• Nie Znaleziono Wyników

Obecny Status Wolnego Oprogrmowania (2008)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Obecny Status Wolnego Oprogrmowania (2008)"

Copied!
50
0
0

Pełen tekst

(1)

Wojciech Sobieski

Oprogramowanie Alternatywne

Obecny status Wolnego Oprogramowania

(2)

Fakty

Wykład jest kontynuacją

przeglądu informacji ze świata WiOO

(Wolnego i Otwartego Oprogramowania), prezentowanych w moim poprzednim cyklu wykładów z lat 2004-2005.

Celem jest pokazanie obecnego statusu WiOO. Źródło informacji:

(3)

Fakty

Numer 18 Dragonii Magazine

(2008-01-01) – jest to ogólnodostępne i darmowe czasopismo związane ze światem OiWOO

(4)

Fakty

Komercyjne wsparcie techniczne dla KOffice (2008-01-09) –

KOfficeSource to nowa firma powołana w celu świadczenia usług wsparcia technicznego dla pakietu biurowego KOffice, wchodzącego w skład środowiska graficznego KDE. Założycielami firmy są osoby związane z projektem KDE i w ramach działalności firmy oferować będą swoje usługi programistyczne.

(5)

Fakty

Nowe centrum wsparcia dla Linuksa w Rosji (2008-01-09) –

kompania „AjTi” (АйТi) na swej stronie powiadomiła dziś o stworzeniu Centrum Wsparcia dla Linuksa. Specjaliści zatrudnieni w centrum będą mieli za zadanie przygotowanie oraz wdrożenie rozwiązań dla firm opartych o wolne oprogramowanie. Krok ten to kontynuacja strategii firmy, polegającej na dostarczaniu klientom aktualnych oraz najbardziej istotnych rozwiązań ze sfery usług – IT.

(6)

Fakty

Uzbecki Linux (2008-01-10) –

uzbecka agencja Sieci i Informatyzacji

poinformowała o zakończeniu

pierwszego etapu programu mającego na celu stworzenie państwowego systemu operacyjnego na bazie Linuksa. W celu stworzenia systemu władze Uzbekistanu powołały do życia specjalny ośrodek badawczy. Całość projektu wspiera również Centrum Edukacji i Wspierania Młodych Programistów.

(7)

Fakty

Tani komputer z Linuksem od Shuttle (2008-01-13) – coraz więcej

przedsiębiorstw jest zainteresowanych produkcją bardzo tanich pecetów. Ttajwańska firma Shuttle na targach Consumer Elektronics Show 2008 pokazała swoją propozycję. Jest to komputer KPC Linux PC. Cena została ustalona na 199 dolarów.

● procesor Celeron 420 (1.6 GHz, Conroe, single-core, 512K L2), ● 512 MB pamięci RAM,

● 60 lub 80 gigabajtowy dysk twardy, ● kartę graficzną Intel 945GC

(8)

Fakty

Elektroniczny stetoskop z Linuksem

(2008-01-13) – zespół studentów elektroniki i informatyki uniwersytetu Calvin College opracował elektroniczny stetoskop, pracujący pod kontrolą specjalnej wersji systemu operacyjnego Linux, a mianowicie uClinux.

(9)

Fakty

Czytnik e-booków z Linuksem od HP (2008-01-14) – na

konferencji HP Mobility Summit w Szanghaju firma HP pokazała nowy czytnik książek elektronicznych. Czytnik posiada bardzo intuicyjny interfejs – przewracanie wirtualnych stron e-booka odbywa się tak jakbyśmy kartkowali tradycyjną książkę. Urządzenie pracuje pod kontrolą Linuksa.

