1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Zmiana rozdzielczości zdjęcia
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
2) przekształca pliki graficzne, z uwzględnieniem wielkości plików i ewentualnej utraty jakości obrazów.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna obsługę przeglądarki internetowej związaną z wyszukiwaniem plików
● Zna rozszerzenia plików graficznych
● Zna pojęcie rozdzielczości pliku
● Wie, co to jest piksel
● Potrafi kopiować i zapisywać pliki na dysku
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi zeskanować zdjęcie w odpowiedniej rozdzielczości
● Potrafi zapisać zeskanowane zdjęcie
● Potrafi przeglądać i edytować pliki graficzne za pomocą programu FastStone Image Viewer
● Potrafi wyświetlić pokaz zdjęć za pomocą programu FastStone Image Viewer
● Potrafi zmienić rozdzielczość obrazu za pomocą programu FastStone Image Viewer
● Potrafi zapisać zmieniony plik za pomocą za pomocą programu FastStone Image Viewer
● Potrafi zmienić rozdzielczość zdjęcia za pomocą programu PhotoScape
● Umie planować pracę własną i w zespole
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Świadomość i ekspresja kulturalna
● Umiejętność uczenia się
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej
● Projektor multimedialny
● Skaner
2
● Zainstalowany program FastStone Image Viewer
● Zainstalowany program PhotoScape
● Film (samouczek): „Odchudzamy zdjęcia”
● Ćwiczenie: „Zmiana rozdzielczości zdjęcia”
Metody nauczania:
● Podające: opis
● Problemowe: dyskusja
● Programowane: z użyciem komputera
● Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
● Indywidualna
● Zróżnicowana
● Grupowa (w parach lub grupach do czterech osób)
Przebieg zajęcia:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel prosi uczniów, aby przynieśli na zajęcia kilka zdjęć z domowych albumów.
Zakłada i udostępnia uczniom folder sieciowy SKANOWANIE, gdzie będą oni zapisywać zeskanowane zdjęcia.
Etap wstępny
Nauczyciel rozpoczyna lekcję dyskusją na temat rozdzielczości zdjęć. Zadaje pytania: Co to jest rozdzielczość obrazu? W jaki sposób odróżnić zdjęcie o wysokiej rozdzielczości od obrazu wykonanego z niską rozdzielczością? Co oznacza skrót DPI?
Uczniowie uczestnicząc w dyskusji odpowiadają na pytania nauczyciela, a następnie (przy pomocy prowadzącego) zapisują w zeszycie notatkę (definicja rozdzielczości obrazu, cechy charakterystyczne zdjęć o wysokiej i niskiej rozdzielczości, definicja DPI).
Etap realizacji
Nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe zespoły i przypomina, w jaki sposób obsługuje się skaner oraz program do skanowania. Zespoły kolejno skanują przyniesione zdjęcia w rozdzielczości 600 dpi i zapisują je w folderze sieciowym SKANOWANIE.
Uczniowie, którzy w danym momencie nie skanują zdjęć, oglądają film (samouczek) pt.
„Odchudzamy zdjęcia”, uruchamiają program Photoscape i próbują wykonać polecenia pokazane na filmie.
Po zakończeniu skanowania zdjęć przez zespoły nauczyciel za pomocą rzutnika multimedialnego prezentuje uczniom dostępne funkcje programu FastStone Image Viewer:
● przeglądanie zdjęć,
● prezentacja (pokaz) zdjęć,
● edycja zdjęć,
● zmiana rozdzielczości zdjęcia,
● zapisanie obrazu po zmianie rozdzielczości.
3 Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 1:
1. Utwórz folder C:\SCAN
2. Skopiuj do katalogu SCAN pliki graficzne znajdujące się w folderze sieciowym SKANOWANIE
3. Uruchom program FastStone Image Viewier.
4. Przejrzyj obrazy w folderze SCAN.
5. Uruchom pokaz (prezentację) zdjęć.
6. Otwórz jedno zdjęcie do edycji i zmień jego rozdzielczość z 600 na 300 dpi. Zapisz to zdjęcie pod inną nazwą „zdjecie300dpi”).
7. Otwórz inne zdjęcie z folderu SCAN i zmień jego rozdzielczość z 600 na 72 dpi.
Zapisz to zdjęcie pod nazwą „zdjecie72dpi”).
8. Zdjęciu o nazwie „zdjecie72dpi” zmień rozdzielczość z powrotem na 300 dpi. Zapisz to zdjęcie pod nazwą „zdjecie72na300dpi”).
Uczniowie powinni zauważyć różnicę między obrazami „zdjecie300dpi”
i „zdjecie72na300dpi”. Mimo takiej samej rozdzielczości, jakość obrazu, którego rozdzielczość powiększono z 300 do 72 dpi będzie znacznie gorsza. Jeśli uczniowie nie potrafią wyjaśnić, dlaczego tak się stało, nauczyciel omawia to zagadnienie.
Następnie nauczyciel za pomocą rzutnika multimedialnego prezentuje uczniom dostępne funkcje programu PhotoScape:
● przeglądanie zdjęć,
● edycja zdjęć,
● zmiana rozdzielczości zdjęcia,
● zapisanie obrazu po zmianie rozdzielczości.
Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 2:
1. Uruchom program PhotoScape.
2. Przejrzyj obrazy w folderze SCAN.
3. Wybierz trzy zdjęcia i zapisz wielkość ich plików.
4. Zmień rozdzielczość tych zdjęć z 600 na odpowiednio 300, 200 i 100 dpi, zapisz je pod innymi nazwami i sprawdź, jak zmieniła się wielkość plików.
5. Wyciągnij wnioski, jak zmienia się wielkość plików graficznych, przy zmianie ich rozdzielczości.
Etap końcowy
W ramach podsumowania zajęć uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne pt. „Zmiana rozdzielczości zdjęcia”.
Słowa kluczowe:
grafika, zdjęcie, obraz, skanowanie, skaner, rozdzielczość, piksele, dpi