• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska

Obszar podstawy programowej:

4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

Grupa wiekowa: 4-latki

Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie Temat: Co pływa, a co tonie?

Cele operacyjne:

Dziecko:

 zapoznaje się za pomocą zmysłu wzroku, słuchu oraz dotyku z różnicami miedzy takimi materiałami jak metal, drewno, plastik;

 uczestniczy w zabawie słuchając i/lub próbując wygrać rytm powtarzając usłyszaną wcześniej sekwencję;

 w zabawie orientacyjno - porządkowej zmierza we wskazanym kierunku.

Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych, próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;

 przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);

 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem; próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;

 tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), improwizuje ją ruchem;

 rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;

 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;

 dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;

 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach, a także grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

(2)

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo we wspólnym tworzeniu muzyki za pomocą dostępnych materiałów, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, słuchanie wiersza oraz rozmowa o jego treści);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie;

 rozwijanie wrażliwości dotykowej, a także umiejętności poznawania wielozmysłowego (wzrok, dotyk, słuch), dzielenie się wrażeniami oraz spostrzeżeniami z obserwacji i własnych doświadczeń;

 rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnorodnymi materiałami, zabawa orientacyjno - porządkowa ze strzałkami, określanie położenia przedmiotów w akwarium/słoju z wodą);

 rozwijanie wrażliwości przestrzennej (uzupełnianie ilustracji o nowe elementy w określonych miejscach kartki);

 rozwijanie myślenia logicznego w praktycznych sytuacjach (wiązanie skutku z przyczyną, rozwijanie wyobrażeń);

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (strzałki kierunkowe).

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

W wybranym miejscu sali znajdują się umieszczone w pojemnikach: monety, patyki, pióra, guziki.

I. Zajęcia poranne

2. Tajemniczy worek piratów:

odgadywanie za pomocą zmysłu dotyku, jaki przedmiot znajduje się w worku/ sakiewce.

Nauczyciel (N) prezentuje dzieciom materiały zgromadzone

w pojemnikach.

Przedstawia je jako skarb piratów. Dzieci dotykają przedmioty, nazywają je, próbują określić, z jakiego materiału są wykonane (drewno, metal, plastik), opisują trzymane przez siebie elementy

(3)

do worka/sakiewki kolejno: monetę, guzik, pióro i patyk. Dzieci z zasłoniętymi oczyma, tylko za pomocą zmysłu dotyku odgadują, co jest ukryte w worku/ sakiewce.

3. Tajemnicze znaki piratów:

gra dydaktyczna. Zachęcenie dzieci do zabaw kształtujących umiejętność dostrzegania sekwencji i tworzenia ciągów sekwencyjnych.

N opowiada o piratach, którzy przekazują sobie tajemnice za pomocą szyfru: „Piraci układają kamienie w taki sposób, że tylko oni wiedzą, co oznacza ten typ szyfru”.

Dzieci tworzą własne ciągi

sekwencyjne lub

kontynuują te, które rozpoczął N (np. guzik - dwa kamienie – guzik - dwa kamienie, pióro - guzik-dwa patyki - pióro).

1. Pirackie skarby:

zachęcenie dzieci do wysłuchania wiersza o przygodach piratów.

Dzieci słuchają wiersza, swobodnie wypowiadają się na temat jego treści (załącznik nr 1).

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Mali badacze pirackich skarbów:

doświadczenie fizyczne - sprawdzenie, który materiał unosi się w wodzie, a który tonie;

porównanie zachowania się materiałów w wodzie słonej/zasolonej i niezasolonej..

Zwrócenie uwagi na fakt, że pewne materiały w wodzie toną, a pewne unoszą się na powierzchni.

N zaprasza dzieci do sprawdzenia, które z przedmiotów (moneta, patyk, pióro, guzik) opadną na dno, a które będą unosić się na powierzchni wody. Dzieci

biorą udział

w doświadczeniu

wrzucając obiekty do

wody. Swobodnie

wypowiadają się na temat ich zachowania w wodzie.

Następnie N soli wodę w jednym z pojemników i proponuje sprawdzenie,

jak teraz będą

zachowywać się

poszczególne materiały.

(4)

3. Gramy na pirackich skarbach:

a) poznawanie kolejnych właściwości materiałów (drewna, metalu i innych) oraz różnic między nimi. Zabawa z dźwiękami przy użyciu zgromadzonych materiałów - porównywanie dźwięków, doświadczanie wielozmysłowe (wzrok, słuch, dotyk);

b) próby powtórzenia zasłyszanego rytmu, kształtowanie wrażliwości na powtarzalność, a także rytmiczność w otoczeniu.

a) N gra na instrumencie lub odtwarza z nośnika (np. CD) melodię. Dzieci konstruują z N proste

instrumenty ze

zgromadzonych

materiałów (np. monety włożone do kubków plastikowych lub sakiewek - grzechotanie, uderzanie, pocieranie o sobie patyków, uderzanie patykami o kubki, pocieranie piórami o inne materiały itp.) Każde dziecko wybiera sobie sposób i materiał, na którym będzie grało.

Dzieci wygrywają rytm do słyszanego utworu lub pląsają dowolnie.

b) N wystukuje prosty rytm – sekwencję

dźwięków na

zgromadzonych

materiałach (np. uderza patyczkami o siebie), dzieci na tym samym

„instrumencie” (np. dwóch patyczkach) starają się powtórzyć rytm - dwa szybkie uderzenie – jedno - dwa szybkie).

III. Zajęcia popołudniowe

1. W poszukiwaniu pirackiego skarbu:

zabawa orientacyjno - porządkowa na powietrzu. Kształtowanie umiejętności rozumienia umownych znaków (strzałki – szablon w załączniku nr 2), reagowania na nie i orientacji w przestrzeni.

N stojąc przed dziećmi pokazuje (unosząc do góry) dzieciom strzałkę (w lewo lub prawo).

Dzieci kierują się w stronę, którą pokazuje strzałka (punktem odniesienie jest miejsce, w którym właśnie stoją) skacząc lub biegnąc, idąc do tyłu itp.

2. Piraci grają w tawernie: Propozycje dla dzieci

(5)

specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. N czyta dziecku umieszczone pod ilustracją

instrukcje/polecenia.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, przykładu.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, opowiadania, żywego słowa.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

monety (około 20 sztuk), guziki (około 20 sztuk), patyki o długości 10 cm (około 10 sztuk), pióra ptasie - naturalne lub sztuczne (około 10 sztuk), plastikowe pojemniki (np. kubki), materiałowe sakiewki, drewniane pojemniki, instrument muzyczny (np. pianino, flet, skrzypce) lub nośnik (np. płyta CD) z rytmiczną muzyką dostosowaną do odbioru przez dzieci 4-letnie, duże (około 5-litrowe) szklane naczynie z wodą, sól, opaski na oczy, pinezki lub magnesy, tablica, kolorowe szarfy, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst wiersza Pirackie skarby;

2. Strzałki – szablony;

3. Nad i pod wodą - materiał do wydrukowania przez nauczyciela;

4. Płyniemy w piracki rejs! - materiał do wydrukowania przez nauczyciela;

5. Kolorowanka multimedialna Piracki statek;

6. Układanka multimedialna Monety;

7. Gra multimedialna Pirackie skarby;

8. Gra multimedialna Statek.

Cytaty

Powiązane dokumenty

klej, nożyczki, dwustronna taśma klejąca, papier kolorowy, skrawki różnokolorowych materiałów (lub np. wstążki), figury: koła, prostokąta, kwadratu i trójkąta

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego4. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Na tablicy znajdują się przymocowane sylwety figur geometrycznych - koła, kwadratu i trójkąta przygotowane przez nauczyciela (N), który w odpowiednim czasie

Zachęcenie do zabaw z wykorzystaniem przygotowanych urządzeń, zwrócenie uwagi na ich przydatność w codziennym życiu i ich właściwe wykorzystanie (np.

Zainteresowane dzieci umieszczają swoje zdjęcia w pamięci komputera, wspólnie z N oglądają fotografie, starają się wskazać, które zdjęcia wykonały, swobodnie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego4. Scenariusz zajęć

Chętne dzieci biorą udział w pokazie wykonanych przez siebie zdjęć, swobodnie wypowiadają się na temat urządzeń elektronicznych. Bądź

 3 - latki - dzieci „ilustrują” słyszaną muzykę tworząc kompozycję plastyczną według własnego pomysłu malując palcami na kartonie (wspólnej pracy