(10)

Fakty

Virgin Mobile przechodzi na otwarte oprogramowanie (2008-01-17) – jeden

z największych w Europie wirtualnych

operatorów komórkowych Virgin

Mobile wymienił całe swoje serwerowe oprogramowanie na programy Open

Source. Od 10 stycznia cała

infrastruktura teleinformatyczna oparta jest na na takich produktach jak: Apache, MySQL, PHP/Perl/Python. Systemem operacyjnym został Linux. Virgin Mobile uważa, że jest pierwszym

operatorem komórkowym, który

(11)

Fakty

Kolejny tani komputer z Linuksem

(2008-01-17) – chyba nikt już nie zaprzeczy, ze Linux na desktopie w końcu “zaskoczył”. Kolejne firmy prześcigają się w oferowaniu tanich komputerów z Linuksem na pokładzie. Tym razem zrobił to jeden z liderów amerykańskiego rynku hardware —

Mirus Innovations, razem z

(12)

Fakty

Linux zjednoczy Koreę Południową i Północną? (2008-01-18) –

po prawie sześćdziesięciu latach wrogich stosunków w zeszłym roku oba państwa koreańskie wstąpiły na drogę polepszenia wzajemnych relacji. Jednym z pierwszych projektów w dziedzinie IT między dwoma krajami stało się stworzenie wspólnej dystrybucji Linuksa, która będzie nosić nazwę Hana Linux (dosłownie: Pierwszy Linux ). Korea Południowa jest państwem,

które jako jedno z pierwszych

zapowiedziało odejście od

zamkniętych komercyjnych systemów

operacyjnych we wszystkich

państwowych strukturach, zamieniając je na Linuksa.

(13)

Fakty

MSI chce produkować tanie laptopy z Linuksem (2008-01-18) –

przedstawiciele firmy Micro-Star International (MSI), ogłosili, że firma zamierza zacząć w czerwcu 2008 roku produkcję niedrogich kompaktowych laptopów. Komputery mają pracować na platformie Intel Shelton’08.

(14)

Fakty

Lenovo przedstawia mini-PC z Linuksem (2008-01-19) –

chińska firma Lenovo przedstawiła prototyp absolutnie nowego miniaturowego komputera, którego waga nie przewyższa 300 gramów. Nowość powstała na bazie platformy Menlow od Intela. Urządzenie trafi na rynek chiński w połowie 2008 roku, a od 2009 roku komputer ma być sprzedawany na całym świecie. Niewielki komputer z Linuksem na pokładzie włącza się w 20 sekund. Odznacza się bardzo prostym intuicyjnym interfejsem. Lenovo przewiduje, że model zainteresuje użytkowników, którym niezbędny jest mobilny dostęp do internetu.

(15)

Fakty

Kirgistan tworzy własną dystrybucję Linuksa (2008-01-24) –

obecnie dzięki Linuksowi każdy kraj może posiadać własny OS i w ten sposób stać się niezależny od firmy-monopolu. W Kirgistanie został opracowany system operacyjny „Негиз”, pracujący w języku kirgiskim.

(16)

Fakty

Niemiecki Urząd Pracy

przeszedł na Linuksa

(2008-01-28) – migracja obejmie 13 tysięcy

stanowisk komputerowych.

Powodem wybrania Linuksa do obsługi internetowych centrów pracy są jego zalety, takie jak stabilne działanie, niezawodność oraz szerokie możliwości jego konfiguracji. Zamiana ta spowoduje także obniżkę kosztów użytkowania systemu informatycznego dzięki odjęciu kosztów licencji Windows.

(17)

Fakty

Filipińskie szkoły jadą na Linuksie

(2008-01-29) – aż 23 tysięcy pecetów z Linuksem dostarczy filipińskim szkołom firma Advanced Solutions Inc (ASI). Pierwsze 10 tysięcy komputerów dla tysiąca szkół zostało dostarczonych w grudniu 2007. Zainstalowana jest na

nich dystrybucja Fedora. Dzięki

udanemu wdrożeniu, firma otrzymała kontrakt na zaopatrzenie w sprzęt kolejnego tysiąca szkół. Tym razem zainstalowane zostaną komputery z dystrybucjami Edubuntu i Kubuntu.

