• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć Autor: Anna Hendżak

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć Autor: Anna Hendżak"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć Autor: Anna Hendżak

Obszar podstawy programowej:

1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)

Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie bawię się z innymi Temat: Przyjęcie urodzinowe.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Wie co znaczy dzień urodzin i w jaki sposób go celebrować.

Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi, np. kolor, kształt; próbuje przeliczać obiekty (zgodnie z indywidualnymi możliwościami).

Posługuje się gestem oraz ruchem podczas zabaw.

Uczestniczy w zbiorowym śpiewie, zajęciach ruchowych.

Wypowiada się samorzutnie na temat przyjęcia urodzinowego.

Tworzy proste kompozycje z domowych wypieków (układa na talerzu ciastka).

Tworzy proste kompozycje podczas dekorowania i nakrywania stołu urodzinowego (zgodnie z zasadami savoir vivre).

Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi

dziećmi, udziela

potrzebującym pomocy.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: tego jest więcej, tego jest mniej, te obiekty są podobne, a te są inne.

Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami.

Umie wypowiadać się

w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu

(2)

elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych

kompozycji, form

konstrukcyjnych.

Współpracuje w tworzeniu projektów w trakcie dekoracji stołu urodzinowego.

Potrafi uważnie patrzeć

(organizuje pole

spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Formułuje różne wypowiedzi

(np. składa życzenia) w zależności od sytuacji oraz rozmówcy.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo podczas dekorowania stołu, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 kulturalne zachowanie się w trakcie spożywania posiłków;

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki);

 udział w zabawach i tańcach integracyjnych;

 klasyfikowanie obiektów ze względu na podane cechy;

 rozwijanie wrażliwości przestrzennej (nakrywanie oraz sprzątanie ze stołu);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);

 rozwijanie wrażliwości przestrzennej (dekorowanie stołu);

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).

(3)

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Zachęcanie dzieci do kącika, w którym znajduje się nakryty serwetą stół.

Obok zgromadzone są papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty, elementy dekoracji stołu, ciastka, cukierki, owoce, soki przyniesione wcześniej przez rodziców. Rozmowa na temat zgromadzonych przedmiotów oraz słodkości, próby dokonania opisu cech zewnętrznych, przydatności użytkowania, zadawanie pytań.

2. Urodzinowa laurka:

Nauczyciel (N) zachęca dzieci do wykonania kartek urodzinowych dla misia, który obchodzi urodziny (zajęcia można przeprowadzić także w dniu urodzin jednego z dzieci).

Materiał: kartki formatu A5, różnorodne materiały plastyczne do wykonywania przez dzieci urodzinowych laurek.

3. Urodzinowe harce:

ćwiczenia koordynacji ruchowej poprzez dowolny taniec integracyjny.

I. Zajęcia poranne

Przygotowanie do śniadania 1. Przyjęcie urodzinowe

dekorowanie i nakrywanie stołu urodzinowego wg pomysłu dzieci z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów, układanie plastikowo - papierowej zastawy zgodnie z zasadami savoir-vivre.

2. Smaczna kompozycja:

wykonanie na talerzach kompozycji z ciastek i/lub owoców (zgodnie z preferencjami dzieci), degustacja smakołyków.

2. Urodzinowy poncz:

przygotowanie

urodzinowego soku wg pomysłu dzieci.

Wyciskanie soku z dostępnych na paterze owoców następnie, nalewanie zrobionego soku do kubków, ocena

„na oko” (szacowanie), w którym kubku jest więcej, a w którym jest mniej soku, degustacja, wspólne sprzątanie.

II. Zajęcia dydaktyczne

3. Przyjęcie urodzinowe:

dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem mogą uczestniczyć w przyjęciu urodzinowym. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do

3. Przyjęcie

urodzinowe:

wspólne odśpiewanie piosenki

pt. Urodzinowa

(4)

realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

piosenka (załączniki nr 4 i 5). Następnie wręczanie laurek, składanie życzeń jubilatowi, taniec w rytm muzyki.

Przygotowanie do obiadu III. Zajęcia

popołudniowe

1. Urodzinowe zabawy:

zabawy matematyczne – praca indywidualna:

 łączenie w pary tortów o jednakowych kształtach (3-latki);

 łączenie urodzinowych fiszek w pary (4, 5-latki);

 kolorowanie obrazka witrażowego odpowiednim kolorem kredki (3, 4, 5-latki);

 próby układania ciągu rytmicznego z wykorzystaniem graficznych fiszek wg wzoru podanego rysunkiem (5-latki);

 przeliczanie cukierków, ciastek (zainteresowane dzieci).

Materiały znajdują się w załącznikach nr 1, 2, 3. Następnie zabawy indywidualne w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem dostępnych zabawek lub w sali zabaw z wykorzystaniem gier multimedialnych – załączniki nr 6, 7, 8.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń, metody rozwijające ekspresję wokalną.

Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty, elementy dekoracji stołu, ciastka, owoce i soki przyniesione przez rodziców, kartki formatu A5, różnego rodzaju materiały plastyczne, płyta z nagraniami muzycznymi, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

(5)

1. Urodzinowa czapeczka - ilustracja witrażowa;

2. Urodzinowe fiszki – materiał do wydrukowania;

3. Urodzinowe akcesoria - ciąg rytmiczny;

4. Tekst i zapis nutowy piosenki Urodzinowa piosenka, autor: Anna Hendżak;

5. Plik muzyczny – podkład muzyczny do piosenki Urodzinowa piosenka;

6. Puzzle multimedialne Urodzinowy prezent;

7. Multimedialna gra memo Prezenty;

8. Kolorowanka multimedialna Kolorowe świeczki na torcie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności