lekarską 3 kg). Piłki są ułożone przy ich stanowisku startowym.
Konkurencja polega na podniesieniu piłki i przebiegnięciu z nią odcinka 8 m, a następnie wdrapaniu się po drabinkach i umiejscowieniu jej na górze drabinek, za ostatnim szczebelkiem.
Następnie uczeń schodzi po drabince (nie można zeskakiwać) i wykonuje 10 „pompek”. Po czym wraca do linii startu i zabierając kolejna piłkę, powtarza czynności. Konkurencja kończy się w momencie umieszczenia ostatniej piłki na drabinkach, wykonaniu 10 „pompek” i powrocie na linię startu. Liczy się miejsce w grupie.
Zasób multimedialny
Nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup. Następnie omawia tętno spoczynkowe
i powysiłkowe i jak je mierzyć.
Nauczyciel zachęca do zaangażowania się w zajęcia i podjęcia
wzajemnej rywalizacji, która pozwoli wyłonić
najsprawniejszych.
Każdy uczeń, na każdej stacji mierzy sobie kontrolnie tętno przed i po wysiłku, aby zaobserwować zachodzące zmiany pod wpływem wysiłku fizycznego.
Jednocześnie odbywa się 5 różnych konkurencji.
W każdej grupie zostają wyłonieni zwycięzcy
poszczególnych konkurencji.
Konkurencja III – Koszykarski mistrz celności Uczniowie mają wyznaczone 3 linie przed koszem (pierwsza w odległości 2 m, druga 4 m i trzecia 6 m). Konkurencja polega na oddaniu celnego rzutu do kosza. Jeśli rzut jest skuteczny, to uczeń ustawia się na końcu rzędu i oczekuje ponownie na swoją kolej, jeśli uczeń chybił, to podbiega do najbliższej drabinki
i wykonuje 5 siadów z leżenia tyłem.
Konkurencja polega na oddaniu 6 rzutów po 2 na każdej linii. Z 1 linii – celny rzut 1 pkt., z 2 linii – celny rzut 2 pkt., z 3 linii - celny rzut 3pkt.Liczy się ilość uzyskanych punktów.
Konkurencja IV – Skakankowy spryciarz
Uczniowie ustawiają się w szeregu na linii startu ze skakankami. Po sygnale startu przemieszczają się do przodu z jednoczesnym przeskakiwaniem skakanki obunóż. Po dobiegnięciu do drugiej linii (w odległości 10 m od linii startu) składają skakankę na pół i przekładają ją – przodem – najpierw pod nogami, a następnie za plecami i nad głową – 360 stopniwokół osi poziomej swojego ciała (powtarzają 5x). Powrót skokami naprzemiennymi (całość powtarzamy 5x). Liczy się miejsce w grupie.
Konkurencja V – Najsilniejszy troll
Uczniowie ustawiają się w szeregu na linii startu z piłkami lekarskimi (5 kg). Konkurencja ma na celu wyłonienie najsilniejszego „trolla”, który rzuci najdalej piłką lekarską. Każdy uczeń
wykonuje po 3 rzuty (oburącz: przodem i tyłem z miejsca, wymyślonym sposobem z miejsca).
Liczy się najlepszy wynik liczony w centymetrach.
Część końcowa 10 minut
1. Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne
Uczniowie maszerują wokół sali, unoszą ręce do góry przodem wykonując wdech
Uczniowie na obwodzie koła.
W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu
i opuszczają – wydech (6x),
uczniowie maszerują wokół sali na palcach, unoszą ręce do góry bokiem wykonując wdech i opuszczają – wydech (6x),
uczniowie maszerują wokół sali, wykonując powolne i dokładne skłony głowy w przód i w tył,
uczniowie maszerują wokół sali, wykonują powolne i dokładne skręty tułowia z rękami uniesionymi w bok (8x),
uczniowie leżą tyłem z zamkniętymi oczami po upływie, ich zdaniem, 30 sek., przechodzą do siadu prostego (30 sek.).
2. Czynności organizacyjne
Zbiórka, podsumowanie lekcji, pochwały dla całej grupy ćwiczebnej i wyróżnienie liderów w poszczególnych konkurencjach i grupach.
nosem i wydechu ustami.
W podsumowaniu nauczyciel zwraca uwagę na różnicę między tętnem
spoczynkowym, a tętnem po wysiłku. Wskazuje na korzyści stosowania ćwiczeń o różnej intensywności dla układu krążeniowo – oddechowego.
Materiały pomocnicze
Załącznik 1
Karta osiągnięć ucznia:
KLASOWE ZAWODY SPRAWNOŚCIOWE
Imię i nazwisko………. grupa ...
Konkurencja I: Wyścig na czworakach
Miejsce:
Konkurencja II: Wyścig strongmanów
Miejsce:
Konkurencja III: Koszykarski mistrz celności
Punkty: Miejsce:
Konkurencja IV: Skakankowy spryciarz
Miejsce:
Konkurencja V: Najsilniejszy troll Rzut oburącz przodem z miejsca
Wynik: Miejsce:
Rzut oburącz tyłem z miejsca
Wynik: Miejsce:
Rzut techniką własną z miejsca
Wynik: Miejsce: