• Nie Znaleziono Wyników

Każdy ma mocne strony – mam i ja

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Każdy ma mocne strony – mam i ja"

Copied!
8
0
0

Pełen tekst

(1)

Każdy ma mocne strony – mam i ja

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

7. Edukacja zdrowotna. Uczeń:

7.3 identyfikuje swoje mocne strony, planuje sposoby ich rozwoju oraz ma świadomość słabych stron, nad którymi należy pracować

Adresat

: uczniowie klas I

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 wie, że każda osoba ma swoje mocne i słabsze strony

 wie, że należy rozwijać swoje mocne strony i pracować nad słabszymi

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 nazywa swoje mocne strony, identyfikuje swoje predyspozycje

 potrafi wzmacniać mocne strony innych osób

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 ma świadomość potrzeby rozwijania swoich mocnych stron i pracy nad słabymi

 współpracuje w grupie

Metody nauczania

dyskusja, analizowanie i rozwiązywanie problemów

Formy i miejsce zajęć

Formy: indywidualna, grupowa

Miejsce zajęć: Zajęcia mogą być przeprowadzone w dowolnym pomieszczeniu w szkole.

Ważne, aby uczniowie mieli możliwość swobodnego przemieszczania się.

(2)

Przybory i przyrządy

Kłębek wełny (lub szpulka nici)

Zasoby multimedialne

1. zestaw ilustracji: „Zwierzęta”

2. zestaw ilustracji: „Rośliny, budynki, pejzaże…”

Materiały pomocnicze:

 karta pracy „moja koszulka”

 karta ewaluacji „sygnalizator”

 karta pracy „nazwy zwierząt”

Opis przebiegu lekcji

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno – metodyczne Część

wstępna 5 – 10 minut

1. Czynności organizacyjne

Nauczyciel wita uczniów, podaje temat i cele lekcji.

Ćwiczenie 1 „wokół mnie”

Nauczyciel rozwiesza lub rozkłada na podłodze ilustracje przedstawiające rośliny, budynki, osoby reprezentujące różne zawody, pejzaże. Prosi uczniów, aby się przyjrzeli ilustracjom i wybrali jedną z nich. Następnie uczniowie mówią po kolei, dlaczego wybrali daną ilustrację.

Zadaje pytanie – z czym przyjemnym kojarzy się dana ilustracja?

Ćwiczenie 2 „kłębek zalet”

Nauczyciel proponuje zabawę

integracyjną tworzącą miłą atmosferę i wprowadzająca w tematykę Kłębek zalet – uczniowie z nauczycielem stają w kręgu. Nauczyciel trzyma kłębek wełny (szpulkę nici) – wymienia jedną swoją zaletę i podaje kłębek wybranej osobie,

Uczniowie siedzą w kręgu

pomoce: zestaw ilustracji „Rośliny, budynki, pejzaże…”

pomoce: kłębek wełny (lub szpulka nici)

(3)

ale zostawia w ręku początek nici.

Wybrana osoba również wymienia swoją zaletę i podaje kłębek do kolejnej – wybranej przez siebie – osoby nie puszczając nitki, do czasu, aż wszyscy uczniowie otrzymają kłębek tworząc z nici sieć.

Na zakończenie zabawy nauczyciel komentuje, że w trakcie zabawy powstała sieć zalet i powiązań.

W ten sposób uświadamia uczniom, że na każdego człowieka działa wiele czynników zewnętrznych i

wewnętrznych. Wyznaczane są one przez nasze cechy charakteru, aspiracje oraz przez ocenę własnych możliwości, która powstaje na bazie gromadzonej przez całe życie wiedzy dotyczącej posiadanych zdolności i predyspozycji.

Nauczyciel zwraca także uwagę na różnorodność zdolności i zalet wymienianych przez uczniów i dodaje, że trzeba o nie dbać i je rozwijać, a także wykorzystywać w życiu codziennym w relacjach z innymi.

Część główna 20 – 30 minut

Ćwiczenie 1 „Zwierzęta”

Nauczyciel rozwiesza lub rozkłada na podłodze ilustracje ze zwierzętami. Prosi uczniów, aby się przyjrzeli ilustracjom i wybrali jedno ze zwierząt – takie, z którym się najbardziej identyfikują.

Uczniowie zapamiętują ilustrację, ale nie podchodzą do niej. Następnie nauczyciel

Uczniowie siedzą w kręgu.

