Scenariusz lekcji w nauczaniu zintegrowanym
Temat: Na drodze. Rozpoznajemy znaki drogowe
1. Cele lekcji( główne):
Rozpoznawanie znaków drogowych i „mowa ” ich kolorów.
Przedstawianie znaków drogowych z wykorzystaniem techniki komputerowej.
Rozpoznawanie figur geometrycznych.
a) Wiadomości Uczeń wie:
- jak należy zachować się na drodze, - co oznaczają wybrane znaki drogowe,
- jakie narzędzia i kolory dobrać w celu odtworzenia znaku drogowego, - jakiego kształtu są wybrane grupy znaków drogowych.
b) Umiejętności Uczeń umie:
- odpowiednio zachować się na drodze i przestrzegać zasad świetlnej sygnalizacji drogowej, - interpretować znaki drogowe znajdujące się w najbliższym otoczeniu,
- wykorzystywać narzędzia programu komputerowego Paint do kreślenia figur geometrycznych i dobierania barw,
- rozpoznawać proste figury geometryczne,
- rozpoznawać znaki drogowe i krótko je scharakteryzować, - prawidłowo przechodzić przez jezdnię,
- porównywać znaki drogowe i wskazywać między nimi różnice.
2. Metoda i forma pracy
słowna - pogadanka, wyjaśnienie, opis, metoda problemowa - sytuacyjna, forma zbiorowa, indywidualna, grupowa, praca z komputerem, wycieczka,
1. Środki dydaktyczne
1. projektor
2. komputer z oprogramowaniem (pakiet Office) 3. plansze
4. prezentacja
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
- Wycieczka w najbliższe okolice szkoły w celu zwrócenia uwagi na natężenie ruchu drogowego oraz wygląd znaków drogowych. Dzieci starają się interpretować znaki drogowe napotykane po drodze.
Próbują wskazać różnice w ich kolorystyce i kształcie, a także uzasadnić cel tych różnic.
- Wyszukiwanie miejsc umożliwiających bezpieczne przejście przez jezdnię.
- Zademonstrowanie prawidłowego sposobu przejścia przez jezdnię.
b) Faza realizacyjna
- Rozmowa na temat wycieczki.
- Wyszukiwanie na planszy znaków drogowych zaobserwowanych na wycieczce.
- Omówienie kształtu znaków drogowych oraz ich symboliki.
- Wykorzystanie prezentacji pt. ”Na drodze. Rozpoznajemy znaki drogowe” z użyciem projektora.
- Ponowne odtwarzanie prezentacji w grupach.
- Wypowiedzi uczniów opisujące kształt, kolory i symbole przedstawione na znakach drogowych.
- Zabawa ruchowa ”Sygnalizator świetlny”.
- Krótkie przypomnienie możliwości programu do rysowania Paint ( wykorzystanie przybornika, palety kolorów)
- Malowanie w programie Paint wybranych znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem ich kształtów i kolorów.
c) Faza podsumowująca
Omówienie wyglądu i znaczenia znaków drogowych wykonanych przez dzieci. Zwrócenie uwagi, czy uczniowie odpowiednio dobrali kolory i figury geometryczne do funkcji znaku drogowego, który chciały przedstawić.
Przypomnienie znaczeń kolorów i kształtów znaków drogowych.
5. Bibliografia
1. S. Juszczyk, Podstawy pedagogiki dla pedagogów, „Impuls”, Kraków1999
6. Załączniki
a) Prezentacja pt. „Na drodze. Rozpoznajemy znaki drogowe”
7. Czas trwania lekcji:
90 minut (2 jednostki lekcyjne)8. Uwagi:
Scenariusz zakłada przygotowanie dzieci do sprawnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować. Najlepiej byłoby, gdyby obie lekcje odbyły się w tym samym dniu, gdyż połączenie praktyki (wycieczka) i teorii (dalsza praca na lekcji) da najlepsze rezultaty i pozwoli na szybsze przyswojenie wiedzy.
W przypadku braku dostępu do komputerów z programem Paint, należy wcześniej poprosić dzieci, by na zajęcia przyniosły kredki, mazaki lub farby.