• Nie Znaleziono Wyników

DESZCZOWE DNI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "DESZCZOWE DNI"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania przedszkolnego

BOŻENA PAŹDZIO

MAGDALENA KLABACHA-LICA WIOLETTA MAJEWSKA

RENATA PAŹDZIO

DESZCZOWE

DNI

(2)

Maria Ferenc

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Deszczowe dni

Temat kompleksowy

Jesień wokół nas

Adresaci zajęć

3-latki, w tym dzieci ze SPE – dzieci słabosłyszące

Etap edukacyjny

wychowanie przedszkolne

Miejsce i czas realizacji zajęć

przedszkole, park, 15 minut (z możliwością wydłużenia)

Cel ogólny

tworzenie sytuacji edukacyjnych pozwalających na utrwalanie wiadomości związanych z porami roku i zjawiskami atmosferycznym.

Cele operacyjne

Wiadomości: dziecko zna sposoby obserwacji przyrody; ma świadomość, że w środowisku zachodzą zmiany związane z porami roku i zjawiskami

atmosferycznymi; zna pojęcia przyrodnicze: deszcz, słońce, chmury; zna różne materiały i techniki plastyczne; poprawnie nazywa elementy pogody; zna kolejność zakładania ubrań.

Umiejętności: dziecko czerpie radość z obserwacji przyrody; potrafi wykonać pracę plastyczną z plasteliny i farby; podejmuje próby ubierania sylwety dziecka w odpowiedniej kolejności; czerpie radość ze wspólnej zabawy z kolegami.

Postawy: dziecko wyraża szacunek do otaczającej przyrody; jest twórcze, samodzielne.

Środki dydaktyczne

piosenka Deszczyk pada https: //www.tekstowo.pl/piosenka, dla_dzieci, pada_deszczyk.

html, szablon sylwetki dziecka, ubrania z doklejonymi rzepami, kontur chmurki, plastelina, niebieska farba, chusta animacyjna.

Zastosowanie narzędzi ICT

komputer, kolumny, słuchawki bezprzewodowe

(4)

Formy pracy

grupowa, indywidualna

Metody/techniki pracy

aktywizujące, oglądowe (obserwacja przyrodnicza), słowne (rozmowa, instrukcje)/

techniki: ekspresji artystycznej, doświadczeń poszukujących.

Opis przebiegu zajęć

Część wstępna

1. Zabawa z chustą animacyjną „Parasol”. Dzieci maszerują w kole, trzymając chustę.

Na hasło nauczyciela: „deszczyk” chowają się pod chustą, na hasło „słońce”

wychodzą i maszerują dalej. Dziecko słabosłyszące: nauczyciel stosuje gesty obrazujące padający deszczyk i słońce lub obrazy.

Część główna

2. Zabawa dydaktyczno-manualna „Ubieranki”. Dzieci siedzą na dywanie (w kole).

Przed dziećmi nauczyciel rozkłada elementy ubrań (bielizna, bluzka, spodnie, spódnica, buty, okrycie wierzchnie, czapka, szalik, rękawiczki) i stawia/wiesza na tablicy sylwetkę dziecka.

Dzieci doczepiają do sylwetki (w odpowiedniej kolejności) elementy ubrań (za pomocą rzepów). Nauczyciel ukierunkowuje działania dzieci.

3. Nauka: co widać za oknem? Dzieci obserwują pogodę za oknem. Swobodne wypowiedzi dzieci.

Część końcowa

4. Praca plastyczna. Dziecko wykleja plasteliną kontury chmurek i maluje palcem maczanym w farbie kropelki deszczu w rytm piosenki Deszczyk pada.

Zorganizowanie wystawki prac. Piosenka: „Pada, pada, deszczyk pada,/deszczu już za wiele,/deszczu już za wiele./Pójdę do przedszkola,/bo mi tam weselej,/bo mi tam weselej./Pożycz, pożycz mi, babuniu,/swego parasola,/swego parasola./Chociaż deszczyk pada,/pójdę do przedszkola,/pójdę do przedszkola”. Dziecko słabosłyszące:

można zastosować słuchawki bezprzewodowe, umożliwi to odbiór rytmu drogą kostną.

Podsumowanie zajęć: Dzieci odpowiadają na pytanie: „O czym musimy pamiętać, spacerując w deszczu?”.

(5)

5

Komentarz metodyczny

Nauczyciel na bieżąco przekazuje dziecku informację zwrotną poprzez wskazanie, co dziecko robi dobrze, co i jak wymaga poprawy. Nauczyciel wcześniej

przygotowuje sylwetkę dziecka z elementami ubrań na rzepy. Tablica/miejsce wystawowe umieszczona/e jest na wysokości dziecka. W przypadku stymulacji, rozwijania, usprawniania funkcji psychomotorycznych nauczyciel włącza do zajęć cele terapeutyczne. Etapy zajęć powiązane są z kształtowaniem kompetencji kluczowych w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, kompetencji

matematycznych oraz kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencji cyfrowych, w zakresie świadomości i ekspresji

kulturalnej.

Ogólne wskazania do pracy z dzieckiem słabosłyszącym (szczegółowe wskazania co do dostosowania metod/technik/form/warunków/organizacji pracy do indywidualnych możliwości dziecka zawarte są w IPET) – w razie potrzeby:

zapewnić dobre oświetlenie sali oraz miejsca pracy blisko nauczyciela, najlepiej blisko okna, nauczyciel zwrócony twarzą w stronę dziecka; eliminować zbędny hałas.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Mając to na uwadze, warto zapoznać się z koncepcją przedstawioną przez Brunona Maçãesa, który w pasjonujący sposób próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę w

Umiejętności: dziecko potrafi manipulować materiałem naturalnym; czerpie radość z przebywania wśród przyrody; rozpoznaje drzewa owocowe i nazywa ich owoce (jabłko,

stopada, natomiast po okresie zi- mowym do 31 maja. Należy przy tym pamiętać, że Pb zobowiązuje zarządcę lub właściciela do przeprowadzenia co najmniej dwukrotnych w ciągu roku

Dzieci się śmiały, gdy go witały, żabki płakały przez dzionek cały. Tak jak muchomorek w kropki mam spódnicę, nie walczę z muchami, chętniej zjadam

Wysypisko śmieci – zabawa badawcza; dzieci otrzymują ręcznik jednorazowy, na którym pisakiem rysują schemat domu i znak umowny wysypiska śmieci2. (duża kropka), następnie

Aby podnieść ciało pionowo musimy zadziałać na nie siłą równoważącą jego ciężar, czyli siłą F=mg na drodze równej wysokości, na która podnosimy ciało s=h... Jeśli

-uczeń potrafi wymienić rośliny znajdujące się pod ochroną, -uczeń potrafi wykonać pracę plastyczną zgodnie z instrukcją nauczyciela. -Uczeń potrafi wyjaśnić znaczenie

- potrafi wykonać estetyczną pracę plastyczną przy użyciu wybranej