1 / 9
Scenariusz zajęć z języka angielskiego
Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa Ilość osób w grupie: 7
Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne Krótka charakterystyka grupy:
Do grupy uczęszcza siedmioro uczniów z ubytkiem słuchu w różnym stopniu w wieku 10-12 lat.
Uczniowie noszą aparaty słuchowe, pomimo to w większości posługują się językiem migowym.
Aktywnie i chętnie uczestniczą w zajęciach. Grupa potrafi ze sobą współpracować, jednak część uczniów ma trudności z motywacją i szybko się zniechęca.
Temat zajęć: The book is on the table – wprowadzenie przyimków miejsca.
Cele zajęć (dla uczniów):
dydaktyczne:
• wprowadzenie przyimków miejsca;
• utrwalenie nazw przedmiotów znajdujących się w sali;
• utrwalenie umiejętności udzielania odpowiedzi na pytanie: Where is it?;
wychowawcze:
• kształtowanie poczucia dyscypliny;
rewalidacyjne:
• rozwijanie wyobraźni przestrzennej;
• ćwiczenie spostrzegawczości.
Cel osobisty (dla nauczyciela):
• dostosowanie zadań do indywidualnych możliwości uczniów;
• szersze wykorzystanie umiejętności ICT.
Metody nauczania:
• pogadanka;
• giełda pomysłów ;
• metoda ćwiczebna;
• pokaz.
Formy organizacyjne:
• praca zbiorowa;
• praca w parach;
• praca indywidualna .
2 / 9
Środki dydaktyczne (w tym wykorzystanie ICT):
• etykiety;
• laptop, projektor multimedialny, ekran;
• zestaw ilustracji przedstawiający przedmioty w klasie;
• karty pracy;
• gazety, czasopisma;
• kolorowy papier, klej, nożyczki, flamastry;
• słowniki.
Słowa/pojęcia kluczowe do wprowadzenia lub utrwalenia:
• słownictwo: in, on, next to, under, above, desk, coursebook, workbook, pen , pencil, coloured pencil, rubber, book:
• zdania ( pytania i odpowiedzi): „Where is it?”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów
Nauczyciel używa zwrotu – „Hello, how are you?” Uczniowie odpowiadają wykorzystując etykiety na których znajdują się z emotikony (buźki) wraz z podpisami:
• ”I am OK.”
• “I am fine.”
• “I am sad.”
2. Utrwalenie poznanego słownictwa
Nauczyciel dzieli uczniów na 2-3 osobowe drużyny, każda z nich otrzymuje zestaw flashcards (fiszek) (Załącznik nr 1), które przedstawiają przedmioty należące do wyposażenia klasy oraz etykiety z ich nazwami.
Zadanie uczniów polega na dopasowaniu etykiet do ilustracji.
3. Brainstorming – giełda pomysłów
Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialną, w której każdy slajd zawiera dwa, nie mające ze sobą związku przedmioty.
Zadanie uczniów polega na odgadnięciu, co może łączyć każdą z par. Uczniowie pracują w dwóch grupach.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że pomysły każdej z grup zostaną zapisane na tablicy.
4. Wprowadzenie przyimków miejsca:
Nauczyciel omawia pomysły uczniów, nagradza za zaangażowanie i twórcze myślenie.
Następnie na tablicy umieszcza etykiety z przyimkami miejsca: in, on, next to, under, above, tłumaczy ich znaczenie wykorzystując w tym celu ilustracje.
Prosi kolejno każdego z uczniów, aby podszedł do tablicy i do przedstawionej sytuacji dobrał właściwy przyimek.
Następnie uczniowie dopasowują właściwy przyimek do przedmiotów znajdujących się na slajdach prezentacji.
3 / 9
5. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy zawierające zdania z przyimkami miejsca.
Uczniowie wypełniają je wykorzystując zdobytą wiedzę. (Załącznik nr 2).
6. Zakończenie.
7. Nauczyciel dziękuję za zajęcia i żegna się z uczniami w języku angielskim „Goodbye, see you next week.”.
______________________
Materiał opracowany przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu
w ramach projektu „Języki obce… już potrafię!!!!”
realizowanego przez Społeczną Szkołę Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu w latach 2009–2012
4 / 9
Załącznik nr 1.
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
coursebook
workbook pen pencil book
coloured pencil rubber desk
in on next to
under above
9 / 9
Załącznik nr 2.
Karta pracy nr 1.
A dog is ……… (w ) the house.
A book is ……….. (na) the desk.
A pen is ……….. (pod) the desk.
A rubber is ……….. (obok) coloured pencils.
A picture is ……….. (nad) the desk.
A dog is ……… (w ) the house.
A book is ……….. (na) the desk.
A pen is ……….. (pod) the desk.
A rubber is ……….. (obok) coloured pencils.
A picture is ……….. (nad) the desk.
A dog is ……… (w ) the house.
A book is ……….. (na) the desk.
A pen is ……….. (pod) the desk.
A rubber is ……….. (obok) coloured pencils.
A picture is ……….. (nad) the desk.
A dog is ……… (w ) the house.
A book is ……….. (na) the desk.
A pen is ……….. (pod) the desk.
A rubber is ……….. (obok) coloured pencils.
A picture is ……….. (nad) the desk.