• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, informatyka

Temat: Zmiana wielkości zdjęcia

Treści kształcenia:

Informatyka:

4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:

2) przekształca pliki graficzne, z uwzględnieniem wielkości plików i ewentualnej utraty jakości obrazów.

Język obcy nowożytny, poziom IV.0 (angielski):

1. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:

12) nauka i technika (np. odkrycia naukowe, wynalazki, obsługa i korzystanie z podstawowych urządzeń technicznych, technologie informacyjno-komunikacyjne);

11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów, instrukcji obsługi) również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Zna obsługę funkcji programów związanych z wyszukiwaniem plików

● Rozszerza podstawowy zasób słownictwa w języku angielskim

● Wie, jak korzystać z funkcji tłumacza Google

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi zeskanować zdjęcie w odpowiedniej wielkości

● Potrafi zapisać zeskanowane zdjęcie

● Potrafi przeglądać i edytować pliki graficzne za pomocą programów PhotoScape i FastStone Image Viewer

● Potrafi zmienić wielkość obrazu oraz przycinać (kadrować) obrazy za pomocą programów PhotoScape, FastStone Image Viewer

● Potrafi zmieniać wielkość wielu zdjęć naraz za pomocą programu FastStone Photo Resizer

● Potrafi nazwać i zapisać w języku angielskim następujące słowa i frazy: Add, Remove, Clear, Add All, Browse, Use Advanced Options, Resize, Conversion Preview, Convert

● Umie planować pracę własną i w zespole

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Porozumiewanie się w językach obcych

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

● Świadomość i ekspresja kulturalna

● Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej

● Zainstalowane programy PhotoScape, FastStone Image Viewer i FastStone Photo Resizer

● Skaner

● Projektor multimedialny

● Film (samouczek): „Obsługa programu FastStone Photo Resizer”

● Ćwiczenie: „Zmiana wielkości zdjęcia”

Metody nauczania:

● Podające: opis

● Problemowe: dyskusja

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

● Indywidualna

● Zróżnicowana

● Grupowa

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel tworzy i udostępnia uczniom folder sieciowy SKANOWANIE. Prosi uczniów, aby przynieśli na zajęcia po jednym zdjęciu z domowego albumu.

Etap wstępny

Nauczyciel rozpoczyna zajęcia dyskusją na temat skanowania zdjęć. Zadaje pytania: Co to jest wielkość obrazu? Czym się różni wielkość obrazu od jego rozdzielczości?

Uczniowie uczestnicząc w dyskusji odpowiadają na pytania nauczyciela, a następnie (przy pomocy prowadzącego) zapisują w zeszycie notatkę (definicja wielkości obrazu, różnica między wielkością a rozdzielczością zdjęcia).

Etap realizacji

Nauczyciel demonstruje, w jaki sposób obsługuje się skaner oraz program do skanowania.

Omawia parametry skanowania, takie jak rozdzielczość, kolory, format wyjściowy.

Kolejni uczniowie skanują w wysokiej rozdzielczości (np. 300 dpi) przyniesione przez siebie zdjęcia i zapisują skany w udostępnionym folderze sieciowym SKANOWANIE.

(3)

3

Pozostali uczniowie uruchamiają w tym czasie funkcję tłumacza wyszukiwarki Google i tłumaczą podane przez nauczyciela słowa i frazy, które pojawią się w samouczku: Add, Remove, Clear, Add All, Browse, Use Advanced Options, Resize, Conversion Preview, Convert.

Po zeskanowaniu zdjęć uczniowie sprawdzają, jakiej wielkości są pliki ze zdjęciami w katalogu SKANOWANIE. Powinni zauważyć, że pliki są duże i trudno je będzie wysłać pocztą elektroniczną do osoby, która nie jest biegła w obsłudze komputera i nie będzie wiedziała, jak rozpakować pliki, gdy je spakujemy i wyślemy. Uczniowie powinni wiedzieć, jak zmniejszyć wielkość pojedynczego pliku, jednak, aby zaoszczędzić czas, warto zastosować rozwiązanie zmniejszające wielkość plików hurtowo.

Nauczyciel za pomocą projektora multimedialnego wyświetla uczniom film (samouczek) pt.

„Obsługa programu FastStone Photo Resizer”.

