• Nie Znaleziono Wyników

Treści kształcenia Podstawa programowa: Punkt (10.5) [uczeń] buduje prosty obwód elektryczny i wykorzystuje go do sprawdzania przewodzenia prądu elektrycznego przez różne ciała (substancje)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Treści kształcenia Podstawa programowa: Punkt (10.5) [uczeń] buduje prosty obwód elektryczny i wykorzystuje go do sprawdzania przewodzenia prądu elektrycznego przez różne ciała (substancje)"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „PRZEWODZENIE PRĄDU PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Przewodzenie prądu.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (10.5) [uczeń] buduje prosty obwód elektryczny i wykorzystuje go do sprawdzania przewodzenia prądu elektrycznego przez różne ciała (substancje).

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

rozumie termin przewodzenie prądu

rozumie termin obwód elektryczny,

izolator

wie, co wytwarza prąd elektryczny wie jakie substancje

są lepszymi

przewodnikami prądu

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ

buduje prosty obwód elektryczny wykorzystuje obwód

elektryczny do sprawdzania

(2)

przewodzenia prądu elektrycznego przez

różne ciała (substancje) wymienia przykłady przewodników prądu i

izolatorów wykazuje zdolność

wnioskowania pracuje w grupie wyjaśnia zjawisko przewodzenia prądu potrafi słuchać innych

Kompetencje kluczowe:

 Umiejętność uczenia się

 Kompetencje społeczne i obywatelskie

 Porozumiewanie się w języku ojczystym Etapy lekcji:

1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).

2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Przewodzenie prądu. Inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy. Nauczyciel zadaje pytania:

Co powoduje, że możemy wprawić urządzenia elektryczne w ruch, np. suszarkę, komputer?

Co to jest prąd elektryczny?

(3)

Jakie znacie źródła prądu elektrycznego? (Nauczyciel informuje, że najprostszym z nich jest bateria.)

Jakie oznaczenia posiada bateria? (bieguny:-, +) Czy wiecie co oznaczają?

Czy na etykietach produktów elektrycznych znajdują się oznaczenia dotyczące natężenia przepływającego przez nich prądu?

O czym mówi zapis na etykiecie odnośnie natężenia prądu w urządzeniu?

 Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli znaczenie terminu atom i opisali, z czego się składa. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.

 Nauczyciel tłumaczy termin: ładunek, dzieli ładunki na dodatnie (protony), ujemne (elektrony) oraz cząstki obojętne (neutrony).

 Nauczyciel wyświetla film: „Jak płynie prąd?” omawia zjawisko, odpowiada na pytania uczniów.

 Nauczyciel po wyświetlaniu prezentacji przybliża uczniom termin izolatory. Zadaje pytanie: Czy możecie wymienić przykłady izolatorów? (uczniowie udzielają odpowiedzi: szkło, papier, porcelana…), Czy możecie mi podać przykłady przewodników elektrycznych? (uczniowie udzielają odpowiedzi:

woda, złoto, srebro….)

 Ćwiczenie interaktywne „Układ elektryczny”- nauczyciel wybiera ucznia do przeprowadzenia ćwiczenia. Zadaniem jest zbudowanie układu elektrycznego.

 Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy i rozdaje uczniom karty pracy.

1 grupa:

(4)

Wytłumacz pojęcia Izolator

Rzeczywisty ruch ładunków elektrycznych Moc urządzenia

2 grupa:

Przepływ prądu w naturze Nośniki ładunku

Źródła prądu elektrycznego 3 grupa:

Obwód elektryczny Proton

Atom 4 grupa:

Zasady obchodzenia się z prądem Obwód zamknięty

Obwód liniowy

Uczniowie przez chwilę zapisują notatki następnie każda z grup prezentuje informacje.

 Na koniec lekcji nauczyciel przedstawia uczniom eksperyment.

Eksperyment:

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Substancje dzielą się pod względem przewodzenia prądu elektrycznego na przewodniki, półprzewodniki oraz izolatory.

(5)

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem eksperymentu jest zapoznanie uczniów z przewodzeniem prądu elektrycznego przez wybrane substancje.

3. Sposób przygotowania eksperymentu (czas, miejsce itd.): Eksperyment prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych w klasie przez nauczyciela. Potrzebne sprzęty – bateria, przewody, włącznik, mała żaróweczka, dwa zaciski krokodylkowe, a także kilka przedmiotów wykonanych z różnych materiałów (np. gumka do ścierania, papier, klucz, złoty pierścionek), których przewodność elektryczna będzie badana.

4. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Nauczyciel podłącza układ w taki sposób, że przewody obwodu w jednym z punktów pozostają niepołączone - są zakończone krokodylkami. Nauczyciel przyłącza do obwodu różne materiały; gumkę do ścierania, papier, klucz, złoty pierścionek... Uczniowie notują, kiedy żaróweczka się świeci.

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Na podstawie obserwacji eksperymentu uczniowie wyciągają wnioski na temat przewodzenia prądu przez różne substancje. Dobrym przewodnikiem prądu jest substancja, która umożliwi zaświecenie się żarówki.

3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

(6)

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Komputer

 Karty pracy

 Prosty obwód elektryczny

Metody nauczania

 Pogawędka

 Rozmowa kierowana

 Pokaz

 Ćwiczenie

 Eksperyment Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca w grupie

 Praca z całą klasą

Praca domowa:

O czym mówi Prawo Ohma? Stwórz krótką notatkę.

Zadanie dla chętnych:

Co to jest i do czego służy AMPEROMIERZ? Stwórz krótką notatkę.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Podstawa programowa: Punkt (6.2) [uczeń] wykazuje współdziałanie mięśni, ścięgien, kości i stawów w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu; wymienia i

Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami - Barbara Halska, Paweł Bensel - Helion Edukacja.. Tomasz Klekot, Krzysztof Pytel,

Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych, część 1, autor: Jolanta Pokorska, wyd. Tworzenie i administrowanie

350 godz. Wykonywanie prac lakierniczych 750 godz. 1) W szkole liczbę godzin kształcenia zawodowego należy dostosować do wymiaru godzin określonego w przepisach w sprawie

łego obwodu łuku Zwiększanie indukcyjności w obwodzie łuku jest zjawiskiem korzystnym, ponieważ pozwala zwiększyć stałą czasową łuku oraz wpływa na

Wykaz podręczników powstał przy współudziale nauczycieli przedmiotów zawodowych uczących powyższych jednostek modułowych i został zaakceptowany przez Komisję

Sposób asynchronicznego przetwarzania wielkości napięcia elektrycznego na słowo cyfrowe polegający na wykrywaniu za pomocą modułu sterującego początku aktywnego stanu

Amperomierz podczas pomiaru prądu musi być włączony w obwód szeregowo i nie wolno włączać amperomierza bezpośrednio do zacisków źródła napięcia?. Bezpośredni pomiar