(18)

Fakty

Celestynów na Open Source (2008-01-29) – 100% komputerów w

celestynowskim magistracie pracuje na darmowym oprogramowaniu typu Open Source. Zamiast drogiego pakietu MS Office zastosowano w pełni zaspokajający potrzeby urzędników OpenOffice.org. Oszczędności na ponad 30 urzędowych komputerach szacuje się na kwotę ponad 42.000 zł.

(19)

Fakty

Ubuntu na komputerach

francuskiej żandarmerii

(2008-01-30) – francuska żandarmeria

pracująca obecnie na Windows zastosuje na tysiącach nowych komputerów system Linux - podaje agencja AFP.

...za każdym razem kiedy trzeba będzie wymienić komputer lub system, instalowany będzie Ubuntu Linux. Tylko w tym roku produkt ten zostanie zainstalowany na 5-8 tys. maszyn. Całkowita migracja na Linux powinna się zakończyć w roku 2014...

(20)

Fakty

Aquarius wyprodukuje 100 tys. komputerów z systemem Linux (2008-01-30) – firmy Aquarius i Mandriva ogłosiły o

zawarciu strategicznej współpracy. Aquarius jest pierwszym rosyjskim przedsiębiorstwem, założonym w 1989 roku, które zaczęło produkować w Rosji komputery. Obecnie firma dostarcza sprzęt komputerowy do rosyjskich korporacji, jak i do administracji państwowej.

(21)

Fakty

Pandora - linuksowa konsola do gier (2008-02-04) – Pandora

to przenośne urządzenie zgodne z PlayStation 1, a w przyszłości być może nawet z architekturą N64, wyposażone w zestaw emulatorów (MAME, SNES, Genesis czy PC Engine), a więc pozwalające na uruchamianie gier przeznaczonych na różne inne konsole.

(22)

Fakty

Wolne oprogramowanie zaoszczędziło mi ponad 100.000 USD (2008-02-04) –

w lipcu 2007 małżeństwo uruchomiło małą firmę, zajmującą się tworzeniem stron internetowych. Od początku postanowili stosować oprogramowanie open source, by zaoszczędzić pieniądze. Zamiast kupować komercyjne programy autor wyszukiwał odpowiedników w open source i w ten sposób zaoszczędził już ponad 100.000 USD.

(23)

Fakty

US Army przechodzi na Linuksa

(2008-02-05) – na razie głównym celem jest opracowanie metod integracji i współpracy rożnych systemów, takich, jak Windows i Linux, by w efekcie zupełnie przejść na Linuksa!

(24)

Fakty

Znaczenie Open Source będzie rosło

(2008-02-05) – jeśli wierzyć firmie analitycznej Gartner, to do 2012 roku 80% komercyjnego oprogramowania w pełni lub częściowo będzie opierać się o otwarte komponenty. Według analityków tej firmy wiele projektów bazujących na otwartym kodzie to aplikacje dojrzałe, stabilne i z należytym poziomem pomocy technicznej, pozwalające istotnie obniżyć koszty działalności w przedsiębiorstwach, a co się z tym wiąże powiększać zyski.

(25)

Fakty

2 miliony laptopów dla dzieci na Sri Lance (2008-02-14) – Bank

Światowy zasponsoruje 2 miliony laptopów XO dla dzieci na Sri Lance, poinformował Matt Keller, dyrektor organizacji OLPC na Europę, Bliski Wschód i Azję.

(26)

Fakty

Haiku prawie “na swoim” (2008-02-15) – w tym tygodniu

Michaelowi Lotzowi udało się po raz pierwszy pobrać kod i skompilować system operacyjny Haiku (wolnego klona BeOS-a) pod nim samym. Wprawdzie wymagało to zastosowania odrobiny magii, ale ten sukces oznacza, że już wkrótce Haiku wybije się na samodzielność.