Uczniowie pobierają zeskanowane zdjęcia z folderu sieciowego SKANOWANIE i korzystając z programu FastStone Photo Resizer dokonują „hurtowej” zmiany wielkości obrazów.

Sprawdzają, jak zmieniła się wielkość plików oraz jakość obrazów.

W następnej części zajęć nauczyciel zapoznaje uczniów z dwoma programami do edycji zdjęć. Za pomocą rzutnika multimedialnego prezentuje dostępne narzędzia programów PhotoScape, FastStone Image Viewer, zwracając uwagę na następujące funkcje:

● przeglądanie zdjęć,

● prezentacja (pokaz) zdjęć,

● edycja zdjęć,

● przycinanie obrazu,

● zmiana rozmiaru zdjęcia,

● zmiana rozdzielczości zdjęcia,

● zapisanie obrazu po zmianie wielkości.

Uczniowie wykonują następujące polecenia:

1. Utwórz folder C:\LEKCJA.

2. Skopiuj do niego zdjęcia znajdujące się w folderze sieciowym SKANOWANIE.

3. Uruchom program PhotoScape.

4. Przejrzyj za jego pomocą obrazy w folderze LEKCJA.

5. Uruchom za jego pomocą pokaz (prezentację) zdjęć.

6. Otwórz wybrany plik graficzny i przytnij go.

7. Zmniejsz wielkość edytowanych obrazów do 50%.

8. Zapisz zmiany.

9. Uruchom program FastStone Image Viewer.

10. Przejrzyj za jego pomocą obrazy w folderze LEKCJA.

11. Uruchom pokaz (prezentację) zdjęć.

12. Otwórz wybrany plik graficzny i przytnij go (wykonaj kadrowanie), zachowując proporcje 4:3.

13. Zmniejsz wielkość edytowanego obrazu do 75%.

(4)

4 14. Zapisz zmiany.

Nauczyciel pyta uczniów, który z tych programów wydaje się być łatwiejszy w obsłudze? Czy udostępniają one te same funkcje? Czym się różnią?

Uczniowie powinni wyciągnąć wniosek, że programy do obróbki zdjęć są do siebie podobne i można za ich pomocą wykonywać podobne czynności i operacje. Znając już jeden z takich programów, łatwiej będzie poznawać kolejne.

Etap końcowy

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i poleca wyszukanie w Internecie dowolnego darmowego programu do obróbki zdjęć. Sprawdza, jakie programy znalazły poszczególne grupy, i zezwala (lub nie) na ich zainstalowanie. Po zainstalowaniu wybranych programów uczniowie zapoznają się z nimi, a następnie liderzy grup prezentują na rzutniku, jak wykonać w nich funkcje realizowane w przykładowych programach omawianych w etapie realizacji.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może utworzyć internetową galerię zdjęć, wykorzystując do tego np. aplikację jAlbum (jalbum.net), i udostępnić ją znajomym.

Słowa kluczowe:

grafika, zdjęcie, fotografia, obraz, skanowanie, skaner, wielkość, rozdzielczość

Cytaty

Powiązane dokumenty

Są to również te myśli, które mogą tylko prowadzić rozum do rozpaczy nad sobą samym, taka jest bowiem konsekwencja pirronizmu, który' nie poprzestaje na

Analizując film uczniowie spostrzegają, że całkowita energia mechaniczna składa się z energii potencjalnej, którą dzielimy na energię

Nauczyciel naprowadza uczniów, (rozumienie intuicyjne), że ciało posiadające energię może ją przekazać innym ciałom poprzez wykonanie pracy albo w

 potrafi udowodnić doświadczalnie, że siła tarcia nie zależy od wielkości stykających się powierzchni, a tylko od nacisku i rodzaju trących o siebie powierzchni.. 

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje naukowo- techniczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność. Uczniowie

• Powtórzenie jakie obrazy otrzymujemy za pomocą soczewek i jak obraz zależy od odległości od soczewki i ogniskowej – uczniowie przy pomocy nauczyciela objaśniają

Sacrum w muzyce to może nie tyle wartość sama, ile kryterium, pozwalające wyznaczyć w kręgu muzyki Zachodu bezwzględną miarę i hierarchię wartości

Postawa afirmacji pluralizmu jest godna polecenia i powszechnie głoszona, lecz wiąże się także z pewnym ryzykiem i niebezpieczeństwem.. Otwarcie na różne poglądy i