• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH 5

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH 5"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH 5-6 LATKI DŁUGOŚĆ, KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI MIERZENIA,

UŚWIADOMIENIE DZIECKU STAŁOŚCI DŁUGOŚCI.

Opracowanie Jolanta Lelonkiewicz – na podstawie propozycji zabaw prof. Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej

TEMAT: Próbuję zrozumieć, że długość np. sznurka nie ulega zmianie chociaż się go zwinie w kłębek. Wielkie eksperymentowanie.

CELE OGÓLNE:

1. Wspomaganie rozwoju operacyjnego rozumowania w zakresie ustalania długości.

2. Wdrażanie dzieci do realizowania zadań zgodnie z poleceniami, a potem do słownego

przedstawiania wniosków ze swoich doświadczeń.

CEL SZCZEGÓŁOWY:

1. Porównywanie i szacowanie długości (wielkości)- ustalanie, czy paski papieru, sznurki, patyczki są tej samej długości.

CEL TERAPEUTYCZNY

Wspomaganie rozwoju myślenia operacyjnego u dzieci mających mało okazji do zdobywania doświadczeń ze względu na chorobę przewlekłą.

Odreagowanie napięć związanych z procesem leczenia.

ŚRODKI REALIZACJI: dla każdego dziecka- 4 paski papieru (20x3cm), dwa kawałki sznurka (50cm), 10 patyczków jednakowej długości (5 w jednym kolorze, 5 w innym),nożyczki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Eksperymenty z paskami papieru.

1. Proszę dzieci, aby wzięły dwa paski i położyły przed sobą. Porównały je. Jeżeli nie są równej długości, należy wyrównać je nożyczkami. Mają być tej samej długości.

Proszę, aby jeden pasek złożyły w harmonijkę i położyły nad prostym paskiem.

Przyjrzyjcie się.

Proszę rozprostować harmonijkę. Przesuńcie palcem po długości tego paska i po długości drugiego paska. Złóżcie ponownie pasek w harmonijkę i ponownie popatrzcie.

Nauczyciel/dorosły pyta dziecko-jak myślisz, czy paski są teraz tej samej długości? Każdy może myśleć inaczej

2. Bierzemy kolejne dwa paski, sprawdzamy ich długość. Proszę, aby dzieci zrobiły z jednego paska rulonik (pokaz). Zwinięty pasek proszę położyć nad prostym i przyjrzeć się.

(2)

2

Rozwijamy rulonik i przesuwamy po długości pasków. Zwijamy rulonik i znów się przyglądamy.

Nauczyciel/dorosły pyta dziecko-czy teraz pasek zwinięty w rulonik jest tej samej długości, co pasek prosty?.

2. Eksperymenty ze sznurkami.

Proszę, aby dzieci wzięły dwa sznurki, porównały je, jeżeli są nie równe przycięły nożyczkami. Jeden sznurek zwijamy w kłębek i kładziemy nad rozwiniętym sznurkiem, przyglądamy się. Pytamy dzieci: czy teraz, jak jeden sznurek został zwinięty, wasze dwa sznurki są tej samej długości?.

3. Eksperymenty z patyczkami.

Proszę dzieci, aby wzięły z tacy patyczki w dwóch kolorach. Proszę wybrać patyczki w jednym kolorze i ułożyć z nich ścieżkę. Ma być prosta, a końce patyczków mają się stykać.

Z pozostałych patyczków w drugim kolorze proszę ułożyć drugą ścieżkę. Ma być trochę niżej i zaczynać się tak jak ułożona.

Sprawdzamy, czy ścieżki są tej samej długości-przesuwamy palcem po patyczkach.

Pierwsza ścieżka zakręca. Zostawcie pierwszy patyczek i przesuwajcie następne patyczki, patyczki muszą się stykać (pokazuję dzieciom jak należy to wykonać).

Nauczyciel pyta każdego dziecka: czy teraz, jak przesunąłeś patyczki, ścieżki są nadal tej samej długości?. Jeżeli nie, to powiedz, która jest dłuższa: zakręcona czy prosta?.

Cytaty

Powiązane dokumenty

• Wniosek: w wyniku ocieplenia powietrze znajdujące się w butelce rozpręża się i potrzebuje więcej miejsca, wpływa więc do balonu i go nadmuchuje.. • Do

Czynności przedlekcyjne: przygotowanie liczmanów, liczby w kolorach, ilustracje przedstawiające wilka dmuchającego na domki świnek, piosenka Stary Farmer farmę

Proszę wlej teraz pięć pełnych kubeczków wody do butelki i sprawdzić, czy się zgadza. Wody ma być tyle, ile pokazuje piąta kreska

Proszę popatrzcie, co zrobię, bo trzeba będzie ułożyć ten rytm z kartoników i patyczków ( wspinam się na palcach 2x, ręce w bok 2x, powtarzam ten układ 4x).. Dzieci

Pytam dzieci, czy klocków ułożonych w piramidę jest tyle samo, ile było na początku?.. Proszę przestawić klocki tak, żeby

Środki dydaktyczne: klocki w kształcie figur geometrycznych (klocki Dienesa), nieprzezroczysty worek, karta

Wskazani uczniowi, gdy wykonają zadania, muszą niezwłocznie przesłać wyniki przez komunikator na e-dzienniku, lub mailem na adres:!. matematyka2LOpm@gmail.com skan

• obliczyd pole powierzchni całkowitej ostrosłupa - na podstawie narysowanej siatki 8/235. - na podstawie