(27)

Fakty

Jak to się robi w Estremadurze

(2008-02-16) – w tym słabo zaludnionym i zarazem jednym z najbiedniejszych regionów w całej UE w 2001 roku nie

było szans na standardową

informatyzację. Wykorzystanie Linuksa oraz własnych zasobów było wówczas jedyną sensowną opcją dla wykonania

technologicznego skoku. Dziś w

Estremadurze każdy z 80 tysięcy

komputerów przypada na dwóch

uczniów, co jest rekordem na skalę kraju — a wkrótce już każdy uczeń będzie miał

(28)

Fakty

Pingwin w banku (2008-02-17) – Gazeta Bankowa pisze

o migracji sektora bankowego w Polsce na rozwiązania FLOSS, podając przykład migracji w Mazowieckim Banku Regionalnym na oprogramowanie dostarczone przez Novella.

(29)

Fakty

Elonex ONE - kolejny supertani tablet z Linuksem

(2008-02-19) – Elonex ONE to kolejny z serii supertanich, lekkich i małych laptopów z Linuksem na pokładzie. Zadebiutuje na targach edukacji w Birmingham 28 lutego i ma kosztować 99 funtów (ok 500 zł).

(30)

Fakty

Moskiewskie szkoły testują Linuksa (2008-02-19) – 16 szkół z

Północnego Okręgu Moskiewskiego rozpoczęło pilotażowy program

wprowadzenia otwartego oprogramowania, które zostało

przygotowane w ramach państwowego programu mającego na celu stworzenie i wdrożenie Linuksa w rosyjskich szkołach.

(31)

Fakty

Microsoft nie będzie pozywać i udostępni API (2008-02-21) –

Microsoft na konferencji prasowej ogłosił, że nie będzie pozywać deweloperów i firm Open Source pracujących nad oprogramowaniem łączącym się z programami Microsoftu. Udostępni też za darmo specyfikacje swoich protokołów, a za komercyjne ich użycie będzie pobierał jedynie symboliczne opłaty.

(32)

Fakty

Pierwszy telefon komórkowy z Linuksem w Orange UK

(2008-02-21) – firma Samsung wprowadzi na rynek pierwszy telefon komórkowy wyposażony w system operacyjny LiMo stworzony w oparciu o platformę Linux. Pierwszą siecią, w której będzie dostępny będzie brytyjski Orange.

(33)

Fakty

Dell z Ubuntu również w Kanadzie i Ameryce Łacińskiej (2008-02-22) – Dell ogłosił, że laptop

Inspiron 1525n z Ubuntu 7.10 jest już dostępny w sprzedaży w Ameryce Łacińskiej i Kanadzie. W najbliższym czasie ofertę powiększy również XPS M1330n i Inspiron 530, również z systemem Ubuntu.

(34)

Fakty

Katowickie urzędy mają już 327 komputerów z OpenOffice.org! (2008-02-24) – urzędnicy z

Katowic stopniowo rezygnują z kupowania popularnego pakietu biurowego Microsoft Office. Zamiast tego zamawiają darmowy program, który działa podobnie. „Dzięki temu zaoszczędziliśmy już 300 tys. zł” - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik magistratu. W Gazecie Wyborczej i na stronie gazeta.pl można przeczytać artykuł mówiący, że katowicki magistrat przekonał się do otwartych rozwiązań. Powód? Cena.

(35)

Fakty

50 wolnych odpowiedników aplikacji własnościowych

(2008-02-28) - “The Top 50 Proprietary Programs that Drive You Crazy and Their Open Source Alternatives” to wybór 50 najbardziej popularnych i przydatnych odpowiedników. Zalety tej listy to zwięzły opis na jednej stronie, dzięki czemu można szybko znaleźć coś dla siebie bez specjalnego drążenia, różnorodność i aktualność.

(36)

Fakty

Jak to się robi w Holandii (2008-02-28) – w grudniu usłyszeliśmy,

że Holandia przyjęła ustawę o obowiązku korzystania ze standardu OpenDocument w administracji publicznej oraz o manifeście promowania FLOSS przez 10 głównych okręgów holenderskich.

