• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Rozmieszczenie ludności. Urbanizacja 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Rozmieszczenie ludności. Urbanizacja 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Rozmieszczenie ludności. Urbanizacja

1. Cele lekcji

1. Wiadomości

- uczeń zna terminy: urbanizacja, wskaźnik średniej gęstości zaludnienia , wieś, miasto, aglomeracja strefa podmiejska,

- uczeń zna różnice między aglomeracją monocentryczną i aglomeracją policentryczną,

- uczeń umie obliczyć gęstość zaludnienia na jednostkę powierzchni wybranych obszarów w Polsce,

- uczeń wymienia formy urbanizacji i przykłady obszarów zurbanizowanych, - uczeń podaje i opisuje na wybranych przykładach funkcje miast.

2. Umiejętności

- uczeń potrafi opisać na podstawie mapy tematycznej aktualne rozmieszczenie ludności w Polsce,

- uczeń potrafi wyjaśnić przyczyny nierównomiernego rozmieszczenia ludności, - potrafi uzasadnić, jaki wpływ na środowisko ma wzrost liczby ludności miejskiej.

2. Metoda i forma pracy

Formy pracy: praca grupowa

Metody: praca z mapą, praca z tekstem źródłowym (tekst z podręcznika) – karta pracy, analiza danych statystycznych

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik „Planeta 3” (str. 68 – 70) ,Niezbędnik, Atlas geograficzny „Polska, kontynenty, świat” PPWK „Nowa Era” lub Atlas Świata Wyd. Rożak; karty pracy

4. Przebieg lekcji

1. Faza przygotowawcza

- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności)

- nauczyciel zadaje pytania sprawdzające materiał z poprzedniej lekcji:

 jaki system podziału administracyjnego obowiązuje w Polsce ?

 wymień województwa Polski północnej (południowej, wschodniej, zachodniej, centralnej)

 jaka jest najwyższa jednostka podziału administracyjnego?

 jaki jest organ władzy ustawodawczej na szczeblu gminy, powiatu, województwa?

 kto kieruje pracami urzędu wojewódzkiego (sejmiku wojewódzkiego, starostwa powiatowego, urzędu gminy)?

- nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe zespoły tak, aby otrzymał parzystą ilość zespołów,

- grupy wybierają swojego lidera,

- nauczyciel poleca liderom grup odliczenie do 2 (jedynki stanowią grupy I a dwójki – grupy II ).

2. Faza realizacyjna

- nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji, wyjaśnia cele lekcji, podaje wymagania edukacyjne i rozdaje karty pracy dla grup,

- praca grupowa w oparciu o środki dydaktyczne (podręcznik, atlasy, słownik) -czas na rozwiązanie zadania ok. 15 min.,

(2)

- uczniowie wykonują zadania z karty pracy. Nauczyciel kontroluje ich pracę, pomaga i wyjaśnia,

- nauczyciel prosi przedstawicieli grup o zaprezentowanie rozwiązanych kart pracy, - prezentacja pracy poszczególnych grup,

- nauczyciel ocenia pracę uczniów.

3. Faza podsumowująca

- nauczyciel zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości, np.:

 wymień czynniki wpływające na rozmieszczenie ludności Polski,

 wymień przyczyny , które decydują o migracji wewnętrznej ze wsi do miast,

 wyjaśnij, czym różni się aglomeracja monocentryczna od konurbacji,

 podaj przykłady aglomeracji policentrycznych i monocentrycznych.

5. Bibliografia

1. Atlas geograficzny – „Polska, kontynenty, świat”, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.

2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk – Straszyn.2004.

3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.

Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część I i II, SOP Toruń 1999.

4. Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa 1982.

5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak. Straszyn k. Gdańska 2006 6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M. Rożak.

Gdańsk –Straszyn 2004.

7. Szubert Mariusz. Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno- ekonomiczna Polski (str.50–53) Wyd. M. Rożak Gdańsk –Straszyn.2004.

6. Załączniki

1. Karta pracy ucznia

Informacja dodatkowa:

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem burzy mózgów i metaplanu „Struktura zatrudnienia i problem bezrobocia” mojego autorstwa znajduje się znajduje się w: „Książce nauczyciela Puls Ziemi 3”. Wydawnictwa Rożak.

_________________________________________________________________________

Opracowanie Urszula Różycka – Nocuń

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wykorzystując wiadomości z podręcznika, mapę gospodarczą Polski lub mapy w atlasach Ilustrowany Atlas Świata wyd. Rożak str.100/01 lub Atlas Geograficzny „Polska,

 uczeń wyjaśnia terminy: usługi, transport, komunikacja, handel, łączność b. 128) Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat lub Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum,

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z

Wskazówka : wprowadzeniem do lekcji lub jej podsumowaniem mogą być fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka)

- nauczyciel zadaje pytania przypominające wiadomości z klasy pierwszej dotyczące stref roślinnych na Ziemi (w celu przypomnienia w jakich strefach roślinnych położona jest

- uczeń opisuje wybrane cechy fizyczno-geograficzne wód Morza Bałtyckiego, (wymiana wód, długość trwania pokrywy lodowej, zasolenie)..