• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji w nauczaniu zintegrowanym Temat: Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji w nauczaniu zintegrowanym Temat: Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę?"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji w nauczaniu zintegrowanym

Temat: Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę?

1. Cele lekcji (ogólne):

 Zagadnienie programowe: rozwijanie zainteresowań techniką.

 Znaczenie nauki w życiu człowieka.

 Nauka jako obowiązek i przyjemność

 Poszerzenie zasobu słownictwa.

 Gry komputerowe. Wykorzystanie komputera w celach rozrywkowych.

a) Wiadomości

Uczeń wie:

- do czego służy komputer,

- jakie podstawowe elementy wchodzą w skład zestawu komputerowego, - jak zachować się w pracowni komputerowej,

- jak efektywnie wykorzystywać czas wolny,

- jak można wykorzystać komputer do nauki i zabawy.

b) Umiejętności Uczeń umie:

- wykorzystać komputer do zabawy, nie zakłócając spokoju innym, - radzić sobie z sukcesem i porażką,

- zwiększać zasób metod uczenia się, - współpracować w grupie,

- wypowiadać się logicznie na temat różnych sytuacji, - bezpiecznie korzystać ze sprzętu komputerowego.

(2)

2. Metoda i forma pracy

Słowne - pogadanka, wyjaśnienie, opis, dyskusja, metoda problemowa - burza mózgów, praca z książką, praca z komputerem, oglądowa - obserwacja.

3. Środki dydaktyczne

- zestaw komputerowy z dostępem do internetu, - podręcznik „Wesoła szkoła”,

- rozsypanka wyrazowa, - karta pracy,

- programy komputerowe na CD

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Wizyta w pracowni komputerowej. Oglądanie stanowisk komputerowych i opisywanie poszczególnych elementów składowych komputera. Wypowiedzi uczniów na temat zastosowań komputerów w życiu człowieka. Ustalenie najważniejszych funkcji komputera w codziennym życiu.

b) Faza realizacyjna

1. Uruchomienie komputerów przez nauczyciela.

2. Uruchomienie przeglądarki Internet Explorer.

3. Otworzenie strony www.alkla.scholaris.pl zakładka: Dla dzieci/ Internet najmłodszym 4. Otwieranie portali dla dzieci oraz stron dla najmłodszych.

5. Oglądanie stron internetowych i serwisów dla dzieci.

6. Wybór prostej gry.

7. Zabawa. Wykorzystanie prostych gier, kolorowanek, puzzli w celach rozrywkowych.

8. Dzielenie się wrażeniami z efektów gry i zabawy.

9. Zakończenie pracy z komputerem.

10. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu Stanisława Karaszewskiego pt. ”Mój kolega komputer”.

11. Wyszukiwanie wyrazów związanych ze stanowiskiem komputerowym (na podstawie fragmentu tekstu).

12. Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat przeczytanego wiersza.

13. Głośne odczytywanie wyszukanych wyrazów.

14. Stworzenie sytuacji problemowej: Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę?

15. Szukanie odpowiedzi i uzasadnienia w czasie pracy zespołowej.

16. Pierwsza z grup doszukuje się pozytywnych cech i zastosowań komputera. Druga grupa szuka argumentów przemawiających za wartościowymi cechami kolegi.

(3)

17. Wypowiedzi uczniów. Wspólne wyciagnięcie wniosku.

18. Podsumowanie dyskusji i układanie zdania z rozsypanki wyrazowej.

Treść: Supernowy komputer nie zastąpi kolegi.

14. Dobieranie się uczniów w pary w celu wykonania zabaw ruchowych. Zabawy bieżne, naśladowcze i skoczne.

c) Faza podsumowująca

Uzupełnienie karty pracy (załącznik). Dzieci samodzielnie wykonują polecenia zawarte w karcie pracy.

Po wykonanym zadaniu grupa wspólnie sprawdza odpowiedzi i w przypadku błędów, poprawia je.

5. Bibliografia

1. S. Juszczyk, Podstawy pedagogiki dla pedagogów, Impuls, Kraków1999.

2. S. Łukasik, H. Petkowicz, H. Dobrowolska, S. Karaszewski, J. Straburzyńska, E. Witkowska, Wesoła szkoła, WsiP, Warszawa 2000.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia: „Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę?”

7. Czas pracy:

90 minut

Cytaty

Powiązane dokumenty

- jakie narzędzia i kolory dobrać w celu odtworzenia znaku drogowego, - jakiego kształtu są wybrane grupy znaków drogowych. b) Umiejętności Uczeń umie:.. - odpowiednio

Każdej z grup zostało przydzielone zadanie zaplanowania kształtu działki.. Rozwiązując zadanie, uczniowie muszą pamiętać o

Jakie jest stężenie solanki, czyli słonej wody, skoro do 20 gram wody wsypano 5 gram soli?. Nauczyciel wskazuje ucznia, który ma zbudować model pasujący do tego zadania (5 żółtych

Odwołując się do wcześniej zdobytych umiejętności, nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Jakie organizmy można hodować w domu, szkole i na czym taka hodowla

Wykonywanie ćwiczeń wykazujących rolę wybranych elementów gałki ocznej oraz procesu odbierania wrażeń wzrokowych.. Przeprowadzenie pogadanki na temat, czym

Zanim przystąpisz do wykonywania zadań, przypomnij sobie zasady pracy z mikroskopem.. Patrząc przez okular, za pomocą lusterka

Na dzisiejszej lekcji poznasz słownictwo związane z elementami sprzętu komputerowego oraz przypomnisz sobie jak porównujemy dwa przedmioty.. W pierwszej kolejności

Na dzisiejszej lekcji utrwalisz słownictwo związane z elementami sprzętu komputerowego oraz nauczysz się nazwy wybranych czynności związanych z używaniem