...osiągnęliśmy punkt krytyczny, w którym miasta stwierdzają: “teraz już wiemy, co można osiągnąć za pomocą open source, i jesteśmy dobrymi klientami: wiemy co możemy uzyskać poprzez otwarte oprogramowanie i otwarte standardy”. Rynek dojrzewa....

(37)

Fakty

Airbus wdraża FLOSS (2008-02-29) – producent samolotów Airbus

wdraża rozległy projekt przeznaczony na potrzeby obsługi swoich konstrukcji lotniczych. Projekt TOPCASED jest zarządzany przez konsorcjum założone przez francuskie firmy we współpracy z partnerami ze środowiska akademickiego i rozwija się w ramach rządowego programu ISAURE.

...czas obsługi samolotu jest przewidziany na około 30 lat, podczas których nie można zdawać się na łaskę producentów oprogramowania...

(38)

Fakty

80% krajów nie poparło standaryzacji OOXML (2008-02-29) – w Genewie

zakończyło się właśnie spotkanie BRM, które zgodnie z procedurami ISO miało za zadanie uzyskać kompromis w sprawie przyjęcia proponowanego standardu Office Open XML. Zdecydowana większość delegatów odniosła się negatywnie do procesu standaryzacji OOXML i nie zarekomendowała jego szybkiej adopcji jako standardu ISO.

(39)

Fakty

Polska Bibliografia Systemu Operacyjnego Linux (2008-03-05) –

Polska Bibliografia Systemu

Operacyjnego Linux jest

elektroniczną bazą, która obejmuje piśmiennictwo z zakresu szeroko pojętego materiału o tym systemie operacyjnym opublikowane w Polsce (w języku ojczystym), a także te

wydawnictwa zagraniczne, które

zostały przetłumaczone na język polski.

(40)

Fakty

Indyjskie szkoły tylko z FLOSS? (2008-03-11) – serwis internetowy

IndianExpress.com donosi, że rząd indyjskiego stanu Kerala podjął ostateczną decyzję o restrukturyzacji informatycznej szkół. Jednym z jej elementów ma być wykorzystywanie oprogramowania wyłącznie na wolnych lub otwartych licencjach.

(41)

Fakty

USNAVY – tylko otwarte systemy (2008-03-14) – szef USNAVY

wiceadmirał Mark Edwards powiedział „Dni własnościowego oprogramowania muszą się skończyć. Nie możemy dłużej akceptować systemów skupiających hardware, software i informacji.” Stosując wolne oprogramowanie marynarka wojenna USA zamierza zmniejszyć koszty i jednocześnie podwyższyć poziom możliwości bojowych.

(42)

Fakty

Latające Pingwiny (2008-03-29) – amerykańskie linie Virgin America

postanowiły umilić podróż swoim klientom udostępniając im gry podczas lotu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że do uruchamiania gier użyty został system RED oparty na Red Hacie i Fedorze.

... Linux został wybrany jako platforma uruchomieniowa, ponieważ jest bardzo stabilny i przy małym nakładzie pracy można osiągnąć znakomite efekty ...

(43)

Fakty

Dlaczego WiOO (Wolne i Otwarte Oprogramowanie) ma problem z dostaniem się do szkół? (2008-03-31) – dwa

najważniejsze problemy wg nauczycieli Zespołu Szkół

Ogólnokształcących nr 5 im F. Kennedyego w Bytomiu są następujące:

1) Wydawnictwa dołączają do podręczników (często tylko w wersji dla nauczycieli) dodatkowe materiały na płytach CD, jednak ich użycie wymaga konkretnych wersji Windows - to problem zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

2) Szkoły są zmuszone przez kuratorium do korzystania ze specjalistycznego oprogramowania do rekrutacji gimnazjalistów i podobnych celów. Chodzi m.in. o programy Hermes, Omikron, Vulcan (optivium) i obsługę SIO. Z rozmowy wynikało, iż ów zestaw oprogramowania sprawia kłopoty nawet w systemach MS (problemy z przenoszeniem informacji z jednego programu do drugiego,

(44)

Fakty

Microsoft przyznał się do manipulacji, zrezygnuje z OOXML

(2008-04-01) – jak informuje na swoim blogu Jason Matusow, znany lobbysta Microsoftu, firma z Redmond przyznała się do nieuczciwych praktyk związanych z międzynarodowym procesem standaryzacyjnym formatu Office Open XML. Oznajmiła też plan porzucenia tego formatu na rzecz — jeszcze niedawno konkurencyjnego — ODF.