Pomoce: zestaw ilustracji

„Zwierzęta”.

(4)

rozdaje uczniom kartki z nazwami zwierząt z ilustracji. Zadaniem każdej osoby jest wypisanie jak największej liczby pozytywnych cech dotyczących zwierzęcia, którego nazwę ma na kartce.

Po chwili uczniowie dwukrotnie przekazują kartki „o dwie osoby” w prawo.

Następnie uczniowie odczytują

pozytywne cechy wszystkich zwierząt po kolei.

Ćwiczenie 2 „moja koszulka”

Nauczyciel nawiązuje do poprzedniego ćwiczenia i rozdaje każdemu uczniowi kartę pracy „moja koszulka”. Prosi, aby każda osoba na koszulce napisała swoje imię oraz pod spodem to, co jest – jej zdaniem – jej najmocniejszą stroną.

Porównuje to do zawodników gier zespołowych, którzy wybiegają na boisko z nazwiskiem na koszulce. Teraz

uczniowie na swoich koszulkach napiszą coś o sobie, o czym chcieliby

poinformować wszystkich, że jest to ich mocna strona.

Ćwiczenie 3 „uśmiech”

Uczniowie i nauczyciel chodzą po sali. Na umówiony wcześniej sygnał nauczyciela zatrzymują się i mówią coś miłego (ale jednocześnie prawdziwego) najbliżej stojącej osobie, np. lubię Cię, za to że często się uśmiechasz, podziwiam Cię, że jesteś odważny.

Jeżeli grupa jest zgrana, można dodatkowo zrobić zgadywankę, kto wybrał jakie zwierzę? Nauczyciel komentuje ćwiczenie w zależności od odpowiedzi uzyskanych przez

uczniów.

Pomoce: karta pracy „moja koszulka”.

Powtarzamy zabawę 4 -5 razy.

(5)

Część końcowa 5 – 10 minut

Ewaluacja

Nauczyciel wiesza sygnalizator świetlny w takim miejscu, aby każdy uczeń mógł czuć się swobodnie wyrażając swoją opinię. Uczniowie wyrażają opinię o lekcji zaznaczając znak X na sygnalizatorze: na zielonym świetle – ciekawa lekcja, na pomarańczowym świetle – lekcja ani ciekawa, ani nieciekawa, na czerwonym świetle – nieciekawa lekcja.

Podsumowanie: można ogólnie nawiązać do potrzeby rozwijania mocnych stron, ale też potrzeby pracy nad słabymi. Należy zaznaczyć, że każdy z nas oprócz mocnych ma również słabe, które wymagają zidentyfikowania i przepracowania.

Wzory materiałów pomocniczych

 karta pracy „moja koszulka”

 karta ewaluacji „sygnalizator”

 karta z nazwami zwierząt do pocięcia (kartę należy skopiować dwa razy)

KOT PIES

(6)

SOWA TYGRYS

KOŃ NIEDŹWIEDŹ

(7)

MOTYL PAPUGA

KURA MAŁPA

(8)

DELFIN SŁOŃ

Cytaty

Powiązane dokumenty

To, w czym czujemy się najlepiej, co lubimy robić i robimy to świetnie. To, czego bardzo nie lubimy robić ale inni twierdzą, że robimy

W konferencji prasowej, na której przedstawione zostały szczegóły programów wzięli udział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, dyrektor.. Departamentu

Wykonawca zobowiązuje się do pobierania od osób objętych usługami (za ich pisemną zgodą) należności za faktycznie wykonane usługi, w wysokości określonej

 Jak myślisz, kiedy można o kimś powiedzieć, że zachowuje się jak egoista?.  A kiedy można powiedzieć o kimś, że nie

• Przed Wniebowstąpieniem Jezus obiecał uczniom, ale również i nam, że będzie zawsze blisko nas. • Napisz pod tematem

Odpowiedź, na którą należy naprowadzić uczniów: przyznanie się do strachu nie przynosi wstydu; każdy czegoś się boi, ma jakieś słabości i jeśli się

porozmawiać z rodzicami, rodzeństwem czy przyjaciółmi i zapytać ich, jakie cechy oni u nas cenią). Wymienione sposoby zostają zapisane na planszach papieru, które będą

Uczeń potrafi: analizować utwory prozatorskie i poetyckie; tworzyć ilustrację do treści utworów;.. odnajdywać różnice w treści; odnajdywać