Scenariusz lekcji – Struktura zatrudnienia i problem bezrobocia w Polsce
1. Cele lekcji
1. Wiadomości- uczeń zna kryteria zatrudnienia wg działów gospodarki narodowej, - uczeń zna czynniki, które wpłynęły na zmianę struktury zatrudnienia, - uczeń zna główne przyczyny bezrobocia w Polsce,
- uczeń zna społeczne i ekonomiczne skutki bezrobocia,
- uczeń wyjaśnia wpływ przekształceń własnościowych w gospodarce na zmianę struktury zatrudnienia.
2. Umiejętności
- potrafi omówić zmiany w strukturze zatrudnienia ludności w Polsce, - odczytać na diagramie wielkości zatrudnienia według działów gospodarki,
- uczeń potrafi zaproponować działania mające wpływ na zmniejszenie zjawiska bezrobocia w Polsce.
2. Metoda i forma pracy
Formy pracy: praca w grupach.
Metody : JIGSAW.
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik do geografii „Planeta 3” str.71-73, Atlas geograficzny „Polska, kontynenty, świat”. Wydawnictwo Nowa Era, Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005, karteczki z zagadnieniami dla ekspertów, arkusze papieru, pisaki.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności).
- nauczyciel dzieli klasę na grupy 4 osobowe (np. przez odliczanie do 4 lub innego przyjętego przez siebie sposobu). Każdy uczeń 1, 2, 3, 4 otrzymuje do opracowania jeden przydzielony mu punkt głównego zagadnienia. Grupy początkowo pracują wg schematu:1-2-3-4.
b. Faza realizacyjna
- nauczyciel rozdaje zagadnienia do opracowania dla ekspertów.
- uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie, które otrzymali a następnie przemieszają się i tworzą grupy ekspertów:
członkowie grupy, którzy opracowują część zadania, czyli punkt pierwszy zbierają się przy oddzielnym stoliku i dyskutują nad opracowanym materiałem, korzystają z różnych źródeł. To samo czynią uczniowie opracowując punkt 2, 3, 4 tworząc grupy ekspertów
1-1-1-1; 2-2-2-2; 3-3-3-3; 4-4-4-4;
- praca w grupach – uczniowie rozwiązują problem zawarty w pytaniu dla grupy.
- nauczyciel kontroluje pracę grup ekspertów, pomaga i wyjaśnia ewentualne problemy.
- uczniowie wracają do swoich wcześniejszych grup i prezentują materiał, który opracowali w grupach ekspertów. W ten sposób wszyscy uczą się od siebie Kolejno w grupie eksperci przekazują sobie odpowiedzi i wnioski:
1-2-3-4; 1-2-3-4; 1-2-3-4; 1-2-3-4 c. Faza podsumowująca
- nauczyciel ocenia pracę uczniów i zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości sprawdza stopień opanowania zagadnienia np.:
Czym cechuje się struktura zatrudnienia państw rozwiniętych, a czym państw w okresie transformacji gospodarczej?
Czym charakteryzuje się struktura zatrudnienia w Polsce ?
Wymieńcie główne przyczyny bezrobocia w Polsce.
Wymieńcie skutki bezrobocia w Polsce.
W jaki sposób można zmniejszyć zjawisko bezrobocia w Polsce?
W którym regionie Polski najłatwiej znaleźć pracę?
5. Bibliografia
1. Atlas geograficzny „Polska, kontynenty, świat”. Wydawnictwo Nowa Era Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.
2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna „Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3.
Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski”. Wyd. M. Rożak Gdańsk- Straszyn 2004.
3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia. „Aktywne metody w edukacji geograficznej. Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część I i II”. SOP Toruń 1999.
4. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3”. Wydawnictwo M.
Rożak. Gdańsk-Straszyn 2004.
5. Szubert Mariusz. „Podręcznik do geografii Planeta3 .Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski” (str. 71-73). Wyd. M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia – Zadania dla ekspertów b. Zadanie domowe
Wykonaj ćwiczenie nr 2 z podręcznika str. 73.
Opr. Urszula Różycka-Nocuń.