„niezbyt właściwe zachowanie swojej firmy, która promując własne rozwiązania w pewnym momencie po prostu nie w porę dostrzegła, że stosowane przez nią praktyki nie pozostają w zgodzie z interesem społeczności międzynarodowej, a tym samym mogą w przyszłości ugodzić w sam Microsoft […] chodzi tu między innymi o takie przypadki jak te z Niemiec, Norwegii czy Polski, gdzie mimo wyraźnego sprzeciwu komitetów technicznych, udało nam się przeforsować własne rozwiązania, z pomocą zaprzyjaźnionych przewodniczących i naszych partnerów biznesowych”.

(45)

Fakty

Nowy Intel Atom przyspieszy dalszy rozwój Linuksa (2008-04-02) – Intel współpracuje

ścisłe z Canonical i Asianux w tworzeniu

zmodyfikowanych wersji OpenSourcowych

systemów operacyjnych dla maszyn budowanych na nowym procesorze. Niedawno Mark Shuttleworth zapowiedział nowa edycje Ubuntu, która ukaże się w końcu tego roku. W nowym Ubuntu 8.10 mobilność i możliwość łączności przez nieomal każdy rodzaj sieci będzie kluczowym elementem systemu.

(46)

Fakty

Darmowe oprogramowanie nie

wymaga przetargów w UE (2008-04-06)

– po analizie europejskiego prawodawstwa eksperci NOiV (biura “Holandia w

wolnych połączeniach”) orzekli, że

publiczna administracja europejska nie

musi organizować przetargów na

oprogramowanie dostępne nieodpłatnie (czyli m.in. na licencjach FLOSS), a także że otwartość może być jednym z wymogów stawianych oferentom.

(47)

Fakty

9000 szkolnych komputerów w Genewie tylko z Ubuntu

(2008-04-05) – rozpoczynając od przyszłego semestru, w Genewie, kantonie

szwajcarskim, wszystkie szkolne

komputery będą posiadały tylko Linuksa. Dotychczas na każdym z tych komputerów uruchamiany mógł być, poprzez dual-boot, system Windows bądź Linux. Jednakże we

wrześniu 2008, uczniowie po

przyjściu do szkoły nie zobaczą możliwości wyboru. Zostanie sam

(48)

Fakty

Wybory w Brazylii dzięki Linuksowi (2008-04-15)

– kilka dni temu brazylijski Sąd Najwyższy do spraw Wyborów poinformował, że w trakcie zbliżających się wyborów w 2008 roku wszystkie maszyny głosujące wyposażone będą w system GNU/Linux.

(49)

Podsumowanie

● zwiększenie roli WiOO w zastosowaniach komercyjnych i niekomercyjnych ● rozszerzenie obszaru i skali zastosowań otwartych standardów (np. ODF) ● powolne odchodzenie od rozwiązań monopolistycznych

(rozwijanie własnych rynków IT, zwiększanie elastyczności SI)

● kontynuacja i rozszerzanie zastosowań WiOO w strefie budżetowej

(np. administracja państwowa, szkolnictwo, armia)

● kontynuacja i rozszerzanie zastosowań WiOO w strefie komercyjnej

(obniżki kosztów funkcjonowania firm, zwiększanie elastyczności SI)

● zwiększenie sprzedaży nowych komputerów z WiOO

(obniżenie kosztów, możliwość wykorzystania w obszarach ubogich)

● zwiększenie wykorzystania WiOO do obsługi sprzętu elektronicznego

(obniżenie kosztów, konkurencyjność, współpraca)

