• Nie Znaleziono Wyników

RENATA PASYMOWSKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "RENATA PASYMOWSKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.

WarszaWa 2019

DLACZEGO KOT ZAWSZE SPADA NA CZTERY ŁAPY?

SCENARIUSZ LEKCJI

Program edukacji wczesnoszkolnej w szkole podstawowej

RENATA

PASYMOWSKA

(2)

Redakcja merytoryczna – Agnieszka Karczewska-Gzik Recenzja merytoryczna – mgr Maria Ferenc

mgr Jadwiga Iwanowska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska mgr Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Czas trwania zajęć:

3 godz. lekcyjne.

Temat:

Dlaczego kot zawsze spada na cztery łapy? Praca z lekturą Cukierku, ty łobuzie!

autorstwa Waldemara Cichonia.

Cele główne:

„

„ poznanie kocich zwyczajów,

„

„ wdrażanie do samodzielnego zdobywania wiedzy,

„

„ poznanie fragmentów lektury Waldemara Cichonia Cukierku, ty łobuzie!,

„

„ doskonalenie wzajemnego uczenia się,

„

„ wyzwalanie potencjalnych możliwości uczniów i rozwijanie ich zainteresowań.

Cele operacyjne – uczeń:

„

„ pozna ciekawostki na temat kotów w oparciu o własne doświadczenia, wywiady z właścicielami kotów, literaturę czy internet; przedstawi scenki z życia

Cukierka, wykorzystując teatr cieni, zapamięta nowe wiadomości i je przekaże, zademonstruje kocie ruchy, wyjaśni powiedzenie dotyczące kotów, opowie

o obowiązkach właściciela kota, wykorzysta piktogramy w procesie pamięciowym.

Metody:

mnemotechniki, praca z tekstem, podające, pracy we współpracy – puzzli, małe formy teatralne – teatr cieni.

Formy pracy:

indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne:

lektura Waldemara Cichonia Cukierku, ty łobuzie!, filmiki z kotem w roli głównej, zdjęcia, blok techniczny, nożyczki, rurki do napoi, taśma lub klej na gorąco.

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie z tematem i celami zajęć, określenie NaCoBeZU – wzajemne dzielenie się samodzielnie zdobytą wiedzą na temat kotów, przedstawienie zdarzeń z lektury w formie teatru cieni, konstruowanie pouczenia wynikającego z treści książki, skuteczne zapamiętywanie.

2. Dziecięce prezentacje ciekawostek na temat życia kotów ubogacone różnorodnymi środkami dydaktycznymi.

3. Wzajemne uczenie się. Wykorzystanie metody pracy we współpracy – puzzli.

Uczniowie w zespołach znajdują sposób na zapamiętanie wybranych informacji

(4)

4

o kotach, by stać się ekspertami, następnie uczą innych i zdobywają wiedzę od nauczanych. Wracają do swojej grupy i dzielą się nowościami.

4. Zapoznanie z fragmentami lektury Waldemara Cichonia Cukierku, ty łobuzie!. Wyjaśnienie tytułu w oparciu o przygody bohatera.

5. Podział na zespoły. Grupy losują tytuł przygody Cukierka i przygotowują sylwety do teatru cieni, reżyserują krótki epizod.

6. Prezentacje przygód Cukierka. Można zaprosić zaprzyjaźnioną klasę,

by obejrzała pomysły dzieci. Widownia nagradza brawami występ małych aktorów.

7. Wspólne redagowanie morałów do każdej małej formy teatralnej dotyczącej głównego bohatera.

8. Ustalenie obowiązków opiekuna kota.

9. Podsumowanie zajęć. Próba odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego kot zawsze spada na cztery łapy?”. Odniesienie powiedzenia do Cukierka.

10. Ocena współdziałania uczniów na podstawie relacji członków zespołów.

Komentarz metodyczny:

Nauczyciel musi pamiętać o włączeniu uczniów ze SPE do obiecujących grup. Taki zabieg uruchomi pozytywne emocje, zagwarantuje je także teatr cieni stanowiący realizację pewnej aktorskiej wizji. Ta forma pracy porusza wyobraźnię, a ona wpływa na doskonalenie uwagi i ułatwia zapamiętywanie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Następnie zaprezentowano wyniki badań pierwotnych, których celem było określenie poziomu zaawansowania wy- branych praktyk dotyczących dzielenia się wiedzą

Zapoznanie z tematem i celami zajęć, określenie NaCoBeZU – utrwalenie zapisu dwuznaków, rozpoznawanie konkretnego dwuznaku w słowach, wczuwanie się w położenie

Zapoznanie z tematem i celami zajęć, określenie „nacobezu” – użycie słów łączących liczby, rozwiązanie i stworzenie zagadek matematycznych, znalezienie własnej metody

Zapoznanie z tematem i celami zajęć, określenie NaCoBeZU – zapisanie działania na odejmowanie, znalezienie własnego sposobu na wykonanie obliczeń, wykonanie

Zapoznanie z tematem i celami zajęć, określenie NaCoBeZU – skrócony zapis wielokrotnego dodawania jednakowych składników, poprawne czytanie działań na mnożenie,

Zapoznanie z tematem i celami zajęć, określenie NaCoBeZU – udzielanie odpowiedzi na trudne pytania, stworzenie kodeksu prezentowego, wymyślanie zagadek, zredagowanie listu..

Odkąd nauczyłem się wielbić marmurową statuę w domu mego gościnnego przyjaciela [...], w szystko się zm ieniło, dążyłem do uchwycenia jakiejś treści wewnętrznej,

Te spośród badanych organizacji, które cechuje wysoki poziom zaufania organizacyjnego, charakteryzują się wyższym dzieleniem się wiedzą.. Interesującym wynikiem okazał się