• Nie Znaleziono Wyników

INFORMATYKA DLA UCZNIA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "INFORMATYKA DLA UCZNIA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania informatyki dla szkoły ponadpodstawowej (LO, Technikum). Poziom rozszerzony

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

SYLWIA MACIUK

INFORMATYKA

DLA UCZNIA

(2)

Strona redakcyjna

Redakcja merytoryczna – Anna Kasperska-Gochna Recenzja merytoryczna – dr Anna Rybak

dr inż. Wiesław Półjanowicz dr Beata Rola

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Czy liczby palindromiczne w systemie dziesiątkowym są palindromiczne w systemie dwójkowym? Jaką odpowiedź wskażą nam algorytmy?

Klasa\czas trwania lekcji klasa 3/czas 2x45 min.

Cele ogólne:

„ doskonalenie umiejętności w zakresie przeliczania liczb z systemu dziesiątkowego na dwójkowy i odwrotnie;

„ rozwijanie umiejętności testowania hipotez z wykorzystaniem narzędzi algorytmicznych;

„ ocena efektywności zastosowanych rozwiązań.

szczegółowe – uczeń:

„ wyjaśnia różnicę konstruowania liczb w systemie dziesiętnym i dwójkowym;

„ przelicza liczby w obu systemach;

„ stosuje własności liczb palindromicznych do rozwiązywania zadań;

„ weryfikuje postawione hipotezy;

„ wykorzystuje algorytmy do rozwiązania postawionego problemu.

Metody/Techniki/Formy pracy

„ metody podające w formie opisu i objaśnienia;

„ metody problemowe aktywizujące w formie burzy mózgów: Co to są liczby palindromiczne?, dyskusja dydaktyczna;

„ metody praktyczne w formie zadania problemowego.

Formy nauczania: indywidualna, praca w grupach, praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne: pracownia komputerowa z dostępem do Internetu.

Opis przebiegu zajęć/lekcji

1. Przedstawienie uczniom celów lekcji oraz pytania kluczowego: Czy liczby palindromiczne w systemie dziesiątkowym są palindromiczne w systemie dwójkowym?

2. Burza mózgów: Co to są liczby palindromiczne? Jak wyglądają w systemie dwójkowym a jak w dziesiątkowym? Czy coś je łączy? Jakie ciekawostki dotyczą liczb palindromicznych?

3. Podział na grupy i przeszukiwanie przez uczniów zasobów Internetu w celu zweryfikowania zebranych informacji.

(4)

4

4. Podjęcie próby dowodu twierdzenia, że każdy palindrom liczbowy w systemie dziesiętnym złożony z parzystej liczby cyfr, jest podzielny przez 11.

5. Praca w grupach nad budowaniem algorytmu przeliczającego liczby z systemu dziesiątkowego na dwójkowy oraz nad weryfikacją liczby palindromicznej.

Nauczyciel może wskazać do weryfikacji poprawności obliczeń kalkulator dostępny w komputerze. Uczniowie ze SPE dodatkowo powinni zostać wsparci materiałem dydaktycznym, obrazującym graficznie sposób przeliczania na system dwójkowy.

6. Optymalizacja zaproponowanych algorytmów. Dyskusja dydaktyczna.

7. Podsumowanie zajęć. Rundka niedokończonych zdań, po jednym lub więcej, do wyboru:

Dziś dowiedziałem/łam się..., Podczas dzisiejszych zajęć najbardziej zaskoczyło mnie…, Wiem już…, Umiem…, Chciałbym/chciałabym jeszcze…

Komentarz metodyczny

Zaprezentowany scenariusz został przygotowany w oparciu o elementy dydaktyki konstruktywistycznej. Zaplanowany przebieg lekcji umożliwia aktywne włączenie do pracy grupowej uczniów z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi. Warto przeanalizować i zaproponować uczniom role podczas pracy grupowej, co ułatwi włączenie każdego ucznia i umożliwi mu rozwijanie jego predyspozycji i zainteresowań. Zamiast zestawu komputerowego uczniowie mogą wykorzystać smartfony. Warto również mieć przygotowany zestaw stron internetowych, z których uczniowie mogą uzyskać rzetelną informację. Szablony do gałązki logicznej z narzędzi TOC mogą uczniowie przygotować wcześniej, jeżeli nie znają tego narzędzia, warto poświęcić czas na zapoznanie uczniów z wykorzystaniem tego schematu.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Sekwencja białek musi być zapisana w sekwencji DNA.. Jak DNA koduje białka?.. 1. Ile liter ma

• Liczby w systemie rzymskim zapisujemy znakami I, V, X, L, C,

Wykaż, korzystając z definicji granicy ciągu, że... Jakie są granice

Wykaż, że pola, na które te proste dzielą płaszczyznę, można pomalować dwoma kolorami w taki sposób, by żadne dwie figury sąsiadujące ze sobą wzdłuż odcinka (albo

Łatwo podać wiele przykładów zbiorów induktywnych. Takim jest zbiór wszystkich liczb rzeczywistych R, również zbiór nieujemnych liczb rzeczywistych. Można zauważyć, że

Teoretycznym celem analizy jest stwierdzenie, jakimi cechami charakteryzują się tego typu pytania i jakie miejsce zajmują w ogólnej klasyfikacji pytań. Praktycznym

techniki pracy, zmniejszenie/zwiększenie liczby zadań/kart pracy, dostosowanie środków dydaktycznych do dysfunkcji dziecka, zróżnicowanie kart pracy, stały nadzór,

Nagle przyszła mu do głowy doskonała myśl, więc wykrzyczał na całe gardło: »W dłoni obraz piątki się chroni. Podziwiali widza za pomysłowość, ale co z czwórką