Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Czworonożni przyjaciele.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Rozpoznaje i naśladuje odgłosy wydawane przez najpopularniejsze zwierzęta domowe.
Posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach ruchowych.
Wypowiada się samorzutnie na temat oglądanych ilustracji zwierząt domowych.
Układa puzzle według poziomu trudności dostosowanego do wieku.
Wymienia najpopularniejsze zwierzęta domowe.
Wymienia sposoby opieki nad zwierzętami domowymi.
Współpracuje z innymi dziećmi przy tworzeniu plakatu.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi
dziećmi, udziela
potrzebującym pomocy.
Czyta sposobem globalnym wyrazy PIES oraz KOT,
„podpisuje” ilustracje przedstawiające te zwierzęta.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm).
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem a także ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Potrafi wypowiadać się
w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo- ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.
Interesuje się czytaniem
oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
znajomość wyglądu i nazw najpopularniejszych zwierząt domowych oraz warunków niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju;
naśladowanie odgłosów poznanych zwierząt;
znajomość sposobów opieki nad zwierzętami;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastycznych z użyciem farb, kredek, pasteli, flamastrów;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symboli (rysunek);
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji I. Zajęcia
poranne
1.Schodzenie się dzieci. Gra na przywitanie. Podczas jej realizacji dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:
- mają w domu zwierzę;
- mają kota;
- mają psa”.
Dzieci, które czują się przywitane „odmachują” N.
Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Zachęcanie dzieci do podejścia do kącika książek, w którym znajduje się albumy poświęcone zwierzętom domowym oraz do oglądania i nazywania, podejmowania prób opisu zwierząt znajdujących się na ilustracjach.
2. Zamieniamy się w zwierzątka!:
gra ruchowa. Dzieci biegają, a na słowa N („Kot!”, „Pies!”, „Żółw!”) zastygają w pozie, która przypomina zwierzę wymienione przez N.
Przygotowanie do śniadania 3. Zwierzęta domowe:
urządzanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki przedszkolnej. Dzieci przynoszą do przedszkola zdjęcia, ilustracje, wycinki z gazet przedstawiające czworonożne zwierzęta domowe, które mają lub chciałby mieć. Przyniesione materiały są omawiane, następnie przyczepiane na tablicę magnetyczną lub korkową.
O prośbie dotyczącej przyniesienia przez dzieci materiałów, zdjęć, ilustracji N powinien powiadomić rodziców odpowiednio wcześniej.
4. Nasze zwierzęta:
układanie wcześniej wyciętych przez N puzzli - praca indywidualna (załączniki nr 1,2,3):
- puzzle 6-cio elementowe (3-latki);
- puzzle 9-cio elementowe (4-latki);
- puzzle 12 elementowe (5-latki).
5. Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem mogą uczestniczyć w tworzeniu plakatu wspólnie z 5-latkami. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
5. Czworonożni
przyjaciele:
Podział dzieci na zespoły. Każda grupa
tworzy plakat
pt. Czworonożni przyjaciele. Praca wykonywana na dużym kartonie za pomocą kredek, flamastrów, pasteli, farb.
6. Jesteśmy pieskami:
gra ruchowa w ogrodzie z wykorzystaniem szarf/obręczy.
W czasie zabawy dzieci wcielają się w psy. Każde dziecko otrzymuje od N szarfę, która symbolizuję dom zwierzaka. Dzieci biegają po ogrodzie, a na sygnał N próbują jak najszybciej dotrzeć do swojej szarfy (czyli budy).
II. Zajęcia dydaktyczne
Przygotowanie do obiadu III. Zajęcia
popołudniowe
7. Aktywność własna dzieci – zabawy swobodne lub z wykorzystaniem kart do gry w Memo (załącznik nr 5).
7. Pies i kot:
Globalne czytanie wyrazu PIES oraz KOT.
Oglądanie przez dzieci
zdjęć lub wycinków
z gazet
przedstawiających czworonożne zwierzęta domowe.
„Podpisywanie”
ilustracji - dzieci próbują samodzielnie przyporządkować napisy (kot, pies).
8. Zabawy ze zwierzętami:
wycinanie i ozdabianie szablonu maski psa (załącznik nr 4), praca plastyczno-techniczna: Świnka z figur geometrycznych (załącznik nr 7), Kot - kolorowanka multimedialna (załącznik nr 8), gra multimedialna Znajdź różnice – szczeniaki (załącznik nr 9), Świnka - puzzle multimedialne (załącznik nr 6).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
albumy i książki poświęcone zwierzętom domowym, ilustracje/zdjęcia/wycinki z gazet przedstawiające zwierzęta domowe, tablica magnetyczna, szarfy/obręcze, brystol, farby, kredki, pastele, flamastry, nożyczki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Pies - puzzle 6-cio elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;
2. Chomik - puzzle 9-cio elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;
3. Królik - puzzle 12 elementowe, materiał do wycięcia przez nauczyciela;
4. Pies - szablon maski;
5. Zwierzęta - karty do gry w memo;
6. Świnka - puzzle multimedialne;
7. Zrób to sam - świnka z figur geometrycznych - prezentacja multimedialna;
8. Kot - kolorowanka multimedialna;
9. Znajdź różnice - szczeniaki – gra multimedialna.