• Nie Znaleziono Wyników

Treści kształcenia Podstawa programowa: Punkt (10.4) [uczeń] opisuje skutki przepływu prądu w domowych urządzeniach elektrycznych, opisuje i stosuje zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Treści kształcenia Podstawa programowa: Punkt (10.4) [uczeń] opisuje skutki przepływu prądu w domowych urządzeniach elektrycznych, opisuje i stosuje zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆBEZPIECZNA ELEKTRYCZNOŚĆ PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Bezpieczna elektryczność.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (10.4) [uczeń] opisuje skutki przepływu prądu w domowych urządzeniach elektrycznych, opisuje i stosuje zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

Rozumie zjawisko przepływu prądu

Zna zasady bezpiecznego posługiwania się

urządzeniami elektrycznymi

Zna skutki nieprawidłowego

obchodzenia się urządzeniami elektrycznymi Wie na co można zamienić energię

elektryczną Rozumie znaczenie

znaków ostrzegawczych zamieszczonych na

urządzeniach Nabywane umiejętności

(2)

UCZEŃ

Opisuje skutki przepływu prądu w

domowych urządzeniach elektrycznych Opisuje i stosuje zasady bezpiecznego

obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi Potrafi posługiwać się

sprzętem elektrycznym Potrafi w razie potrzeby wezwać

pomoc i opisać niebezpieczeństwo Potrafi odczytywać znaki ostrzegawcze

zamieszczone na urządzeniach elektrycznych Wymienia urządzenia

elektryczne

Kompetencje kluczowe

 Kompetencje naukowe

 Wykorzystywanie wiedzy w praktyce

 Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji 1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

(3)

 Czynności organizacyjne 2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Bezpieczna elektryczność. Inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy (rozmowa kierowana).

Nauczyciel zadaje pytania:

Jakie znacie urządzenia elektryczne?

Do czego służą?

Czy są bezpieczne?

Jak myślicie, jakie niebezpieczeństwo może pojawić się, gdy zostawicie na długi czas włączony piec/piekarnik lub żelazko?

Przypomnijcie, jakie znacie numery telefonów alarmowych.

Jeżeli jesteście świadkami np. pożaru – w jaki sposób przekażecie informację o niebezpieczeństwie dzwoniąc pod numer alarmowy?

 Nauczyciel tłumaczy uczniom terminy: energia elektryczna i przepływ prądu. Skupia uwagę uczniów na wpływie prądu na zdrowie człowieka, np.

porażenia, przerwa w pracy serca (uczniowie zdają sobie sprawę z powagi oraz siły niebezpieczeństw związanych z przepływem prądu). Uczniowie na podstawie wykładu, podręcznika i/lub encyklopedii zapisują notatki.

 Nauczyciel wyjaśnia na podstawie np. żelazka przepływ prądu w domowych urządzeniach elektrycznych.

 Prezentacja multimedialna „Zasady obchodzenia się ze sprzętem elektrycznym”- podsumowanie wiadomości. Uczniowie zapisują notatki. Potwierdzają słuszność przekazanych informacji, potwierdzają, że będą obchodzić się ze sprzętem elektrycznych w sposób bezpieczny dla ich zdrowia.

 Prezentacja multimedialna „Na co zamieniamy energię elektryczną?” Uczniowie na podstawie prezentacji, podręcznika i/lub encyklopedii zapisują notatki.

3) Podsumowanie:

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na

(4)

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Komputer Metody nauczania

 Pogawędka

 Pokaz

 Rozmowa kierowana Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca z całą klasą Praca domowa

Rozsądne użytkowanie energii elektrycznej. Podaj przykłady efektywnego korzystania, wpływającego na ochronę środowiska.

Zadanie dla chętnych

Napisz co może nam grozić, gdy nie zachowamy zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu ze sprzętu elektrycznego lub/i gazowego.

Lub

Napisz krótką instrukcję (uwzględniającą zasady bezpieczeństwa) obsługi np. miksera, tostera lub żelazka elektrycznego.

(5)

Lista załączników multimedialnych

Prezentacja multimedialna „Zasady obchodzenia się ze sprzętem elektrycznym”

Prezentacja multimedialna „Na co zamieniamy energię elektryczną?”

Cytaty

Powiązane dokumenty

7) minimalną liczbę godzin kształcenia zawodowego, określoną w części III, przy czym w szkole liczbę godzin kształcenia zawodowego należy dostosować do wymiaru godzin

Uczniowie zastanawiają się, co powoduje, że piłka kopnięta zaczyna się poruszać lub zmienia kierunek, zmieniając przy tym prędkość, dlaczego na lekcji WF uczniowie w

 Fizyka, IV etap edukacyjny, 3.3: uczeń wymienia właściwości promieniowania jądrowego, opisuje rozpadu alfa, beta (wiadomości o neutrinach nie są wymagane), sposób

Podstawa programowa: Punkt (6.2) [uczeń] wykazuje współdziałanie mięśni, ścięgien, kości i stawów w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu; wymienia i

Podstawa programowa: Punkt (3.1) [uczeń] opisuje różnice w przebiegu zjawiska fizycznego i reakcji chemicznej; podaje przykłady zjawisk fizycznych i

3) prowadzenia sprzedaży roślin ozdobnych, materiałów dekoracyjnych i wyrobów florystycznych;. 4) wykonywania usług florystycznych. Zawód florysta jest zawodem

350 godz. Wykonywanie prac lakierniczych 750 godz. 1) W szkole liczbę godzin kształcenia zawodowego należy dostosować do wymiaru godzin określonego w przepisach w sprawie

Składniki pogody Uczeń podaje nazwy przemian stanów skupienia wody.. Uczeń wymienia