(50)

Dziękuję za uwagę

Cytaty

Powiązane dokumenty

De conclusie van deze deelsessie is dat meer draagvlak gekoppeld is aan meer aandacht voor het sociale proces. De deelnemers aan de sessie steunen een aanpak met veel

spontanicznie nasuwa się pytanie, czy są punkty styczne między tymi dokumentami a pismami Nowego Testament u.” Otóż bez głębszych studiów, na pierwszy rzut oka

Pod koniec tego roku ukaże się pierwszy numer czasopisma historyczno- -medycznego zatytułowanego Medycyna i Biografie, redagowanego i wydawane- go przez Katedrę i Zakład Historii

Sformu­ łowanie tego poglądu, które podaje, jest przy tym takie, że jest bardzo łatwo wykazać jego fałszywość, ale przez wykazanie jego fałszywości jeszcze

The problem of functioning of the phrase служитель культа in the Russian language during the Soviet times is analysed in this article. The research, which was based on

I tylko tuż przed śmiercią - kiedy wszystko, co było do zrobienia zostało już zrobione - w historii tej pojawia się ciało Kleopatry, ciało pragnienia, obraz ero­

Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Sołowin „Za nim poproszę o odpowiedź, to ja jeszcze też włączę się w zadawanie pytania i zapytam, czy to nie jest tak, że, bo

The tradition of Chinese oral literature, reaching many centuries back, suggested to him the ways to introduce epic elements into his plays and encouraged to try to introduce

non-linear flow in heterogenous media, we need to use GALOIS framework.. We need to recompile the code with

Innym przykładem zastosowania łączności radio- wej w systemach srk jest rozwiązanie przedstawione na rysunku 3, na którym przedstawiono schemat sieci po- między urządzeniami

Ze względu na to, że dokument w znacznej m ierze dotyczy robotników i ich praw a do zrzeszania się, podejm ę krótkie rozw ażanie średniowiecznych korporacji, do których

Zoals reeds vermeld kunnen de gebruikelijke meetmethoden voor poly- styreenschuim niet worden toegepast. De afneembare mechanische rek- en krommingsmeters moeten door

proces instalacji, zainstaluj aplikacje napisane dla systemu Windows — pakiet biuro- wy Microsoft Office 2007. Pierwsze wczenie programu spowoduje uruchomienie instalatora

Następnie wprowadzić polecenie docker-machine --debug create --driver ge- neric --generic-ip-address (adres IP serwera) --generic-ssh-key (nazwa klucza publicznego)

Przy pomocy narzędzia find wyszukaj wszystkie zwykłe pliki w swoim folderze domowym izapisz wynik komendy do pliku ~/moje_pliki.txt.. Za pomocą find wyszukaj wszystkie pliki,

k.) przy pomocy polecenia login zaloguj się na konto jkowalski. Sprawdź czy użytkownik posiada folder domowy i jeżeli tak to przeglądnij zawartość plików .profile , .bashrc

c.) przeniesienie wszystkich plików z wybranego folderu do innego katalogu.. d.) zachowanie kopii pliku docelowego w przypadku, gdy dany plik już istnieje i operacja

Najpierw sprawdza warunek czy jest prawdziwy, jeśli tak to wykonane zostanie polecenie lub lista poleceń zawartych wewnątrz pętli, gdy warunek stanie się fałszywy pętla

• sprawdzić, czy konfiguracja została zaktualizowana, jeśli nie, wykonać restart interfejsu sieciowego albo całej maszyny.. • sprawdzić poprawność działania

Принцип побудови дистрибутива Zentyal - модульний, завдяки чому на його основі можна налаштувати сервер практично будь-якого призначен­. ня, починаючи

Після створення сценарію для старту системи Alfresco можна запустити систему та протестувати її коректну роботу як на локальному сервері, так

[5] Переходячи до останнього і найбільш складного етапу, слід зазначити що в сучасному світі є досить велика кількість мов програмування, що